Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=281751)

maureliusz 03-06-2018 10:23

1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Witam!
Chciałem się podzielić z pewną obserwacją na gorąco.
Od jakiegoś czas (dwóch lat) zauważyłem poważny spadek mocy gdy na zewnątrz temperatura osiągała w okolicach 30 stopni. Ostatnio ten problem pojawiał się już przy 26 stopniach.
Auto mułowate. Od 120km/h szło jak bez turbiny. ZERO BŁĘDÓW, KOPCENIA NIC!

Przez przypadek trafiłem na bliźniaczym forum wpis kolegi, który robił test i ... przepłukanie intercoolera zwykłym wężem ogrodowym obniżyło temperature w kolektorze dolotowym o 10 stopni! Podobno w przypadku przegrzania komputer wyłącza dwa cylindry...

Zatem na myjni bez dodytkowej... wodą zdemineralizowaną potraktowałem intercooler.
I szok! Wczoraj przy 28 stopniach nie czułem żadnych problemów!
Dzisiaj zrobiłem to samo też od środka po ściągnięciu górnego plastyku.

UWAGA! Nie używałem proszku! Ten proszek na myjni bez dotykowej swojego czasu był groźny dla aluminium - nie wiem jak teraz...

Muszę to jeszcze po obserwować i dam znaka, czy faktycznie działa... :-) :-) :-)

Lukasz2525 03-06-2018 11:55

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Brawo, odkryliście podstawowe prawa fizyki i chemii, tak działa silnik turbodoładowany. Sprężarka napędzana spalinami i pracująca na bardzo wysokich obrotach już jest gorąca, a do tego podczas procesu sprężania razem z ciśnieniem rośnie temperatura powietrza, które z turbosprężarki wychodzi bardzo gorące. Gorące powietrze jest rzadsze i zawiera mniej tlenu, przez co nie można spalić paliwa i uzyskać mocy. Dlatego najpierw idzie przez intercooler czyli chłodnicę powietrza i musi trafić do silnika jak najbardziej schłodzone. Generalnie auta doładowane w upale potrafią stracić do 30 % mocy, ludzie czasami wymieniają intercoolery na większe. Oczywiście musi być to policzone, bo większy intercooler to mniejsze ciśnienie i mniejsza prędkość powietrza wpadającego do silnika. Brudny intercooler również nie będzie chłodził jak należy.

Cytat:

Napisał maureliusz (Post 2987603)
Podobno w przypadku przegrzania komputer wyłącza dwa cylindry...

Że co robi ?

hindus 03-06-2018 12:14

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Nie brawo tylko słuszna uwaga, bo podejrzewam, że mało kto pamięta o czyszczeniu IC.

maureliusz 03-06-2018 22:29

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Cytat:

Napisał Lukasz2525 (Post 2987623)
Brawo, odkryliście podstawowe prawa fizyki i chemii, tak działa silnik turbodoładowany. Sprężarka napędzana spalinami i pracująca na bardzo wysokich (bla bla bla....)

A powiedz mi tym dłuuuugim postem co wniosłeś? Odkryłeś koło? Ja się nie pytam w tym wątku jak działa intercooler...
Jakbym napisał, że mam spadem mocy w upały ciekawe co byś doradził ...
Ehhhh...

mtl 04-06-2018 08:24

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Cytat:

Napisał maureliusz (Post 2987897)
Jakbym napisał, że mam spadem mocy w upały ciekawe co byś doradził ...
Ehhhh...

Żebyś wyczyścił intercooler :mrgreen: . A na serio, to jeżeli oprócz wnętrza intercoolera zewnętrzne kratki też były mocno zabite, to pamiętaj, że to samo masz na chłodnicy i skraplaczu - warto się temu przyjrzeć przed latem.

hindus 04-06-2018 08:40

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Tylko czy karcher nie jest zbyt agresywny na te trzy chłodnice?

mtl 04-06-2018 09:06

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Cytat:

Napisał hindus (Post 2987987)
Tylko czy karcher nie jest zbyt agresywny na te trzy chłodnice?

Pewnie jest. Ja ćwiczyłem ze sprężonym powietrzem i wodą pod niskim ciśnieniem. Myśle, ze można też kombinować w kierunku preparatu do czyszczenia silnika - to w końcu aluminium.

maureliusz 04-06-2018 09:39

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Cytat:

Napisał mtl (Post 2988008)
Pewnie jest. Ja ćwiczyłem ze sprężonym powietrzem i wodą pod niskim ciśnieniem. Myśle, ze można też kombinować w kierunku preparatu do czyszczenia silnika - to w końcu aluminium.

No jak z lakierem... w teorii też Karcher jest szkodliwy :-). Wszystko z głową panowie!
Po przebiegu 270k km to i tak lamelki mam już częściowo po zaginanie i na pewno gorzej nie będzie :-)
Myślałem nad środkiem do silników- jest taki fajny K2 Akra... o dziwo ekologiczny, nie szkodzi przewodom a... czyści jak rakieta! Niestety ciężko będzie tam dotrzeć gdy intercooler jest zamontowany.

Jeżeli faktycznie na kolejnym upale - w wekeend mają być- potwierdzę, że to robi robotę to całkiem wyciągnę intercooler i z obu stron go popieszczę + ... pewnie będzie w środku kupa oleju z odmy...

PS. Sprężone ciśnienie...z małej dyszy zrobi jeszcze większe kuku lamelkom niż Karcher... ja bym uważał.

PS2. Tutaj ... olej w intercoolerze. Zapewne mam tak samo...
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

maureliusz 05-06-2018 07:45

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Wczoraj 29 stopni... auto śmiga!

Czad... głupie przepłukanie z zewnątrz! Szczerze nawet nie wypadło nic szczególnego z niego.

Dam znać po weekendzie... ma być ponad 30 stopni :-))

szydel87 05-06-2018 08:12

Odp: 1.6 TDCI Brak mocy w upały, Spadek mocy gdy gorąco
 
Siemka
Demontowałeś coś przed tym płukaniem czy tak po prostu przez zderzak?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.