Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Drgania kierownicy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=142100)

maczet 22-10-2011 11:41

Drgania kierownicy
 
Witam....

Od pewnego czasu walczę z drganiem kierownicy.

Byłem już na wyważaniu koł, prostowaniu felg. Nawet doważali koła na samochodzie i dalej jest problem iż kierownica drży między 80-120 km/h. Co ciekawe jak jadę 140-160 km / h to niema tego problemu.

Czy przyczyną drgań kierownicy mogą być wadliwe / zużyte półosie
?? Jakiś mechanik oglądał je i niby nie drżą jak się kręcą.

Tarcze i klocki hamulcowe też były już wymieniane.

Pietro71 22-10-2011 13:43

Odp: Drgania kierownicy
 
A moze opony masz juz zjechane i cos tam sie z nimi dzieje ,mają bicia bo jesli wszystko inne jest okey to co moze byc ?

sebastian437 22-10-2011 13:56

Odp: Drgania kierownicy
 
Kolego przerabialem to w swoim Focusie 2005 r. Mechanicy wymyslali rozne dziwactwa.Moja rada wymontowac polosie i wyslac do firmy Moto max w Toruniu oni zajmuja sie regeneracja wiec sprawdza u mnie to bylo to.Przepraszam ze nie pisze poprawnie lecz pisze z Kirgistanu tu jest problem z polskimi znakami.

korek007 22-10-2011 18:33

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał maczet (Post 1725100)
....kierownica drży między 80-120 km/h. Co ciekawe jak jadę 140-160 km / h to niema tego problemu..........

Czy drży tylko kierownica?
Czy te drgania pojawiają się tylko przy przyspieszaniu czy nie tylko?
Gdyby tu chodziło o półoś czy przegub wewnętrzny, drżałby praktycznie cały przód, lecz tylko przy przyspieszaniu.

SNOWMENN 23-10-2011 16:22

Odp: Drgania kierownicy
 
sprawdź opony, zrób przekładkę przód na tył i odwrotnie. Pozdrawiam

maczet 24-10-2011 20:58

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał korek007 (Post 1725253)
Czy drży tylko kierownica?
Czy te drgania pojawiają się tylko przy przyspieszaniu czy nie tylko?
Gdyby tu chodziło o półoś czy przegub wewnętrzny, drżałby praktycznie cały przód, lecz tylko przy przyspieszaniu.

Rzeczywiście auto trochę drży przy przyspieszaniu. Opony są OK, Pirelli. Jeszcze zapomniałem dodać, że na zimowych kołach i oponach tez się to dzieje ale w mniejszym stopniu.

mjprzem 25-10-2011 07:27

Odp: Drgania kierownicy
 
najprawdopodobniej lewa poloska od strony kierowcy-ona szybciej wysiada bo jest mniej sztywna jak ta z podpora polosi. uzupelnij opis bo niewiadomo jaki masz silnik.

PS. nieda sie zdiagnozowac latwo poloski bez jej wyciagniecia-przegub wewnetrzny.
A jak kolo jest podniesione to mechanik powinien wiedziec ze niejest w takiej pozycji jak na drodze i nie przenosi takiego momentu wiec moze byc niemozliwe oszacowanie czy jest sprawna.

tomek focus kombi 28-10-2011 20:19

Odp: Drgania kierownicy
 
ja mialem identyczne objawy w moim focusie i mechanik od razu stwierdzil ze jest to lewy przegub wewnetrzy i oczywiscie mial racje , a drgania ustapily

tomek focus kombi 28-10-2011 20:21

Odp: Drgania kierownicy
 
oczywiscie drgania ustapily po wymianie na nowy przegub;)

makary 28-10-2011 20:26

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał maczet (Post 1726370)
Rzeczywiście auto trochę drży przy przyspieszaniu. Opony są OK, Pirelli. Jeszcze zapomniałem dodać, że na zimowych kołach i oponach tez się to dzieje ale w mniejszym stopniu.

Na zimowych mniej odczuwasz bo są bardziej miekkie,niż Pirelli, które słychać od samego toczenia i są twarde jak kamień,

pretorian2 29-10-2011 09:36

Odp: Drgania kierownicy
 
poczytaj o doważaniu na samochodzie, w moim przypadku bicia między 100-120 ustąpiły, wyważanie nie pomagało bo chyba nikt nie umie wyważyć alufelg klejąc ciężarki na feldze.
zapłaciłem 100zł z vatem wyważanie + doważanie na samochodzie, ale uważam, że warto było.

GonZoo 29-10-2011 17:42

Odp: Drgania kierownicy
 
U mnie było podobnie tylko że przy 80-100 km/h , telepało i kiwało budą.Kolega mechanik zamienił mi koła przód z tyłem i o 90% uspokoiło się. Opony miałem MICHELIN niby takie dobre. Nie poprawiło się całkowicie bo wszystkie opony miałem jakieś zwichrowane - ale z przodu najbardziej. Oczywiście na wyważaniu nic nie wykazało .

maczet 21-11-2011 16:07

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał pretorian2 (Post 1728551)
poczytaj o doważaniu na samochodzie, w moim przypadku bicia między 100-120 ustąpiły, wyważanie nie pomagało bo chyba nikt nie umie wyważyć alufelg klejąc ciężarki na feldze.
zapłaciłem 100zł z vatem wyważanie + doważanie na samochodzie, ale uważam, że warto było.

Doważane koła na samochodzie było wykonywane. Dołożyli na lewym przodzie 2g. Jednak nic to nie zmieniło. Niestety zamiana opon przód z tyłem nie wychodzi w rachubę, bo był juz robiony test drogowy i dobrali odpowiednio oponę do odpowiedniego miejsca w samochodzie. Będę wymieniał koła na zimowe to każe sprawdzić im końcówki drążków. Może to one brużdżą.
Tak czy siak dzięki za odpowiedzi. Z tymi mechanikami to niestety jest tak, że jak im się nie powie co mają sprawdzić to sami nie wpadną na coś.

maureliusz 21-11-2011 20:04

Odp: Drgania kierownicy
 
pretorian2 nie obraź się, ale naprawdę wszystkich nęcisz tym doważaniem... To naprawdę LIPA. Focus to nie Ferrari. Przy takich prędkościach to 5 gram w tę czy w tamtą nie zrobi różnicy. Jeżeli nie masz innych problemów z zawieszką to musi być dobrze i wyważenie u kumatego wuklanizatora jest wystarczające.

Proponuję koledze:
0. Zweryfikować opony - czy nie biją. Ile mają lat?
1. Sprawdzić amortyzatory
2. Sprawdzić czy coś drga przy lekkim hamowaniu przy 100-120km/h lub bicie się zwiększa
3. Dokładnie obejrzeć tuleje gumowe wahaczy: czy nie rozwartwia się guma, czy nie popękane itp.
4. Sprawdzić czy jest bicie podczas przyśpieszania
5. Sprawdzić jeszcze dobrze końcówki drążków oraz sworzeń wahacza

6. Potem zacząć szukać powodów w półosiach.

maczet 01-12-2011 09:13

Odp: Drgania kierownicy
 
Ostatecznie wina była po stronie opon (miałem je 4 lata, ale od początku biło i co ciekawe PIRELLI P7) Po wymianę na zimowe NOKIAN i felgi stalowe, ponownym niewyważeniu problem praktycznie ustąpił. Czuć jedynie niewielkie drgania, ale mieszczące się w normie w moim mniemaniu.

mjprzem 01-12-2011 09:22

Odp: Drgania kierownicy
 
Jesli niemozecie zlikwidowac drgan to poczytajcie sobie takie tematy.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Duende 26-03-2012 14:43

Odp: Drgania kierownicy
 
witam,
mam podobny problem. Kierownica, ale rowniez drazek zmiany biegow zaczynaja drgac przy predkosci ok 80km/h. przy wiekszej predkosci nic nie drga (np. 100km/h). Podjechalam dzis do mechanika aby to sprawdzil. Okazalo sie, ze do wymiany jest prawa polos. Nie kompletna, tylko czesc odchodzaca od skrzyni+lozysko+oslona gumowa.
Pytanie czy ktos z Was orientuje sie gdzie mozna te czesci kupic. Zalezy mi na tym aby byly nowe. Niestety nie jestem w Polsce a tu krzykneli 280euro wiec nie malo.
zalezy mi na szybkiej odpowiedzi gdzie taka czesc mozna kupic i ewentualnie jesli ktos sie orientuje, jaka jest cena?
przejrzalam juz wszystkie znane mi sklepy internetowe, niestety bez rezultatu..
Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam

mjprzem 26-03-2012 16:52

Odp: Drgania kierownicy
 
chyba jeszcze nie pojawily sie zamienniki do mk2....niestety-wiec nie licz na dobre ceny.

korek007 26-03-2012 17:38

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał Duende (Post 1805864)
....czesc odchodzaca od skrzyni+lozysko+oslona gumowa....

Czyli przegub wewnętrzny z krzyżakiem.

maureliusz 26-03-2012 21:37

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał Duende (Post 1805864)
Podjechalam dzis do mechanika aby to sprawdzil. Okazalo sie, ze do wymiany jest prawa polos. Nie kompletna, tylko czesc odchodzaca od skrzyni+lozysko+oslona gumowa.

Z ciekawości jak to ustalił? Taki był luz, że wyczuwalny ręką? Pytam na przyszłość.

Duende 28-03-2012 15:34

Odp: Drgania kierownicy
 
Wlasnie. mam ogromny problem. Niestety nigdzie nie ma zamiennikow :(
Cena 850pln za przegub wewnetrzny.
Jutro jade potwierdzic do innego mechanika.

maureliusz - tak, byl wyczuwalny luz, niestety.

dziekuje za odpowiedzi.

korek007 28-03-2012 16:52

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał Duende (Post 1807005)
...przegub wewnetrzny....tak, byl wyczuwalny luz, niestety.....

Witam.
Przegub wewnętrzny to sprawdza się okiem lub palcem, jego wewnętrzną powierzchnię, zwaną przez niektórych bieżnią krzyżaka.

mjprzem 29-03-2012 08:07

Re: Drgania kierownicy
 
dokladnie tak. luz bedzie mial kazdy przegób. wiec w taki sposob mozna pomylic niechcący strone ;) a to tez zalezy w ktorym miejscu jest wyrobione i jak jest zawieszenie ustawione.

Duende 30-03-2012 07:27

Odp: Drgania kierownicy
 
Przeguby zostaly sprawdzone. niestety okazalo sie, ze do wymiany sa zarowno prawy i lewy. Koszt jest ogromny, takze pytacznie, czy moze ktos jednak zna jakies zamienniki.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam

mjprzem 30-03-2012 08:21

Odp: Drgania kierownicy
 
niekorzy ratowali sie zamiennikami ze szrotów ;) czyli uzywanymi.
jak przegub jest zdemontowany to jak ktos ma sprawne raczki i wie o co chodzi to moze go sprawdzic bez sciagania oslony przegubu. jest duze prawdopodobienstwo ze wybierz sprawny.

Duende 30-03-2012 08:47

Odp: Drgania kierownicy
 
Niestety, problem polega na tym, ze jestem poza granica kraju dlatego ciezko mi kupic czesci uzywane. Raczej szrotow tu nie znajde i nie jestem na tyle kompetentna osoba zeby sprawdzic czy uzywana bedzie ok :)
Stad pytanie o zamienniki. Do MK1 znajde bez problemu, gorzej z MK2.

Coz, jesli sie nie ma, nie pozostaje mi nic innego jak kupic oryginaly :/

Pozdrawiam.

sb84 03-02-2013 20:25

Odp: Drgania kierownicy
 
Podbiję temat, u mnie zaczęło pojawiać się drżenie kierownicy. Opony i felgi posprawdzane (mimo iz nowe jedno i drugie przed sezonem kupione) i teraz gdzie się udać, na diagnostykę tak jak przegląd normalnie? tam są w stanie stwierdzić ew. czy to wina tych przegubów / półosi / krzyżaków o których tu wspominacie?

Wydaje mi się że drgania wzrastają wraz z przyspieszaniem, a jak prędkość się wyrównuje to i drgania się normują. Ponadto wydaje mi się że największe drgania są bez względu na bieg w okolicach 2000 obr silnika. I wydaje mi się także że drgania o tej samej częstotliwości czuć na lewarku.

Focus mk2, 1.6tdci 90km

Edit:

Wydaje mi się że na postoju też czuć drgania, może nie takie, jak w trakcie jazdy, ale jednak i też nasilają się w okolicach 2k obrotów. Podszucha silnika?

dream28 08-04-2013 10:45

Odp: Drgania kierownicy
 
Koledzy

piszecie o mniejszych prędkościach. a jesli takie drgania zaczynaja się po 120 km/h ? póki co wyrównałem poziom tlenu w oponach i nie zdazyłem jeszcze sprawdzić czy ustało. ale czy to też mogą być wyżej wspomniane elementy?

KruczeK 08-04-2013 22:58

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał dream28 (Post 1992083)
Koledzy

piszecie o mniejszych prędkościach. a jesli takie drgania zaczynaja się po 120 km/h ? póki co wyrównałem poziom tlenu w oponach i nie zdazyłem jeszcze sprawdzić czy ustało. ale czy to też mogą być wyżej wspomniane elementy?


Okolice 120 km/h to w 90% przypadków niewyważone koła.

daw2kop 06-05-2013 20:53

Odp: Drgania kierownicy
 
Dwa tygodnie temu wymieniłem opony na letnie. Mniej więcej od tego czasu zaczęły się drgania kierownicy przy prędkościach powyżej 100km/h. Początkowo nie łączyłem drgań z oponami, ale po przeczytaniu postów powyżej raczej nie ma innej możliwości, biorąc pod uwagę fakt, że samochód ma mniej niż pół roku. Jutro jadę to sprawdzić u wulkanizatora.

pretorian2 07-05-2013 08:46

Odp: Drgania kierownicy
 
ja też dochodze do wniosku, że to kwestia opon, w przeciągu 3 tygodni testwałem 3 komplety nowych opon, im guma była bardziej miękka tym mniejse drgania, chociaż nie wykluiczam tutaj czynnika wyważenia. Teraz mam dunlopy sp sport z rantem ochronnym i z rana jak jae autostradą to przez pierwsze 2 km wystepuje mrowienie a potem ustaje.

Mir_009 29-10-2013 19:02

Odp: Drgania kierownicy
 
Co do opon to w moim wypadku zaobserwowałem dziwne zjawisko.
W zeszłym roku miałem problem z drganiami na oponach zimowych- pojawiały się już przy prędkości około 40km/h po czym malały aby się znowu zwiększyć przy 90-120 km/h.Pojechałem wyważyć koła - osoba która robiła wyważanie stwierdziła, że nie znalazła żadnych dużych uchybień. Po zamontowaniu kół okazało się, że jest odrobine lepiej ale nadal problem występuje. Aby sprawdzić czy jest jakaś zależność pomiędzy osiami zamieniłem koła przednie z tylnymi i okazało się, że jest duża poprawa ale nadal delikatne drgania pozostały. Po tym okazało się, że nadszedł czas na wymianę łożysk i po tym zabiegu ustały drgania przy niskich prędkościach ale nadal były odczuwalne przy prędkościach 90-110 km/h. Zbliżał się sezon letni więc wymieniłem opony na letnie i okazało się, że drgania ustąpiły ale po paru tygodniach drobne drgania jednak wróciły. Dzisiaj wróciłem do opon zimowych (tych samych z przed roku) i zero drgań...

kolacja 02-11-2013 17:30

Odp: Drgania kierownicy
 
Moja rada po wielu przejściach z drżeniem kierownicy w MK2: dbajcie o prawidłowe ciśnienie w oponach. U mnie już samo to, razem z wyważaniem nawet co miesiąc wiele poprawiło.

Jacol3500 24-08-2014 17:22

Odp: Drgania kierownicy
 
Witam w mojej foce (98r 1.6 benzyna/lpg) mam pewien problem otóż podczas jazdy gdy puszczam gaz lub wrzucam na ,,luz,, cały samochód wpada w drgania (czuć je zwłaszcza pod pedałem gazu) dzieje się to również podczas skrętu w prawo, drgania są na tyle silne że czują je również pasażerowie, dodatkowo kierownica się ,,trzęsie,, (to już przez cały czas) koła są wyważone felgi proste wymieniłem końcówki drążków kierowniczych. Co może być powodem takiego zachowania u mojej foczki? czy to przeguby? łożyska? (w prawym kole wyje i zauważyłem lekkie luzy wymienię jak najszybciej) a może to coś z zawieszeniem? Tylne amortyzatory wymieniłem i są cichutko za to przód się tłucze. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!

mojmistrz 24-08-2014 18:46

U mnie były drgania, jak miałem uszkodzone łożysko, ale bez znaczenia było, czy mam na luzie czy nie. Drgało po przekroczeniu 70km/h, niezależnie jakie miałem obroty, ale to byoo raczej mrowienie, bez drgań na kierownicy. U Ciebie to mogą być któreś z poduszek pod skrzynią/silnikiem.

Pawecki1984 24-08-2014 19:11

Odp: Drgania kierownicy
 
witam,

miałem ten sam problem. Przekładałem opony, felgi, wyważałem po kilka razy. I nic. Ciągle były drgania między 80 - 120 km/h. Okazało się że to amortyzatory. Auto w ogóle nie trzymało się drogi. Wymieniłem i jest gitara.:p

KruczeK 24-08-2014 20:03

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał Jacol3500 (Post 2259472)
Witam w mojej foce (98r 1.6 benzyna/lpg) mam pewien problem otóż podczas jazdy gdy puszczam gaz lub wrzucam na ,,luz,, cały samochód wpada w drgania (czuć je zwłaszcza pod pedałem gazu) dzieje się to również podczas skrętu w prawo, drgania są na tyle silne że czują je również pasażerowie, dodatkowo kierownica się ,,trzęsie,, (to już przez cały czas) koła są wyważone felgi proste wymieniłem końcówki drążków kierowniczych. Co może być powodem takiego zachowania u mojej foczki? czy to przeguby? łożyska? (w prawym kole wyje i zauważyłem lekkie luzy wymienię jak najszybciej) a może to coś z zawieszeniem? Tylne amortyzatory wymieniłem i są cichutko za to przód się tłucze. Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!

Pierwsze drgania to poduszka za silnikiem, ta przykrecana do wózka. tzw korbowód.

a przyczyna drgań kierownicy może byś bardzo dużo. Jesteś pewien że felgi są proste, a opony nie mają żadnych uszkodzeń/bąbli? Spróbuj pożyczyć od kogoś koła na próbę. Ewentualnie chociaż zamień koła przód na tył, wymieniaj po jednym, wtedy będziesz wiedział które koło pieprzy sprawę.

adalos 02-11-2014 22:44

Odp: Drgania kierownicy
 
Cytat:

Napisał tomek focus kombi (Post 1728399)
oczywiscie drgania ustapily po wymianie na nowy przegub;)

mam nadzieje ze u mnie jest podobnie i tez sie uda usunac ta usterke, bo nawet jak jade to slysze ze cos w lewym przodzie puka i stuka, tez tak slyszales??

krzysiekplis 27-12-2014 09:48

Odp: Drgania kierownicy
 
to ja Wam opiszę mój przypadek.
Ford Focus 1,6 TDCI 2005 r. 109 km.
Przy przyspieszaniu, przy ok 2000 obrotów wibruje cały samochód (nie tylko kierownica) praktycznie na każdym biegu ale im wyższy, tym bardziej jest to odczuwalne.

W kolejności zostały wymienione:
- dwumasa
- przeguby wewnętrzne
- poduszka olejowa

Wydałem kupę kasy a usterka jak była tak jest. Tak samo na dwóch różnych kompletach kół (wiec nie jest to kwestia wyważania).

Ktoś miał podobnie?
Proszę o sugestie

erprzezo 27-12-2014 10:53

Odp: Drgania kierownicy
 
U mnie też występują drgania od 90 do 120km/h im szybciej tym lepiej, jak lecę ze 180 jest już dobrze.

Byłem w Norauto i robiłem:
- wyważanie kół
- wyrównywanie ciśnienia
- geometrię
- sprawdzanie przegubów
- sprawdzanie amortyzatorów

Wszystko wyszło w normie, może to wina opon wielosezonowych, straciłem zapał i temat zlałem pół roku temu już nie wiem co sprawdzać.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.