Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Diesel (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=139)
-   -   [1,6 TDCi] Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=162429)

denon2000 25-07-2012 19:38

Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Będąc na rocznym przeglądzie w ASO spytałem miłego pana z obsługi jakie będą koszty przeglądów w przyszłych latach i przy jakim przebiegu przewidziano dla mojego auta dolewkę płynu EOLYS. Pan poklikał, poklikał w komputerze i stwierdził, że u mnie zamontowany jest filtr nie wymagający dodatku. W tym momencie trochę skrzywiłem się trochę i zapytałem się czy jest tego pewny ? Przecież w focusach są filtry "fap" z płynem. On odpowiedział, że nie we wszystkich i w moim akurat nie ma. Pomyślałem, że jeśli tak stwierdził no to ok.

Ale ta myśl nie dawała mi spokoju i zacząłem drążyć temat. A to co znalazłem:
- w katalogu z salonu kiedy kupowałem auto było napisane, że auto ma silnik z filtrem cDPF. Ważna jest ta literka "c".
- w necie w artykułach sprzed 2 lat znalazłem info, że : "Ford przygotował nowe silniki zgodne z Euro V wyposażone w filtry cząstek stałych z powłoką katalityczną (cDPF)"
- dalej znalazłem w niektórych publikacjach bardziej "fachowych" sposób oznaczania filtrów aDPF i cDPF. aDPF (filtr mokry z dodatkiem katalitycznym). cDPF (filtr suchy z powłoką katalityczną).
- na etis.ford.com po wybraniu modelu 1.6tdci focusa i wybraniu przeglądu przy 60'000 km podawana jest informacja o uzupełnieniu płynu jeśli jest norma Euro IV. Nic nie ma słowa o normie Euro V - czyli tak, jakby nie trzeba by tego robić.

Wniosek:
Z informacji które uzbierałem wynika, że Ford zaczął stosować filtry suche w silnikach z EURO V.

Do tej pory na forum wszędzie znajdowałem opinię, że w focusach występują tylko filtry mokre. To jak jest na prawdę z tym ? Ktoś coś wie ?

luki6262 27-07-2012 16:17

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Wybierz się do serwisu Peugeota albo Cytryny, gdyż to są silniki HDI. Oni sa tam bardziej ogarnięci w silnikach grupy PSA niż w fordzie.

Pozdrawiam

daniel_t 26-10-2012 17:29

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Witam,
ostatnio zostałem właścicielem focusa mk2 fl 1.6tdci z czerwca 2009r. Z etisa wynika, że mój samochód także spełnia normę euro V, na briefie także była wpisana taka norma. I faktycznie denon2000 może mieć rację co do suchego filtra cząstek stałych, ponieważ ja mimo usilnego szukania pojemnika fap stwierdziłem, że po prostu go nie ma (widziałem już focusa ze zbiorniczkiem). Nie ma też złącz elektrycznych pod fotelami z tyłu.
Pozdrawiam.

hub19836 27-10-2012 15:23

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Witam,
posiadam Focusa mk3 z 1.6 tdci. W tym modelu filtr cząstek stałych jest już suchy. Silnik jest PSA ale ford stosuje filtr suchy w przeciwieństwie do Citroena i Peugeot.

luki6262 28-10-2012 13:21

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Daniel t - zapodaj numer vin to Ci to sprawdze.

Cytryna i Peugeot też stosowały suche filtry w nowej wersji 115 KM. Nie słyszałem nigdy o tym że ford się jakoś wybił i zmienił konstrukcje w silniku PSA jak w samym PSA pracują inżynierowie forda

daniel_t 28-10-2012 14:11

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
---

Deryll 28-10-2012 15:21

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Cytat:

Napisał luki6262 (Post 1896290)
Nie słyszałem nigdy o tym że ford się jakoś wybił i zmienił konstrukcje w silniku PSA jak w samym PSA pracują inżynierowie forda

Np. silniki 2.0 od PSA w Mondeo mk4 mają suche DPFy a w Kudze i Foce są mokre.

luki6262 28-10-2012 20:12

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Cytat:

Napisał Deryll (Post 1896341)
Np. silniki 2.0 od PSA w Mondeo mk4 mają suche DPFy a w Kudze i Foce są mokre.

nie wiedziałem o tym:) wie ktoś może skąd wzięła się taka różnica?:)

tedi_k 28-10-2012 20:18

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Cytat:

Napisał Deryll (Post 1896341)
Np. silniki 2.0 od PSA w Mondeo mk4 mają suche DPFy a w Kudze i Foce są mokre.

Chyba jednak nie do końca...
Z tego co wiem, to ostatnimi silnikami Forda, które miały zbiornik na EOLIS (czyli filtry DPF wymagające dodatku do paliwa) były silniki 1,6tdci.
Osobiście nie znam w szczególności przypadku silnika 2.0tdci, który miałby zbiornik dodatku do paliwa. Na pewno nie ma go w Kudze 2.0tdci (posiadałem) i nie ma go w moim obecnym C-maxie 2.0tdci.
Nota bene sformułowanie "mokry DPF" w przypadku PSA jest zupełnie nieprawidłowe. Ewentualnie "mokre" to są filtry cząstek stałych w VAG, gdzie stosuje się AdBlue - czyli dodtatek dopalający dawkowany do układu wydechowego a nie do paliwa.
EOLIS jest dawkowany do paliwa (dawkowany automatycznie do zbiornika paliwa), więc nijak nie "moczy" DPFa...

Teres 06-11-2012 10:39

Odp: Nowe filtry (już suche) cDPF w silnikach z EURO V
 
Aż sprawdzę u siebie przy najbliższej okazji czy mam zbiorniczek na Eolys. W sumie to bym się chyba ucieszył z suchego. U mnie warunki do wypalania ma bardzo dobre (sporo trasy).
Raz tylko go przyłapałem, podczas wjeżdżania do garażu, że włączył sobie wentylator i chyba dopalał.

EDIT: no i mam suchy DPF. ETIS też rozkodowuje VIN jako "cDPF".


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.