Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] jaki akumulator do 1.6 zetec (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=143723)

klepaq 13-11-2011 09:12

jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Witam mam pytanie jaki polecacie aku do focusa 1,6 zetec se czy do fordow sa jakies inne aku (kiedys tak slyszalem)

TomFoc 13-11-2011 09:18

Odp: jaki aku
 
W moim focusie od nowości jest taki [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Ma już 7,5 roku i spełnia swoje zadanie w 100%.

ślizki 13-11-2011 09:48

Odp: jaki aku
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Ja mam taki aku i jestem z niego zadowolony:) W razie gdyby padł to ma 3 lata gwarancji i serwis, który dojedzie we wskazane miejsce:)

klepaq 13-11-2011 10:08

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
chyba troche duzy jak na benzyniaka

makary 13-11-2011 10:13

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
54Ah jest wystarczajacy.

mjprzem 13-11-2011 19:02

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał klepaq (Post 1736279)
chyba troche duzy jak na benzyniaka

akumulator nigdy nie jest za duzy ;) niema co tylko przesadzac bo nie o to chodzi aby wozic kilogramy olowiu wiecej ale to co daje producent na 1 montaz to jest zawsze minimum i niewolno kupowac mniejszego tylko wiekszy jak juz.
PS. i niema takiego pojecia jak nie doladowanie za duzego akumulatora-to wymysl sprzedawcow ktorzy takimi poradami naciagaja sobie wiecej klientow.

Jornarileesh 18-09-2013 10:32

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Witam forumowiczów, chciałbym odświeżyć temat i zadać pytanie:
jaki akumulator do focusa mk1 1.6 zetec?
Linki ze starszych postów są już nieaktualne i dlatego to pytanie. Jeśli odpowiedź jest już gdzieś na formum to z góry przepraszam za spam.

Grinch 18-09-2013 10:44

Re: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Pytasz o markę, o pojemność czy o rozmiar?

slawek_s 19-09-2013 10:23

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
W swojej Foce mam blisko dziesięcioletniego Motorcrafta 52AH 500A, ale rozglądam się za nowym, bo tej zimy to już bez przygód raczej się nie obejdzie.
Biorę pod uwagę:
  • pojemność w przedziale od 50 - 60 Ah
  • prąd rozruchu 500 - 600 A
  • producenci:
    - Ford
    - Motorcraft
    - Centra (Futura)
    - Bosch (S 5)
Ważną dla mnie sprawą są wymiary:
  • wysokość : max 175 mm
  • szerokość : max 190 mm
  • długość : max 270 mm
O ile dobór dwóch ostatnich wymiarów nie nastręcza większych kłopotów to już wysokość (przy wybranych przeze mnie parametrach) bardzo zawęża dostęp do oferty - akumulator nie może być wyższy niż 175 mm, bo w przeciwnym razie musiałbym zrezygnować z pokrywy akumulatora.

Bux 19-09-2013 20:35

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
To weź kolego pod uwagę Bunera, niedrogie a trwałe źródło prądu Bosch czy Centra są mocno przereklamowane.

Rafał A.(antek) 19-09-2013 21:46

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
czemu zawęza, kazdy producent ma obnizane akumulaory w dosc szerokiej gamie pojemności.

Ja mam dobre doświadczenia z centra i Vartą, złe z bosch, nie wiem jak oryginalne ale cena pewnie powala na kolana.

papse 21-09-2013 09:41

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
2 załącznik(i)
Też z Bosch-em mam złe doświadczenia, miał być taki super w d...e zarąbisty a zaliczył padaczkę pierwszej zimy. Aktualnie mam Vartę kupioną na wiosnę, więc zimy jeszcze nie widziała, ale póki co jest dobrze.
Poza tym Varta ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie jasny i czytelny system oznaczania daty produkcji - inni producenci robią z tego tajmnicę. Niby po necie krążą instrukcje jak odczytać te hieroglify, ale nie zawsze się sprawdza. Przez tą tajemnicę można kupić zleżały akumulator - nie ma nic gorszego.
Varta ma system 12-tu kolorowych kropek oznaczających dany kwartał produkcji. Kropki powtarzają się co dwa lata w tej samej kolejności. Wprawdzie mam tabelkę do 2011 roku ale łatwo można samemu policzyć dalej.
Ja kupiłem największy jaki wszedł do obudowy akumulatora 242x175x175 60Ah 540A.

mjprzem 23-09-2013 13:46

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał slawek_s (Post 2077976)
Ważną dla mnie sprawą są wymiary:
  • wysokość : max 175 mm
  • szerokość : max 190 mm
  • długość : max 270 mm
.

A dlaczego takie wymiary napisales?

275 x 175 x 175 takie powinienes chyba napisac i naprawde jest spory wybur akumulatorow-bo jeden producent robi jeden rozmiar a drugi inny...wiec naprawde jest w czym wybierac...warta...centra itp maja o wysokosci 175mm akumulatorki.

szemieniov 12-11-2013 17:38

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Witam, który z akumulatorów byście wybrali do focus mk1 2002 r. 1.6 benz zetec, 100KM, z elektryki to przednie szyby opuszczane, klima manualna, ogrzewana przednia i tylna szyba, lusterka, radio. czyli bardzo standard.
Jazda - zdecydowanie 95% miejska, miasto Poznań więc trochę korków, trochę jazdy płynnej. Odcinki nie dłuższe niż 10 km.

Po przeczytaniu tematów z forum biorę pod uwagę:

Varta Blue Dynamic B18 (44Ah 440A)
CENTRA FUTURA CA472 47 Ah
CENTRA PLUS 44AH 400A

W tej chwili jest oryginalny, od nowości motorcraft 500A 52Ah.

Proszę o pomoc i pozdrawiam!

slawek_s 12-11-2013 18:00

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
CENTRA PLUS 44AH 400A to bym sobie odpuścił - mały prąd rozruchu.
W ogóle to nie rozumiem dlaczego decydujesz się na mniejsze parametry niż dał producent? Ja mam takie samo wyposażenie (poza tym, że mam klimatronika) i taki sam akumulator w oryginale, a nie schodzę przy wyborze poniżej 50 Ah i 500 A.
Oczywiście akumulator o mniejszych parametrach będzie spełniał swoje zadanie, ale jego czas użytkowania może ulec skróceniu.

hokus 12-11-2013 18:02

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Co tu się zastanawiać, Motocraft ci tyle wytrzymał to jest najlepszy, te inne wytrzymują zwykle 3-5lat.

szemieniov 12-11-2013 19:39

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Motorcrafta nie mogę nigdzie odpowiedniego znaleźć do kupna...
Co do pojemności to w różnych wątkach własnie te akumulatory były polecane... tzn. o takiej pojemności.
Chyba zdecyduje się na centra futura - najbardziej zbliżona pojemność i dobre parametry.

yaarofox 12-11-2013 20:17

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
swego czasu do fiesty (którą już nie użytkuję)kupiłem Exide. wytrzymał 8lat, teraz będzie jego 9zima i chyba już czas na wymianę.

korek007 13-11-2013 08:33

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Ja we wrześniu 2008 r. kupiłem Bosch'a, 52 czy 54 Ah, czyli leci już 6 rok i jak dotąd nie mam z nim żadnych problemów.

hokus 13-11-2013 15:03

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Ostatnio coś tych motokraftów nie sprowadzają nasze sklepy lecz forda ale to chyba to samo [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ale tu są podobne [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mjprzem 14-11-2013 07:29

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał hokus (Post 2106266)
Co tu się zastanawiać, Motocraft ci tyle wytrzymał to jest najlepszy, te inne wytrzymują zwykle 3-5lat.

Zywotnosc akumulatora zalezy od jego zapasu pojemnosci i mocy w stosunku do poboru pradu.

ZADEN NOWY akumulator o tej samej pojemnosci nie wytrzyma tego samego co oryginał o tej samej pojemnosci-nie dla tego ze jest gorszy ale dlatego ze:!!!!!!

stary samochod zuzywa na rozruch wiecej prądu jak nowy!!!!

nie powinno sie wkladac minimalnych akumulatorów do starszych aut bo to czystya głupota,

a przynajmniej z zapasem 10-20% bo zazwyczaj o tyle spada wydajnosc silnika pompek i rozrusznika przy odpalaniu samochodu-a dotego dochodza straty mocy na kablach zasniedziałych bo im starsze kable tym czesto słabiej przewodzą bo w technologi bezołowiowej niema juz kabli lutowanych.

skwoo 27-11-2013 15:16

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Witam chciałem odświeżyć temat i proszę o rade jaki akumulator kupić do mk1 1.8 16v nie za drogi ale też nie najtańszy syf :)

ziuka13 27-11-2013 15:26

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał mjprzem (Post 2107149)
Zywotnosc akumulatora zalezy od jego zapasu pojemnosci i mocy w stosunku do poboru pradu.

ZADEN NOWY akumulator o tej samej pojemnosci nie wytrzyma tego samego co oryginał o tej samej pojemnosci-nie dla tego ze jest gorszy ale dlatego ze:!!!!!!

stary samochod zuzywa na rozruch wiecej prądu jak nowy!!!!

nie powinno sie wkladac minimalnych akumulatorów do starszych aut bo to czystya głupota,

a przynajmniej z zapasem 10-20% bo zazwyczaj o tyle spada wydajnosc silnika pompek i rozrusznika przy odpalaniu samochodu-a dotego dochodza straty mocy na kablach zasniedziałych bo im starsze kable tym czesto słabiej przewodzą bo w technologi bezołowiowej niema juz kabli lutowanych.

a co jeśli aku jest minimalne. można coś uszkodzić przy odpalaniu, bądz przy jakiejś innej czynności?

mjprzem 28-11-2013 07:26

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
jesli aku jest minimalne to:
-bedzie mial nizsze napiecie na rozruch-szybciej beda sie w zimie zapalaly kontrolki od pozostalych systemow i bledy wyskakiwaly, bedzie gorzej odpalal, bedzie bardziej przez to zuzywal sie rozrusznik i kolo 2 masowe jesli wystepuje.
-przy duzych obciazeniach pradowych-duzy nadmuch+klima -napiecie bedzie bardzo nisko spadalo na niskich obrotach-bede zarowki slabiej swiecily
-z malym akumulatorem i 90A alternatorem-mozna zapomniec o grzaniu przedniej szyby na wolnych obrotach bo to bardzo wykańcza akumulator
-maly akumulator bedzie mial mniejsza zywotnosc
-maly akumulator bedzie mniej prądu odzyskiwał podczas ładowania w czasie jazdy!!!!! -to jest cenna uwaga wbrew pozorom tego co inni myslą!!!!!!!!!
-auto do jazdy na krotkich dystansach powinno miec wiekszy a nie mniejszy akumulator!!!!

Ogólnie-uszkodzic sie nic nie powinno(ale są pewne ale!) choc jest wieksze ryzyko na skoki napiecia w instalacji wiec, napewno moga sie zaróweczki szybciej przepalac, oraz faktycznie pomimo tego ze niby uszkodzic sie nic nie powinno to jednak nalezy pamietac ze elektronika nie lubi skoków napiecia tylko stabilny prąd...ale raczej dopoki akumulator jest na tyle mocny ze odpala zimny silnik to bez wiekszego obciazenia napiecie powinno byc w miare stabilne w instalacji (poza wlaczeniem np. swiatel, mocnego nadmuchu i tylnej szyby-jesli mamy maly alternator to to juz bedzie problem)

skwoo 28-11-2013 08:10

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Może wyślecie jakiegoś linka z akumulatorem który polecacie do 1.8?

mjprzem 28-11-2013 09:39

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
a jakie masz wyposazenie samochodu?
mysle ze marka dzisiaj niema znaczenia-patrz na pojemnosc bo jesli masz przednia szybe podgrzewana i tego uzywasz to moim zdaniem minimum 70Ah, bo alternatory w ff1 sa za slabe uzywania przedniej szyby na postoju jak samochod sie rozmraza.

ziuka13 28-11-2013 16:28

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał mjprzem (Post 2115153)
jesli aku jest minimalne to:
-bedzie mial nizsze napiecie na rozruch-szybciej beda sie w zimie zapalaly kontrolki od pozostalych systemow i bledy wyskakiwaly, bedzie gorzej odpalal, bedzie bardziej przez to zuzywal sie rozrusznik i kolo 2 masowe jesli wystepuje.
-przy duzych obciazeniach pradowych-duzy nadmuch+klima -napiecie bedzie bardzo nisko spadalo na niskich obrotach-bede zarowki slabiej swiecily
-z malym akumulatorem i 90A alternatorem-mozna zapomniec o grzaniu przedniej szyby na wolnych obrotach bo to bardzo wykańcza akumulator
-maly akumulator bedzie mial mniejsza zywotnosc
-maly akumulator bedzie mniej prądu odzyskiwał podczas ładowania w czasie jazdy!!!!! -to jest cenna uwaga wbrew pozorom tego co inni myslą!!!!!!!!!
-auto do jazdy na krotkich dystansach powinno miec wiekszy a nie mniejszy akumulator!!!!

Ogólnie-uszkodzic sie nic nie powinno(ale są pewne ale!) choc jest wieksze ryzyko na skoki napiecia w instalacji wiec, napewno moga sie zaróweczki szybciej przepalac, oraz faktycznie pomimo tego ze niby uszkodzic sie nic nie powinno to jednak nalezy pamietac ze elektronika nie lubi skoków napiecia tylko stabilny prąd...ale raczej dopoki akumulator jest na tyle mocny ze odpala zimny silnik to bez wiekszego obciazenia napiecie powinno byc w miare stabilne w instalacji (poza wlaczeniem np. swiatel, mocnego nadmuchu i tylnej szyby-jesli mamy maly alternator to to juz bedzie problem)

No to ten co mi sprzedał autko to chyba zrobił podmianke bo wsadzony był 390A 43Ah.
I jako że miałem półroczny z poprzedniego auta to podmieniłem na 360A 44Ah
No i nie wiem co teraz. 300 zł czy nawet więcej nie swędzi mnie żeby wydać na nowy aku. W aucie jest klimatronic, el. szyby. Koło 2 masowe? chyba niema benzyna 1.6 (nie znam się na tym :( )

slawek_s 28-11-2013 18:00

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Skoro masz półroczny akumulator to mimo, że prąd rozruchu jest poniżej zalecanego moim zdaniem tę zimę da radę; klimy przecież i tak nie będziesz używał, bo w niskich temperaturach nie załączy się.
U mnie już w ubiegłym roku w ASO Forda sugerowali mi wymianę akumulatora (cena w serwisie powalała), a ja przejeździłem do teraz (dziś 10-cio latek).
Poczyniłem jednak już odpowiedni zakup [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], bo wczesnym ranem z temp. poniżej 0 st C i dwudniowym postoju, gdyby nie odpalił za pierwszym razem to drugiej szansy mógłbym nie mieć.

mjprzem 29-11-2013 07:23

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał ziuka13 (Post 2115443)
wsadzony był 390A 43Ah.
I jako że miałem półroczny z poprzedniego auta to podmieniłem na 360A 44Ah...

znajomy mial taki albo i mniejszy w 1,4 fiacie tym nowym-2letnim-oryginalny!!!!
5km-do pracy- i co tydzien mu sie kontrolka od akum. zaswiecala ze nie naladowany.

wsadzil 55Ah i 2x wiekszy rozruch i mowi ze teraz moze dopiero jezdzic bez ladowania

to taka uwaga abyscie nie sugerowali sie tym co wsadza sie fabrycznie do nowych samochodow bo czasami to jest jakas paranoja jak producenci koszta potrafią obcinac.

ziuka13-ten nowszy akumulator jest jeszcze gorszy od starego-bo ma mniejszy prad rozruchu-a to jest parametr wazniejszy jeszcze bardziej od pojemnosci bo to on okresla ile akumulator moze dac mocy i jak szybko sie bedzie ładował!!!

ps. sprzedawcy tak robia -sprzedają byle co bo tak sie interes kreci-lepiej sprzedac 2 x maly akumulator niz 1x duzy bo wiekszy zysk.

Bad2004 29-11-2013 18:32

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Mnie wczoraj padł oryginalny akumulator Motorcrafta i na szybko kupiłem taki: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Zobaczymy ile pociągnie.

yaroprymus 30-11-2013 09:46

Re: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Witam

Ja chcialbym kupić akumulator do Focus 1,6 l, rocznik 2000 - Varta Silver Dynamic 52Ah, 520A, technologia Ag/Ca, 2 lata gwarancji, o wymiarach 242 mm x 175 mm x 175 mm, cena okolo 220 zl - 250 zl. Czy taki bedzie dobry?
Na czeskiej stronie internetowej, którą czytałem, ktoś napisał że akumulator sprawował się dobrze, ale ma krótką żywotność.

mjprzem 02-12-2013 14:03

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
bo jak wsadziacie male akumulatorki do duzego wyposazenia to zapomnijcie o zywotnosci.
im mniej obciazany akumulator-tym wieksza zywotnosci i to rosnie to tak jak wykres predkosci i zuzycia paliwa-lub jak wykreszywotnosci swiecenia zarowki czy diody do mocy.
czyli im wiekszy akumulator i im mniej bedzie rozladowywany do niska tym wiecej posłuzy.
mały akumulator z definicji tego nie moze byc zywotny bo sam rozruch bedzie go w duzym stopniu rozladowywał-niemowiac o wyposazeniu gdzie niektorzy podczas samej jazdy po miescie moga rozladowywac zamias doladowywac akumulator-wlaczajc zbyt wiele zbednych odbiorników.

Marek-B 02-12-2013 19:47

Re: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Ja dziś upchnołem do swojego benzyniaka ..........
80 Ah :)
Tak ...zmieścił się. Trzeba było wymontować plastikową podstawę.
Zobaczymy jak się będzie sprawował na trasie ...3 km tam i 3 km z powrotem .
Obecny 56Ah musiałem przynajmniej raz w tygodniu podładować.

mjprzem 03-12-2013 07:30

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
moze troche zbyt duzy jak na twoj silnik (znaczy nie chodzi o wielkosc ale o wage) ale napewno nie bedziesz go musial ladowac. ale jak masz przednia szybe grzana i jej uzywasz to napewno taki akumulator sie przyda.

i odpisz kolegą za mc bo nie ktorzy moga nie wierzyć ze taki duzy akumulator na trasie 3km/3km moze działac ;)

ps. na twoje trasy 3km/3km powinna 70Ah wystarczyc z 600A rozruchem-pod warunkiem ze zapalasz i odrazu jedziesz i gasisz-czas jazdy do 5min, ale bez uzywania przedniej szyby jak stoisz bo jak stoisz i dziala przednia szyba to akumulator napewno sie nie laduje a raczej rozladowywuje.

Marek-B 03-12-2013 09:54

Re: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Akurat grzanej przedniej szyby nie posiadam .
Ale za to od razu włącza się radio i nawiew.
Te 3 km , to start , stop za 100 m, potem długa prosta ...tak z 500 m, stop , start , 300m , rondo.....itp.
Fakt , że ten aku już sporo używany , syn w służbowym dieslu wymieniał , bo już zimą miał problemy.
Na pewno napiszę po tygodniu.

mjprzem 03-12-2013 10:33

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
dmuchawa dobrze w foce wieje wiec nadmuch na 2 bieg-wiecej niema sensu
a radio duzo nie ciagnie, wiec swiatla + dmuchawa=to alternator spokojnie powinien dac rade aby non stop ladowac...powinno byc dobrze jesli masz tylko sprawny rozrusznik.
Nawet w tych trudnych warunkach ktore masz nie powinno byc wiecej problemu z niedoładowanym akum. w twoim przypadku.

nopasaran 03-12-2013 20:29

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Z tą żywotnością to jest teraz tak, że większość trzyma w zakresie gwarancji. Potem to już różnie bywa. Kiedyś można było liczyć na jakąś markę ale teraz to już wszystko jest porównywalne. Ostatnio przekonałem się np. do Jenoxów, bo sprawują się naprawdę nie gorzej od innych. A kiedyś to by było nie do pomyślenia...

elkom-gsm 04-12-2013 22:32

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Cytat:

Napisał mjprzem (Post 1736556)
akumulator nigdy nie jest za duzy ;) niema co tylko przesadzac bo nie o to chodzi aby wozic kilogramy olowiu wiecej ale to co daje producent na 1 montaz to jest zawsze minimum i niewolno kupowac mniejszego tylko wiekszy jak juz.
PS. i niema takiego pojecia jak nie doladowanie za duzego akumulatora-to wymysl sprzedawcow ktorzy takimi poradami naciagaja sobie wiecej klientow.

nie zapiminaj, ze alternator ma swoja efektywnosc ladowania wiec za mocnego tez nie naladuje do konca co za tym idzie przy dluzszym uzywaniu niedoladowanego aku poprostu wala bloki i nie trzyma napiecia.

Jester 05-12-2013 06:14

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
Dlaczego nie doładuje? Nie wytworzy odpowiedniego napięcia? Co ma akumulator do napięcia? Duży szybciej się doładuje bo ma większą powierzchnię płyt i łatwiej absorbuje energię. Spadek napięcia przy rozruchu też jest mniejszy, a po uruchomieniu ładowany jest mniejszym prądem co pozytywnie wpływa na trwałość. Chciałeś włożyć akumulator od czołgu?

mjprzem 05-12-2013 07:42

Odp: jaki akumulator do 1.6 zetec
 
niewiem czy samochod ma taką ładownosc aby od czołgu akumulatorki zmiescic ;)
tak jak napisal kolega Jester-
elkom-gsm-a dla kolegi informacji to czolg mial pewnie z 400Ah i pewnie z 2000A rozruchu a alternator czy pradnice mial pewnie z 60A i sie dobrze ładowaly akumulatorki i jakie zywotne był...tak sobie strzelam....nie mowie o nowoczesnych czolgach gdzie jest duzo elektroniki i elektryki


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.