Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 1994-2000] Termostat (wymiana) przy silniku 2.3 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=137428)

m.i.c.a 12-08-2011 20:30

Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Witam, wiem że temat już się przewijał ale dla mnie konkluzje nie są jednoznaczne, także zapytam jeszcze raz:

Kupiłem termostat wg. zaleceń AUTORYZOWANEGO salony Ford na Toruńskiej w Warszawie o numerze 6201247 i tak-

Mechanik odkręcił miejsce na domniemany termostat przy głwicy z prawej strony i patrzy a tam nie ma termostatu? Fabrycznie nie ma czy jak?

Ponadto chciał włożyć tam ten kupiony przeze mnie ale okazało się że obudowa nie trzyma tego termostatu - w silnik pasuje. Czy ktoś wie co jest grane i co trzeba z tym fantem zrobić?

pozdrawiam

Michał

gorny7 12-08-2011 21:12

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
temat wałkowany i jest gdzies opis jak go załozyc i jaki kupić poszukaj na forum.
Jak go nie masz przy głowicy to może masz taka bankę na wężach przed siilnkiem to jest termostat

wojtekn 13-08-2011 08:31

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Cytat:

Napisał m.i.c.a (Post 1695220)
Witam, wiem że temat już się przewijał ale dla mnie konkluzje nie są jednoznaczne, także zapytam jeszcze raz:

Kupiłem termostat wg. zaleceń AUTORYZOWANEGO salony Ford na Toruńskiej w Warszawie o numerze 6201247 i tak-

Mechanik odkręcił miejsce na domniemany termostat przy głwicy z prawej strony i patrzy a tam nie ma termostatu? Fabrycznie nie ma czy jak?

Ponadto chciał włożyć tam ten kupiony przeze mnie ale okazało się że obudowa nie trzyma tego termostatu - w silnik pasuje. Czy ktoś wie co jest grane i co trzeba z tym fantem zrobić?

pozdrawiam

Michał

A kupiłeś oring do niego o numerze 0242110 który go poniekąd trzyma w obudowie :?:

Zapomniałem dodać że tam masz jeszcze taki zacisk o numerze 0242120 który też mocuje termostat :)

m.i.c.a 31-08-2011 12:37

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Wiesz, za Chiny nie mogę znaleźć, może pomożesz? :)

pozdrawiam

Michał

Cytat:

Napisał gorny7 (Post 1695257)
temat wałkowany i jest gdzies opis jak go załozyc i jaki kupić poszukaj na forum.
Jak go nie masz przy głowicy to może masz taka bankę na wężach przed siilnkiem to jest termostat


gorny7 31-08-2011 14:57

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
np
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
z używką to raczej musisz wsobie wyszukac z alledrogo parę osób co sprzedaje prawie całe galaxiaki na części i emailować.
nowy to chyba tylko w serwisie
łatwiej wymienić ten na przewodach niz przy bloku

marcysgalaxy2,3 31-08-2011 19:21

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
kolego ,temacik do poczytania . Myśle ze nie będzie problemu.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


ojjj , nie działa ;( sorki ale nie wiem jak zrobic aby działał link . Wejdz w moje posty i tam jest wszystko dokładnie opisane

deku 01-09-2011 13:35

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

swip 04-04-2014 16:33

2.3 termostat gdzie się znajduje?
 
Witam....

Mam do wymiany termostat i zastanawiam się czy w 2.3 16 v są 2?

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

399zł kosztuje ten na króćcach wodnych a czy 2 jest zamocowany na głowicy?

Może ktoś mi wyjaśnic?

czarnygda 04-04-2014 18:26

Odp: 2.3 termostat gdzie się znajduje?
 
jeden w obudowie przy bloku drugi na wężach .ten na węzach pasuje od łady chyba NIVA ale sprawdz koszt około 25 zł

swip 05-04-2014 07:47

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
No dobra ale którego wymienić jeśli temp pokazuje literkę N...


łada
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
galaktyka :D
http://www.ford-esklep.pl/userdata/g...ecd6ae5784.jpg

wojtekn 05-04-2014 07:59

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Wszystko zależy od twojego budżetu. :wink:
Ja bym brał tego drugiego. :)

swip 05-04-2014 16:41

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
zakupiony termostat Wahlera do głowicy i od łady...30 zł to nie duzo zobaczymy jak to będzie działać...300 zł nie dam za takie gówienko

swip 06-04-2014 10:06

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Witam ponownie...
na forum wyczytałem, że zamontowanie termostatu w bloku powoduje pracę pompy wody na sucho?

galo 06-04-2014 17:02

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Do silnika 2.3 zdecydowanie odradzam montażu termostatu przy bloku zamiast tego na trójnikach.

Brak sprawnego trójnika na wężach powoduje niewielki niekontrolowany przepływ płynu z powrotu nagrzewnic przez niesprawny termostat a potem przez chłodnicę co powoduje wydłużony czas nagrzewania się silnika szczególnie odczuwane zimą.

Do silnika 2.3 zakładajcie tylko termostaty na wężach może być ten od łady czy samary ma 87* i jest tani.

swip 06-04-2014 19:06

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
czyli nie montowac tego w bloku?

galo 06-04-2014 20:34

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Zdecydowanie nie zalecam i nie polecam.

I raczej nie dublować termostatów chyba że ten w bloku będzie miał otwarcie np: o 5* niższe wtedy można między te termostaty wstawić trójnik i dać zasilanie na tylną nagrzewnice osobiście tak zamierzam zrobić.

A co do zabezpieczenia termostatu przy bloku żeby nie wypadał to podobno pasuje pierścień od opraw halogenowych montowanych w sufitach naszych domów.

swip 06-04-2014 22:23

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
1. zabezpieczenie już zamówiłem
2. jutro odbieram termostat od łady
3. każdy pisze a nikt nie przedstawił rysuneczku jak to działa...czy ten termostat na wężach jest tylko do załączenia układu na tył po nagrzaniu?

galo 06-04-2014 23:31

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Cytat:

Napisał swip (Post 2190211)
3. każdy pisze a nikt nie przedstawił rysuneczku jak to działa...czy ten termostat na wężach jest tylko do załączenia układu na tył po nagrzaniu?

No nie wiem co tu przedstawiać na rysunku?

A ten termostat na wężach jest do utrzymywania stałej temp. silnika...............a puszczenie ogrzewania na tył między tymi termostatami ( w bloku i na wężach ) to jest na razie tylko mój pomysł jeszcze nie zrealizowany.

swip 07-04-2014 07:30

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Zamontowałem termostat w bloku silnika...
teraz
na postoju literka O
w czasie jazdy literka N
zostawić czy wymieniac termostat trójnik?

galo 08-04-2014 21:32

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Jak zostawisz to nic się nie stanie ale powtórzę:

Brak sprawnego trójnika na wężach powoduje niewielki niekontrolowany przepływ płynu z powrotu nagrzewnic przez niesprawny termostat a potem przez chłodnicę co powoduje wydłużony czas nagrzewania się silnika szczególnie odczuwane zimą.

swip 09-04-2014 13:39

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
galo miałeś rację...
oba termostaty wymienione temp wskazówka między O/R :D

ahrutsky 05-03-2016 17:26

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Aby pomóc tym, którzy mają Ford Galaxy 2.0 / 2.3 benzyna.
Dotyczyło to przesuwając termostat mieszkań dla ford №1125023 Numer oryginalny. Ceną mu na mocy 100 $. Są to analogi korpusie termostatu z "ZAZ" ..... .....
tag cena na tych analogów w zakresie 10-12 USD
Vernet TH659787
Gates TH15587
Luzar LT 0410


I w Luzar LT 0410 tak zwany zawór obejścia jest gumowany
Błagam wybacz mój polskim, na piśmie za pośrednictwem tłumacza.

http://s014.radikal.ru/i328/1603/b9/d5dad688027e.jpg

http://s008.radikal.ru/i304/1603/47/499cc31dee33.jpg

http://s019.radikal.ru/i626/1603/82/c5b11b453a82.jpg

http://s020.radikal.ru/i715/1603/1b/24b9dba7cf5f.jpg

kpkeeam 06-03-2016 16:04

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Tak zgłębiam temat termostatu na wężach i po przemyśleniach bym przerobił układ na tylko jeden termostat. Montaż dwóch jest nieco nie trafiony bo się oszukuje otwarcie drugiego w kolejności przepływu. Ja bym zastosował tylko jeden termostat przy głowicy. Wąż od termostatu bym połączył kolankiem od obudowy przy głowicy do chłodnicy, a ten powrotny co idzie do tej rury pod chłodnicą i wraca do pompy bym zaślepił. Teoretycznie przepływ cieczy do momentu otwarcia termostatu był by większy przez nagrzewnicę. Jest tak w MK I 2.0 DOCHC. Ten termostat na wężach jest termostatem dwu stopniowym. W pierwszej fazie otwiera przepływ czynnika do wyjścia z dołu termostatu do rury pod chłodnicą i do pompy wody. Druga faza jest gdy otworzy się pełny przepływ przez chłodnicę. Jak zakończę walkę z klimą to będę testować ten plan.

gorny7 06-03-2016 20:25

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
ja wymieniałem na ten od tavrii Vernet na wężach i nie ma problemu chodzi tak jak na orginale

wiesiek-k-28 10-03-2016 08:00

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Termostat VERNET TH6597.87 ściągany do sklepu na zamówienie będzie mnie kosztował tylko 25pln ☺. Czy króćce (ich średnica) jest taka sama jak w orginale, czy trzeba inne opaski kupić bo fi zew. 40 węża a termostat znalazłem info ze ma średnice fi 32

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

solmark 10-03-2016 13:55

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Dolna i boczna będą te same. Górna średnica termostatu (górny wylot) jest 36 mm więc musisz mieć opaskę musisz mieć na 45 mm.

mariusz_u 07-01-2017 12:36

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Cytat:

Napisał galo (Post 2190121)
Zdecydowanie nie zalecam i nie polecam.

I raczej nie dublować termostatów chyba że ten w bloku będzie miał otwarcie np: o 5* niższe wtedy można między te termostaty wstawić trójnik i dać zasilanie na tylną nagrzewnice osobiście tak zamierzam zrobić.

A co do zabezpieczenia termostatu przy bloku żeby nie wypadał to podobno pasuje pierścień od opraw halogenowych montowanych w sufitach naszych domów.

Taaaaa najlepiej to wymontować termostaty i zamontować zawory kulowe, żeby nimi manewrować w/g potrzeb :lol: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX :P Zabezpieczenie w serwisie Forda całe 15,57 zł także tego....
Cytat:

Napisał galo (Post 2190230)
A ten termostat na wężach jest do utrzymywania stałej temp. silnika

Od tego to jest akurat termostat przy bloku silnika tak jak w każdym aucie zresztą, a ten o którym mówisz jest odpowiedzialny za obieg na tylna nagrzewnicę. Jak kupiłem swojego Galaxy w obudowie nie było ani termostatu ani zabezpieczenia. Silnik był wiecznie niedogrzany gdyż chodził wiecznie na dużym obiegu - na postoju 70*C a podczas jazdy spadała jeszcze bardziej. Po założeniu termostatu przy bloku silnik nagrzewa się do odpowiedniej temperatury pracy bardzo szybko i trzyma stałą temperaturę, bez względu na prędkość jazdy czy obroty silnika (bo takie właśnie jest zadanie termostatu). Z kratek leci takie gorące powietrze,że aż parzy, auto nie chleje już jak smok tak jak wcześniej bez termostatu (niedogrzany silnik).
Nieprawdą jest to, że termostat przy bloku silnika jest niepotrzebny. Oba są potrzebne. Prawdą jest tylko to, że jeden i drugi MUSI BYĆ SPRAWNY bo wtedy tylko wszystko działa jak należy.
Pomimo -5*C na zewnątrz stała temperatura na wskaźniku między literką N i O.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mariusz_u 13-02-2017 16:17

Odp: termostat (wymiana) przy silniku 2.3 - brak?
 
Cytat:

Napisał swip (Post 2189184)
No dobra ale którego wymienić jeśli temp pokazuje literkę N...

Dobrze pokazuje. U mnie jak jest na N to ELM327 pokazuje 85*C a jak wchodzi na O na postoju to załącza się wentylator chłodnicy.


Cytat:

Napisał swip (Post 2189704)
Witam ponownie...
na forum wyczytałem, że zamontowanie termostatu w bloku powoduje pracę pompy wody na sucho?

Bzdura! To co niby powoduje obieg płynu chłodzącego na małym obiegu jak nie pompa?

Bump:

floder1980 13-02-2017 16:35

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Miałem problem z cieknącą obudową tego termostatu na wężach.Okazało się że to mosiądz więc wystarczyło "polutować".Trzyma już 2 lata

galo 14-02-2017 00:36

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał mariusz_u (Post 2722609)
Cytat:


Napisał galo
Zdecydowanie nie zalecam i nie polecam.

I raczej nie dublować termostatów chyba że ten w bloku będzie miał otwarcie np: o 5* niższe wtedy można między te termostaty wstawić trójnik i dać zasilanie na tylną nagrzewnice osobiście tak zamierzam zrobić.

A co do zabezpieczenia termostatu przy bloku żeby nie wypadał to podobno pasuje pierścień od opraw halogenowych montowanych w sufitach naszych domów.

Napisał mariusz_u
Taaaaa najlepiej to wymontować termostaty i zamontować zawory kulowe, żeby nimi manewrować w/g potrzeb XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Zabezpieczenie w serwisie Forda całe 15,57 zł także tego....


Cytat:
Napisał galo
A ten termostat na wężach jest do utrzymywania stałej temp. silnika

Napisał mariusz_u
Od tego to jest akurat termostat przy bloku silnika tak jak w każdym aucie zresztą, a ten o którym mówisz jest odpowiedzialny za obieg na tylna nagrzewnicę. Jak kupiłem swojego Galaxy w obudowie nie było ani termostatu ani zabezpieczenia. Silnik był wiecznie niedogrzany gdyż chodził wiecznie na dużym obiegu - na postoju 70*C a podczas jazdy spadała jeszcze bardziej. Po założeniu termostatu przy bloku silnik nagrzewa się do odpowiedniej temperatury pracy bardzo szybko i trzyma stałą temperaturę, bez względu na prędkość jazdy czy obroty silnika (bo takie właśnie jest zadanie termostatu). Z kratek leci takie gorące powietrze,że aż parzy, auto nie chleje już jak smok tak jak wcześniej bez termostatu (niedogrzany silnik).
Nieprawdą jest to, że termostat przy bloku silnika jest niepotrzebny. Oba są potrzebne. Prawdą jest tylko to, że jeden i drugi MUSI BYĆ SPRAWNY bo wtedy tylko wszystko działa jak należy.
Pomimo -5*C na zewnątrz stała temperatura na wskaźniku między literką N i O.

Dla jasności mam dwa termostaty jeden na wężach temperatura 87 stopni w i drugi w obudowie przy bloku temperatura 82 stopnie za termostatem na wężach zamontowałem dodatkowy trójnik z którego dalem zasilanie na tylną nagrzewnice - fakt rozwiązanie niestandardowe ale bardzo dobre i sprawdzone - po tej przeróbce do 82 stopni grzeje tylko przednia nagrzewnica auto bardzo szybko się nagrzewa po otwarciu pierwszego termostatu zaczyna grzać druga nagrzewnica tylna a po osiągnięciu 87 stopni otwiera się termostat na wężach i puszcza na chłodnicę. Są też osoby które mają zamontowany zawór kulowy na odcięciu tylnej nagrzewnicy i też są zadowolone.

Co do pierścienia zabezpieczającego termostat przy bloku to nie każdy mieszka koło serwisu.

Jeżeli chodzi o termostat do utrzymywania stałej temperatury silnika to nie wiesz co piszesz i piszesz pierdoły oraz wprowadzasz innych w błąd -w silniku 2.3 przynajmniej do 2000r stosowany jest termostat na przewodach gumowych a nie w bloku silnika i nie powiesz mi że tego na wężach nie masz a ten w bloku to został wypłukany przez płyn razem z pierscieniem dlatego go nie znalazłeś.
Zamontowałeś termostat w bloku i wydaje ci się że jest wszystko dobrze - gwarantuję ci że tak nie jest, bo tylko termostat na wężach gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury silnika i wystarczający jest tylko ten jeden.

Tak na zakończenie podsumuję - termostat w bloku silnika jest zbędny i nie ma konieczności stosowania dwóch termostatów, jeśli ktoś już ma dwa termostaty to wystarczy żeby tylko jeden był sprawny w celu utrzymania prawidłowej temperatury musi to być ten na wężach - dotyczy to oczywiście silnika 2,3

mariusz_u 04-05-2017 09:52

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
To w jakim celu stosuje się przy silniku część o nazwie "obudowa termostatu"? Tak na sztukę? Jak sama nazwa wskazuje służy do zamontowania w niej termostatu. Ja mam oba termostaty i jest wszystko jak należy, temperatura książkowa, ogrzewanie zima wydajne sprawne i nie muszę kombinować z jakimiś zaworami kulowymi. Dlatego, że mam tak jak powinno być. Wcześniej miałem termostat tylko na wężach i miałem problemy z niedogrzanym silnikiem. Twierdzisz, że zamontowałem oba termostaty i tylko mi się wydaje, że wszystko jest ok. Kim ty jesteś, że wiesz lepiej? To ja użytkuje to auto i wiem czy jest ok a ty go nawet na oczy nie widziałeś i wydajesz opinie. Jesteś zwyczajnie bezczelny.
galo Sam piszesz pierdoły i wprowadzasz ludzi w błąd. W serwisie Forda w Gdyni przy zakupie zabezpieczenia termostatu sprzedawca sprawdzał nr katalogowy części w książce katalogu firmowym. Sam na własne oczy widziałem, że występuje obudowa termostatu, termostat, zabezpieczenie termostatu i o-ring obudowy termostatu.
https://images82.fotosik.pl/547/3269c9d91535e0eamed.jpg
Twierdzisz, że jesteś mądrzejszy od serwisu Forda? Jesteś alfa i omegą? Skoro jest tak jak mówisz to dlaczego w katalogu Forda termostat przy silniku występuje dla MK1 2.3 16V? Myślisz, że się nie znają? Że nie powiedzieli mi iż w moim modelu termostat nie występuje? Gość był na tyle spoko, że podał mi nawet numer katalogowy termostatu żebym mógł sobie kupić w sklepie (koszt 40zl), bo u nich akurat nie mieli, a poza tym u nich kosztuje o wiele więcej.

A to poniżej to już mistrzostwo świata :) To w końcu jeden czy dwa? Zdecyduj się skoro dajesz mądre rady a sam jeździsz na dwóch termostatach... Mieszasz jak małpa w torbie i robisz ludziom wodę z mózgu nie mając zielonego pojęcia - widać, że nie każdy mieszka koło serwisu... :) Telefon to chyba posiadasz więc zadzwoń i dopytaj się, a będzie ci dana wiedza, być może w twoim przypadku bezużyteczna, bo wiesz lepiej...
Cytat:

Napisał galo (Post 2749212)
Dla jasności mam dwa termostaty...

Zamontowałeś termostat w bloku i wydaje ci się że jest wszystko dobrze - gwarantuję ci że tak nie jest, bo tylko termostat na wężach gwarantuje utrzymanie prawidłowej temperatury silnika i wystarczający jest tylko ten jeden.

Tak na zakończenie podsumuję - termostat w bloku silnika jest zbędny i nie ma konieczności stosowania dwóch termostatów, jeśli ktoś już ma dwa termostaty to wystarczy żeby tylko jeden był sprawny w celu utrzymania prawidłowej temperatury musi to być ten na wężach - dotyczy to oczywiście silnika 2,3

Słowa: "jeśli ktoś już ma dwa termostaty to wystarczy żeby tylko jeden był sprawny" doprowadziły mnie do łez ze śmiechu.
Ludzie!!! Jeżeli już ktoś ma cztery cylindry to wystarczy, że dwa są sprawne. Nie dublujcie cylindrów! Ha ha ha! galo fachowiec :) you make my day :)

attila82 19-06-2017 11:11

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Witam wszystkich.
Chciałbym tylko zapytać czy ktoś zna rozmiar torxa do odkręcenia termostatu przy silniku?
Z tych co mam to T30 za mały chyba (nie chciałem ciągnąć na siłę żeby nie obrobić go) a T30 nie wchodzi...

galo 27-10-2017 07:50

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał mariusz_u (Post 2796723)
To w jakim celu stosuje się przy silniku część o nazwie "obudowa termostatu"? Tak na sztukę?


Nie chce mi się nawet na twoje tak irytujące wywody odpowiadać więc piszę to tylko dlatego żeby inni mieli świadomość tego co robią i nie mówię że wiem wszystko na ten temat ale wiele czasu poświęciłem na to żeby mieć zimą komfort ciepła.

Zastanawia mnie jednak jedna rzecz czemu w moim aucie termostatu przy bloku silnika nie było, u kolegi w tym samym modelu razem wymienialiśmy termostat i odkręcaliśmy obudowę przy bloku silnika też nie było termostatu w obudowie.

Również kilka osób na tym forum pisało że w obudowie termostatu przy bloku silnika w silnikach 2.3 nie znaleźli termostatu to o czymś musi świadczyć że po prostu fabrycznie te termostaty nie były montowane w tych obudowach.

Ty również pisałeś że nie znalazłeś termostatu w tej obudowie chociaż u ciebie to nie wiadomo co ty masz tam za silnik bo jak sam piszesz że najpierw trzeba obejrzeć co ty tam masz pod maską żeby można było tobie w ogóle cokolwiek doradzić więc z góry informuję cię że nie dotyczy to twojego wyjątkowego modelu.

To że w katalogu jest podane iż ten model silnika rzekomo powinien być wyposażony w dwa termostaty na podstawie tego co wyżej napisałem uważam że jest to nieprawda. Według tego co wiem to te silniki były również montowane w Fordzie Scorpio i tam właśnie termostat był montowany w tej obudowie a nie było termostatu na trójnikach dopiero chyba w późniejszych wersja Scorpio były montowane termostaty na trójnikach i prawdopodobnie z tego powodu jest cały bałagan z tymi termostatami w silniku 2.3 a obudowa termostatu po prostu została wykorzystana jako połączenie bloku silnika z wężami bo po co wymyślać coś nowego skoro można wykorzystać to co już istnieje.

Kiedyś też zamontowałem ten termostat w obudowie przy bloku silnika przy niesprawnym termostacie tym na wężach i też mi się wydawało że wszystko jest dobrze bo niby temperaturę trzymał ale jak wymieniłem ten uszkodzony termostat na wężach na termostat od lady to zauważyłem że silnik znacznie szybciej się nagrzewał i wskazówka temperatury również nieco się podniosła.

Różnica między jednym a drugim termostatem w nagrzewaniu się silnika jest tym bardziej zauważalna im niższa jest temperatura na zewnątrz jak dobrze pamiętam to przy około minus 10-15 stopni to przy termostacie przy bloku silnika silnik swoją temperaturę osiągał po 7-8 km jazdy a przy sprawnym termostacie na wężach już po około 5 km może dla niektórych to niewielka różnica zwłaszcza jak ktoś parkuje w garażu i to jeszcze ogrzewanym ale tak jak u mnie Auto stoi całą noc na dworze to przy trzaskającym mrozie myśli się tylko o jednym żeby jak najszybciej z kratek zaczęło lecieć gorące powietrze.

Jeśli ktoś poczyta moje wcześniejsze posty to będzie wiedział czemu należy montować sprawny termostat na trójnika a nie w bloku silnika i czemu ja akurat mam 2 a nie tylko ten jeden na wężach.

Jeśli ktoś będzie miał do mnie jakieś pytania w tym temacie to proszę o info na maila, że coś takiego się w temacie pojawiło wówczas postaram się na mądre pytania odpowiedzieć.

ahrutsky 27-10-2017 23:37

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał galo (Post 2877827)
Kiedyś też zamontowałem ten termostat w obudowie przy bloku silnika przy niesprawnym termostacie tym na wężach i też mi się wydawało że wszystko jest dobrze bo niby temperaturę trzymał ale jak wymieniłem ten uszkodzony termostat na wężach na termostat od lady to zauważyłem że silnik znacznie szybciej się nagrzewał i wskazówka temperatury również nieco się podniosła.

Drogi galo
Pozwól mi wyrazić swoją opinię.
Przepraszam za mój polski. Piszę przez tłumacza. Jestem z Białorusi.


W odniesieniu do termostatu na bloku cylindrów.
Ten termostat umożliwia szybsze nagrzewanie przedniej nagrzewnicy.
Ciecz chłodząca nie osiągnęła temperatury 87 stopni. Krąży po drodze: blok cylindrów, podgrzewacz, pompa.

Termostat w obudowie utrzymuje prawidłową temperaturę pracy silnika. Zgadzam się z tobą.

galo 28-10-2017 00:37

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał ahrutsky (Post 2878245)
W odniesieniu do termostatu na bloku cylindrów.
Ten termostat umożliwia szybsze nagrzewanie przedniej nagrzewnicy.
Ciecz chłodząca nie osiągnęła temperatury 87 stopni. Krąży po drodze: blok cylindrów, podgrzewacz, pompa

To się zgadza ale pod warunkiem że termostat na wężach jest 100% sprawny.

Jeśli termostat na wężach jest niesprawny to ciecz która powraca bez różnicy czy to z jednej czy dwóch nagrzewnic powraca z powrotem do bloku silnika ale nie w całości bo część tej cieczy przepływa przez niesprawny termostat i idzie na chłodnicę omijając ten termostat przy bloku gdzie w czasie jazdy się chłodzi. --------nie wiem jaki procent tej cieczy przepływa przez chłodnicę----+-może 5 może 10% co w rezultacie powoduje że do silnika powraca płyn zmieszany ciepły z nagrzewnic i zimny powracający z chłodnicy i dlatego czas nagrzewania silnika jest dłuższy.

Na pewno lepszy efekt uzyska się mając tylko sprawny termostat na wężach aniżeli ten przy bloku-----fakt że na samym początku silnik musi nagrzać około pół litra płynu więcej ale przynajmniej nie studzi tego płynu ciągle przez chłodnicę do czasu otwarcia się termostatu.

ahrutsky 28-10-2017 01:13

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał galo (Post 2878255)
To się zgadza ale pod warunkiem że termostat na wężach jest 100% sprawny.

Oczywiście.
Tylko wtedy, gdy termostat jest w pełni sprawny.
To nawet nie kwestionuje.

galo 31-10-2017 00:09

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Jest też jeszcze jedna taka rzecz że termostat od lady ma otwarcie 87 stopni a termostat montowany przy bloku ten który w serwisach podają że niby jest od tego modelu ma otwarcie 88 stopni.

W momencie łapania prawidłowej temperatury silnika termostaty tak jakby zaczynają głupiec i gwałtownie się otwierają i zamykają głównie ten na wężach widać jest to nawet po wskazówce temperatury a trwa to przez minutę może dwie potem temperatura się stabilizuje może to nie być tak widoczne na postoju kiedy auto pracuje na wolnych obrotach.

Nawet przy orginalnym termostacie tym na wężach który ma otwarcie 88 stopni też takie coś się może dziać.

Uważam że najlepszym rozwiązaniem jeśli już ktoś chce ten termostat przy bloku montować jest zastosowanie termostatu jakieś dwa trzy stopnie mniejszego niż ten na wężach wtedy otwieranie tych termostatów będzie następowało w sposób płynny i najprawdopodobniej nie będą się tak szybko uszkadzać.

Do tej obudowy przy bloku silnika dostępne są też termostaty od innych modeli aut o temperaturze 82 albo 83 stopnie i chyba też 85 stopni które pasują w tą obudowę ----------- Od jakich dokładnie modeli to nie pamiętam ale chyba też od Forda jakiegoś. Ja byłem z obudową termostatu w sklepie i sprzedawca wyciągał z pudełek termostaty a ja przymierzałem je do obudowy.

Dla tych którzy chcą stosować oryginalny termostat na węże to powiem że widziałem kiedyś na Allegro termostaty w cenie chyba około 100 zł a teraz może są jeszcze tańsze bo to było co najmniej pół roku temu.

ahrutsky 02-11-2017 19:25

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał galo (Post 2879836)
Jest też jeszcze jedna taka rzecz że termostat od lady ma otwarcie 87 stopni a termostat montowany przy bloku ten który w serwisach podają że niby jest od tego modelu ma otwarcie 88 stopni.


Jest prawdopodobne, że w pary zarówno termostaty pracują jak naczynia komunikacyjne. I w pewnym momencie jest ich rodzaj rezonansu w ich pracy. Z czasem system temperatury jest ustawiony na stałe.
Silniki turbośmigłowe VW wyposażone są również w termostat w obudowie. Tylny grzejnik jest zasilany przez to.
Najpierw był to trójnik z otworem kalibracyjnym N90782601. Później tee zastąpiono termostatem w obudowie nr 7M0820295.
Podobnie jak termostat w przypadku nr 7M0820295 jest ustawiony na temperaturę 60 stopni.

Jeszcze raz przepraszam za mój polski. Wszystko pisane przez tłumacza Google

galo 02-11-2017 20:36

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Cytat:

Napisał ahrutsky (Post 2881226)
Później tee zastąpiono termostatem w obudowie nr 7M0820295.

Miałem taki termostat oryginalnie u siebie otwarcie 50 stopni na rozgałęzieniu nagrzewnic na przód i tył bardzo rzadko spotykane w naszym MK1.

W Ten trójnik można byłoby włożyć nawet termostat 70 stopni bo o wyższej temperaturze otwarcia nie znalazłem a i tak by w mroźne dni wiele nie pomogło ------ jedynie tylko na samym początku rozgrzewania się auta a potem to i tak silnik miałby problem przy dużych mrozach osiągnąć prawidłową temperaturę bo tylna nagrzewnica ma bardzo dużą wydajność przy dużym nadmuchu.

galo 11-02-2018 15:06

Odp: Termostat (wymiana) przy silniku 2.3
 
Ponieważ wiele osób do mnie pisze jaki termostat kupić I gdzie on się znajduje w silniku 2.3 postanowiłem to skrócie opisać.

Termostat znajduje się na wężu górnym wychodzącym z chłodnicy termostat jest w kształcie trójnika na grubych wężach.

Termostat pasuje od lady Zaz tavria. Wystarczy wpisać na Allegro termostat tavria i Wyświetli się biało-czerwony termostat wyglądający identycznie jak ten oryginalny i nie pamiętam dobrze ale chyba 1 króciec jest tylko trochę mniejszy albo większy ale opaska sprawe załatwia.
Jest to termostat o temperaturze otwarcia 87 stopni czyli o 1 stopień niższa niż oryginalnie w Fordzie, ale jako zamiennik jest wystarczający No i oczywiście tani bo kosztuje około 30 zł.

Oryginał w serwisie coś około 200 zł. Z temperaturą otwarcia 88 stopni.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania do mnie to proszę pisać w temacie na forum tak żeby zostało to dla potomnych.

Dodatkowo proszę o powiadomienie mnie na email wówczas szybciej będę w stanie odpowiedzieć na dane pytanie-------pocztę przeglądam średnio 2 razy w tygodniu ale bywa że i codziennie więc Proszę wziąć pod uwagę że odpowiedź nie zawsze może być natychmiastowa.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.