Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 1991-1994] Waga auta a system viatol. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=135521)

tomek37 16-07-2011 08:53

Waga auta a system viatol.
 
Konkretnie mój waży sam 2tony i troszkę i mam takie pytanie do kolegów?jesli załaduje przez przypadek 1,6tony więc przekroczę 3,5t. system viatol mnie wykryje i skasuje?za brak urządzenia nie mam pojęcia w jaki sposób? jest waga przy wjezdzaniu na poszczególne trasy?.

kicaj 16-07-2011 11:43

Odp: Waga auta a system viatol.
 
waga nie jest sprawdzana...z tego co mi sie wydaje...
kwestia jest raczej max zaladunku a nie rzeczywsitego
jesli masz 2 t + przyczepe 1.4 tony to jesli cie nie zwaza to nic sie nie stanie, nawte jesli w sumie masz 4 t. (0.6 przeladowane)
ale jesli masz 2t + przyczepe 2t, pomimo ze wieziesz pusta przyczepe to chyba musisz placic... sprawdz to...

Bart Transit 16-07-2011 13:25

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Niestety jest troche gorzej sam rejestrowałem się na viatollu i do nich dzwoniłem.Ja ma wersje Jambo DMC 3490kg i to dla nich jest najwazniejsz tzn. samochod jet do 3,5 tony wiec nie podlega opłacie i nie jest wazne ile w danym momencie wioze natomiast sprawa sie komplikuje jak podpinam przyczepe .Jezeli łaczne DMC zespołu pojazdów (samochód i przyczepa) przekracza 3,5 tony to juz mnie kasuja za przejazd i musze mieć Viabox zamontowany na szybiei nie jest wazne ze jade na pusto samochodem i w danej chwili zespól pojazdów (samochód i przyczep) waża 2,,8 tony.
Sprawdz swoje DMC w dowodzie i DMC przyczepy jezeli jest wieksze niz 3,5 tony to płacisz.Teraz kolejny proble to ile płacisz i gdzie wszystko zalezy jakie masz EURO silnika i czy jezdzisz po autostradach czy krajówkach(też płatne!!!) wszystko masz na stronie [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] JEDNYM SŁOWEM MASAKRA

jgrz 17-07-2011 08:13

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Bart Transit (Post 1683628)
JEDNYM SŁOWEM MASAKRA

Dokładnie! Sam system niczego nie wykryje, no ale " misiaczki" i inne " krokodyle" to już tak! Nie ważne czy jedziesz zestawem " na pusto" czy załadowany. Zatrzymują Cię do kontroli i sumują ( jedni na kalkulatorze inni - ci bieglejsi - w głowie ) dopuszczalne masy całkowite ( DMC ) przyczepki i auta. Jak przekraczasz 3,5 tony - i nie masz tego viatolu - płacisz 3 tys. kary. Choćbyś jechał " na pusto " ciągnąc przyczepę pod łodziową, jak ja, czy konną , jak kol.WOJTEKJANUS. Musisz mieć viatola jak 30-to tonowy TIR i już!!!

eMWuGSM 17-07-2011 19:39

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Panowie za przeproszeniem p...... bez ładu i składu.

Jestem po rozmowach z ITD i, jeśli jedziesz pojazdem po drodze krajowej/powiatowej/gminnej która nie jest objęta systemem poboru opłat nie masz obwiązku posiadania ViaBox'a!

VIAToll obowiązuje tylko TU:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]



Drogi krajowe lub ich odcinki klasy A i S, na których pobiera się opłatę elektroniczną:
1) autostrada A1 na odcinkach:
a) węzeł Tuszyn – węzeł Bełchatów,
b) węzeł Sośnica – węzeł Świerklany;
2) autostrada A2 na odcinku węzeł Modła – węzeł Stryków I;
3) autostrada A4 na odcinkach:
a) Zgorzelec (granica państwowa) – węzeł Bielany Wrocławskie,
b) węzeł Bielany Wrocławskie – węzeł Kleszczów,
c) węzeł Kleszczów – węzeł Murckowska,
d) węzeł Balice I – węzeł Szarów;
4) autostrada A6 na odcinku Kołbaskowo (granica państwowa) – węzeł Kijewo;
5) autostrada A8 na odcinku węzeł Nowa Wieś Wrocławska (A4) – węzeł Pawłowice;
6) autostrada A18 na odcinku Golnice – Krzyżowa;
7) droga ekspresowa S1 na odcinkach:
a) Bielsko – Biała (Komorowice) – Cieszyn – Boguszowice (granica państwowa),
b) Dąbrowa Górnicza (Ząbkowice) – Tychy,
c) Pyrzowice – Lotnisko - węzeł Podwarpie;
8) droga ekspresowa S3 na odcinkach:
a) węzeł Goleniów Północ – Szczecin (węzeł Kijewo),
b) węzeł Klucz – Gorzów Wielkopolski (węzeł Gorzów Południe),
c) węzeł Sulechów – węzeł Nowa Sól;
9) droga ekspresowa S5 na odcinku węzeł Stryszek – węzeł Białe Błota;
10) droga ekspresowa S6 na odcinku węzeł Gdynia (skrzyżowanie z ul. Morską) – węzeł Rusocin (A1);
11) droga ekspresowa S7 na odcinkach:
a) obwodnica Płońska,
b) węzeł Kroczewo – węzeł Czosnów,
c) Grójec (z obwodnicą Grójca) – Jedlińsk,
d) Skarżysko Kamienna (z obwodnicą Skarżyska Kamiennej) – węzeł Kielce-Północ,
e) węzeł Jędrzejów Północ – węzeł Jędrzejów Wschód (skrzyżowanie z drogą krajową nr 78),
f) Rybitwy – węzeł Bieżanów,
g) węzeł Myślenice – węzeł Lubień;
12) droga ekspresowa S8 na odcinkach:
a) węzeł Dąbrowa – węzeł Cieśle,
b) węzeł Konotopa – węzeł Powązkowska,
c) Radzymin (z obwodnicą Radzymina) – Wyszków (z obwodnicą Wyszkowa),
d) obwodnica Ostrowi Mazowieckiej;
13) droga ekspresowa S10 na odcinkach:
a) węzeł Stargard Szczeciński Zachód – węzeł Stargard Szczeciński Wschód (obwodnica Stargardu Szczecińskiego),
b) węzeł Nieszawka – węzeł Czerniewice;
14) droga ekspresowa S11 na odcinku Krzesiny – Kórnik;
15) droga ekspresowa S22 na odcinku Elbląg – Grzechotki (granica państwowa).



Drogi krajowe lub ich odcinki klasy GP i G, na których pobiera się opłatę elektroniczną:
1) droga krajowa nr 4 na odcinku Rzeszów – Tywonia (początek obwodnicy Jarosławia);
2) droga krajowa nr 6 na odcinku Gościcino – granica m. Gdynia;
3) droga krajowa nr 7 na odcinkach:
a) Płońsk – węzeł Kroczewo,
b) Czosnów – granica m. Warszawa,
c) granica m. Warszawa – Grójec,
d) granica m. Kraków – Myślenice;
4) droga krajowa nr 10 na odcinku granica m. Szczecin – węzeł Stargard Szczeciński Zachód;
5) droga krajowa nr 18 na odcinku Olszyna (granica państwowa) – Golnice;
6) droga krajowa nr 77 na odcinku Radymno – Przemyśl;
7) droga krajowa nr 81 na odcinku granica m. Katowice – Skoczów (z wyłączeniem m. Żory);
8) droga krajowa nr 92 na odcinkach:
a) skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 305 – granica m. Poznań,
b) granica m. Poznań – Września;
7) droga krajowa nr 94 na odcinku granica m. Dąbrowa Górnicza – granica m.
Kraków.

Bart Transit 18-07-2011 18:10

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Kolego bardzo fajna mapka tyle ze jeszcze na połowie nie działają czytniki (nie działały) a bramek wciąż i na bieżaco bedzie dochodzić więc lepiej nich kolega jezdzi z włączonym viaboxem bo predzej czy pozniej i tak zaplaci a lepiej za kozystanie z drogi niz krokodylką

kicaj 18-07-2011 19:11

Odp: Waga auta a system viatol.
 
osobiscie jestem przeciw takim oplatom, ale nie bede dyskutowal nad tym bo to nie ma sensu. natomiast wielka paranoja i oszukaniem ludzi jest pobieranie oplat na obwodnicach miast... to juz jest nie fair... bo tir zamiast pojechac autostrada pojedzie na skroty przez miasto...

tomex3 07-08-2011 22:40

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Nie wiem czy większośc z was jest świadomych że jak dmc zestawu mówimy tu o transicie 3490 plus przyczepa czyli ponad 3500 powinna miec licencje i koncesje oraz tacho a wymóg wiatola nie jest zależny jakimi drogami jeżdzisz jeżeli pojazd przekracza dmc 3500kg musi mieć viatola mojego kolegę kosztowało to a wzasadzie brak tych rzeczy ponad 10 tyś zł on świadczył usługi transportowe jeżeli masz użytek własny to musisz mieć zaświadczenie od starostwa

wojtekjanus 08-08-2011 10:45

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał tomex3 (Post 1693158)
Nie wiem czy większośc z was jest świadomych że jak dmc zestawu mówimy tu o transicie 3490 plus przyczepa czyli ponad 3500 powinna miec licencje i koncesje oraz tacho a wymóg wiatola nie jest zależny jakimi drogami jeżdzisz jeżeli pojazd przekracza dmc 3500kg musi mieć viatola mojego kolegę kosztowało to a wzasadzie brak tych rzeczy ponad 10 tyś zł on świadczył usługi transportowe jeżeli masz użytek własny to musisz mieć zaświadczenie od starostwa

Jeżeli nie jeździsz zarobkowo, nie musisz mieć ani tacho, ani zaświadczenia ze starostwa... Ja często holuję Transitem przyczepę z końmi i nikt się nie czepia - mój prywatny samochód, moja prywatna przyczepa i mój prywatny koń...
A viatol obowiązuje TYLKO na wyznaczonych odcinkach dróg. Jeżeli jesteś w stanie dojechać do celu omijając te odcinki, nie musisz go mieć.
Pomijam fakt, że wymóg posiadania viatola przy samochodzie DMC 3500 plus przyczepa to podobno polska specyfika - na zachodzie np auta z przyczepami kempingowymi nie muszą nic dodatkowego wykupywać (tak czytałem w gazecie).

Wojtek 08-08-2011 11:46

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Podwiesiłem ten temat , ponieważ jest bardzo ważny i przydatny.

Pozdrawiam
Wojtek

eMWuGSM 11-08-2011 15:31

Odp: Waga auta a system viatol.
 
tomex3
Podstawę prawną dawaj.

Po spotkaniu z ITD - NIE MA OBOWIĄZKU POSIADANIA VIABOX'A JEŚLI NIE JEŹDZISZ PO ODCINKACH, NA KTÓRYCH OBOWIĄZUJE SYSTEM ELEKTRONICZNEGO POBORU OPŁAT !!!

Antonwsk1 18-07-2012 11:46

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1693260)
Jeżeli nie jeździsz zarobkowo, nie musisz mieć ani tacho, ani zaświadczenia ze starostwa... Ja często holuję Transitem przyczepę z końmi i nikt się nie czepia - mój prywatny samochód, moja prywatna przyczepa i mój prywatny koń...
A viatol obowiązuje TYLKO na wyznaczonych odcinkach dróg. Jeżeli jesteś w stanie dojechać do celu omijając te odcinki, nie musisz go mieć.
Pomijam fakt, że wymóg posiadania viatola przy samochodzie DMC 3500 plus przyczepa to podobno polska specyfika - na zachodzie np auta z przyczepami kempingowymi nie muszą nic dodatkowego wykupywać (tak czytałem w gazecie).



Dokładnie tak. Jest jedno kryterium odnośnie jazdy niezarobkowej. Auto i laweta muszą być zarejestrowane na kierowce. Ewentualnie kwit z wypożyczalni lub kwit na użyczenie (trochę poczytałem o tych dziwadłach). A viatoll obowiązuję na WYBRANYCH ODCINKACH DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD. Chociaż niektórzy inspektorzy twierdzą inaczej. A na zachodzie Wojtku tak jak pisałeś z opłat powyżej 3,5t zwolnione są campingi i przyczepy pod łodzie. W Polsce to też ma niedługo wejść ale kiedy? Bóg jeden wie.

szymon.waszkis 21-12-2012 11:04

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Tacho jest potrzebne jeżeli DMC SAMOCHODU przekracza 3,5t. Jeżeli masz samochód o DMC 3,5t plus przyczepa o DMC 3,5t to tachografu nie potrzebujesz. Jedynie u naszych zachodnich sąsiadów kontrola czau pracy jest obowiązkowa w pojazdach o DMC od 2,8t.

wojtekjanus 24-12-2012 13:05

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał szymon.waszkis (Post 1925775)
Jeżeli masz samochód o DMC 3,5t plus przyczepa o DMC 3,5t to tachografu nie potrzebujesz.

To jest źle ujęte - powinno być: "plus przyczepa o dmc i rmc zgodnej z przepisami".

Rmc - rzeczywista masa całkowita.

W praktyce przyczepa z hamulcem najazdowym może mieć dmc i rmc w wysokości maks. 2.650 kg, wtedy cały zestaw niezarobkowy bez tacho mógłby mieć rmc 6.125 kg (przy holowniku o dmc i rmc 3.500 kg).

Hamman 01-01-2013 22:20

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Chciałem jeszcze zaktualizować wiedzę dot. samego przepisu ciągnięcia za sobą przyczepy.

Posiadając prawo jazdy kat. B i samochód dostawczy o DMC 3,5, w zasadzie przyczepy ciągnąć nie mogę, pomimo tego, że mam wpisane w rubryce O1 2000 kg i w O2 750 kg.

Żeby móc ciągnąć przyczepę zgodną z dowodem rejestracyjnym, czyli DMC 750 kg bez hamulca lub 2000 kg z hamulcem, muszę po prostu posiadać kat. E, tak?

Rafał A.(antek) 05-01-2013 03:43

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Hamman (Post 1931173)
Żeby móc ciągnąć przyczepę zgodną z dowodem rejestracyjnym, czyli DMC 750 kg bez hamulca lub 2000 kg z hamulcem, muszę po prostu posiadać kat. E, tak?

nie, tzw lekka czyli 750 mozesz na B, wszystko powyzej 750kg DMC juz musisz mieć E do B

co do Viatoll-a:
Urządzenie trzeba mieć TYLKO jeśli sie jeździ po drogach gdzie obowiązują opłaty, nieważne DMC pojazdu/zestawu
Do wpadnięcia w opłatę liczy sie DMC pojazdu/zestawu, czyli to co na papierach w dowodzie

Tacho, licencje i przewozy, to juz inna bajka, i jak ktos chce, mogę napisać wypracowanie na ten temat.
Rozróżnia sie przewóz prywatny ( twoje auto, twoja przyczepa, twój koń, ew twoje auto, wypożyczona laweta, na niej twoje bądź sąsiada auto)
Przewóz na potrzeby własne ( twoje/firmy auto, laweta a na niej samochód klienta który wieziesz do SWOJEJ firmy naprawiać [bądź wieziesz inny towar potrzebny do pracy twojej firmy] ale nie jako usługa przewozu)
Przewóz zarobkowy - twoja praca to przewożenie.

wojtekjanus 05-01-2013 07:54

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1933144)
nie, tzw lekka czyli 750 mozesz na B, wszystko powyzej 750kg DMC juz musisz mieć E do B

Takie jest powszechne przekonanie, ale nie, nie jest tak. Możesz holować tzw przyczepę ciężką (czyli o DMC powyżej 750 kg) mając tylko kategorię B, ale pod warunkiem, że DMC zestawu nie przekroczy 4250 kg (i zostaną zachowane inne wymogi - patrz tabela).

Uwaga do tabeli: jest to wersja sprzed zmiany przepisów, gdy obowiązywała pozbawiona logiki zasada, że przy kategorii B zestaw z przyczepą tzw lekką, bez hamulca, mógł mieć DMC 4250kg, a z przyczepą z hamulcem najazdowym tylko... 3500 kg (kolumna "Maksymalne dmc"). Zupełnie bez sensu...
Obecnie zmieniono ten przepis (zdaje się od stycznia 2012 r.) i limit DMC zestawu przy kategorii B prawa jazdy wynosi 4250 kg bez względu na to, czy przyczepa jest tzw lekka czy ciężka (z hamulcem najazdowym).

http://img838.imageshack.us/img838/3...d710d53540.jpg

Faktem jest, że aby wszystko zakumać w tym względzie, to trzeba zrobić doktorat na ten temat. Często holuję przyczepę z końmi i stwierdzam z autopsji, że powszechna jest całkowita nieznajomość tych przepisów przez zatrzymujących policjantów...

Rafał A.(antek) 05-01-2013 15:23

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1933172)
Cytat:





Napisał Rafał A.(antek)


nie, tzw lekka czyli 750 mozesz na B, wszystko powyzej 750kg DMC juz musisz mieć E do B





Takie jest powszechne przekonanie, ale nie, nie jest tak. Możesz holować tzw przyczepę ciężką (czyli o DMC powyżej 750 kg) mając tylko kategorię B, ale pod warunkiem, że DMC zestawu nie przekroczy 4250 kg (i zostaną zachowane inne wymogi - patrz tabela).

odpisywalem bezposrenio koledze ktory napisal ze ma auto o DMC 3,5t :) nie o ogolnych przypadkach.

Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1933172)
Obecnie zmieniono ten przepis (zdaje się od stycznia 2011 r.) i limit DMC zestawu przy kategorii B prawa jazdy wynosi 4250 kg bez względu na to, czy przyczepa jest tzw lekka czy ciężka (z hamulcem najazdowym).

jestes tego pewien? masz gdzies pod reka podstawe prawna? bo to nie bylo bez sensu. wg tego co napisales autem o DMC 2250 mozna ciagnac lawete 2000 DMC na prawko jazdy B a ciagniecia ciezkich przyczep bez E chciano uniknac wlasnie.

Policjanici nie wiedza ale ja juz sie rozeznalem w tym, jakktos potrzebuje porady - sluze

wojtekjanus 05-01-2013 15:59

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1933390)
odpisywalem bezposrenio koledze ktory napisal ze ma auto o DMC 3,5t nie o ogolnych przypadkach.

Faktycznie zupełnie nie zakumałem, przepraszam...
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1933390)
wg tego co napisales autem o DMC 2250 mozna ciagnac lawete 2000 DMC na prawko jazdy B

Nie, nie można, bo w tabeli w kolumnie "Uwarunkowania techniczne" jest wymóg: "dmc pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy". Więc jeżeli laweta by miała DMC 2000 kg, to DMC samochodu musiałoby wynosić 2660 kg. Stąd łączne DMC zestawu wtedy wynosi 4660 kg - dużo za dużo...
Więc: jeżeli ktoś ma akurat przypadkiem samochód o DMC 2420 kg to może holować przyczepę o DMC 1820 kg z prawem jazdy kat. B - już od 19 stycznia.
Ale wątpię by ktoś miał takie akurat auto i akurat taką przyczepę http://emotikona.pl/emotikony/pic/01icon_lol2.gif , do tego dochodzą jeszcze inne uwarunkowania podane w tabeli i poniżej tabeli.

Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1933390)
jestes tego pewien? masz gdzies pod reka podstawe prawna?

Jestem pewien, z tym że - sprawdziłem - ten Projekt Ustawy o Kierujących, wejdzie w życie 19.01.2013 roku (pomyliłem się w dacie... http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif )

Będzie brzmiał:

Art. 6. 1.Ustawa o Kierujacych Pojazdami (od 19 stycznia 2013)
Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

-------------------------------

Jeszcze jedna rzecz:

Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10 mówi obecnie następująco:

Kategoria B uprawnia do kierowania:

- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
- pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Natomiast dopuszcza się na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t.

I problem w tym, że znam przypadki gdy sąd grodzki kierował się tylko przepisami PoRD, a nie chciał słyszeć nic o Konwencji Wiedeńskiej. Sędzia argumentując powiedział, że jesteśmy w Polsce i tu obowiązuje prawo polskie.
Bo przecież wszyscy wiedzą, że Polska to państwo prawa...

Rafał A.(antek) 06-01-2013 01:25

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1933414)
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

a co to ten ust 2 jest?

I wcale mi sie ten przepis nie podoba. Całkowicie uważam ze do przyczep ciężkich powinno sie ukończyć kurs na E. Duzo co prawda to nie zmieni, ale czesc lawet sie załapie za osobówkami.

wojtekjanus 06-01-2013 07:13

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1933664)
I wcale mi sie ten przepis nie podoba.

Hm... Dla mnie zupełnie bezsensowny był przepis, kiedy zestaw o DMC 4250 kg z przyczepą bez hamulców mógł być prowadzony z kategorią B prawa jazdy, a z przyczepą z hamulcem (a więc bezpieczniejszy) już... nie.
Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 1933664)
Całkowicie uważam ze do przyczep ciężkich powinno sie ukończyć kurs na E. Duzo co prawda to nie zmieni, ale czesc lawet sie załapie za osobówkami.

W praktyce zestaw składający się normalnej bezpiecznej lawety i ze spełniającego wymogi holownika, zawsze będzie wymagał kategorii B+E. Tylko bardzo niewielka część tzw ciężkich przyczep - o DMC rzędu 1000-1200 kg będzie się załapywać na kategorię B. DMC większości tych przyczep oscyluje w okolicy 2000 kg. Weź pod uwagę, że dodatkowo trzeba uwzględniać nie tylko DMC auta i przyczepy, ale ich masy własne, masy rzeczywiste, dopuszczalne ładowności, dopuszczalną masę przyczepy dla auta, dopuszczalna masę przyczepy dla haka, typ hamulca przyczepy (spotyka się przyczepy z hamulcami aktywnymi, najczęściej elektrycznymi) itd.

Rafał A.(antek) 06-01-2013 12:21

Odp: Waga auta a system viatol.
 
tak, byle nie bylo niebezpieczniej,

tomek37 11-01-2013 04:09

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Tak nie zakładając nowego tematu zapytam czy mozna teraz przewozic auto osobowe na skrzyni mam najazdy i wciągarkę lecz nie jest to pojazd specjalny laweta.Ogladałem program tvn turbo na osi inspekcja zlapała lawetę przewożącą płytki i 8tyś kary nic innego nie wolno wozić.Teraz nie wiadomo może jak zatrzymają na trasie ,a na zwyklej pace będzie zapiete auto osobowe waga nie przekroczona ale nie laweta i też kara.

wojtekjanus 11-01-2013 10:45

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał tomek37 (Post 1936723)
inspekcja zlapała lawetę przewożącą płytki i 8tyś kary nic innego nie wolno wozić.

Moim zdaniem na skrzyni możesz - bo jest to zabudowa auta tzw uniwersalna, do przewożenia... wszystkiego. Czyli mydło i powidło. Warunek: ładunek nie może zagrażać innym użytkownikom drogi.
Natomiast laweta jest pojazdem specjalizowanym do przewozy tylko pojazdów. Przewożenie płytek na pace pozbawionej burt jest rzeczywiście niebezpieczne...

Ale ponieważ Polska to jest państwo prawa... uznaniowego - możesz natknąć się na bardzo mądrego kontrolującego i kłopoty gotowe. No i nie wiem, czy takie przewożenie aut zawodowo (odpłatnie) jest legalne - w to wchodzi także kwestia ubezpieczenia przewożonego towaru.

tomek37 17-01-2013 08:59

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Dzwoniłem do informacji itd i twierdził inspektor że jak będzie auto zabezpieczone ,ładowność nie przekroczy to można dzięki Wojtek za odp.

jgrz 08-02-2013 07:24

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Byle by nie skończyło się tak ...
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ziemek56 25-02-2013 20:56

Odp: Waga auta a system viatol.
 
1 załącznik(i)
Uaktualniam mapkę systemu po ostatnich zmianach.
Dokładny wykaz odcinków w linku:[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Mapka pod linkiem:[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

kicaj 26-02-2013 08:27

Odp: Waga auta a system viatol.
 
popraw linki...

ziemek56 26-02-2013 21:24

Odp: Waga auta a system viatol.
 
POPrawione, przepraszam.

zibi410 20-03-2013 17:32

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Od 30 marca dojdą nowe :mad:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ziemek56 22-03-2013 19:50

Odp: Waga auta a system viatol.
 
TAK > Zaznaczone na "mojej" mapce > post 27 :p

maryś 26-05-2013 07:58

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Antonwsk1 (Post 1854051)
Dokładnie tak. Jest jedno kryterium odnośnie jazdy niezarobkowej. Auto i laweta muszą być zarejestrowane na kierowce. Ewentualnie kwit z wypożyczalni lub kwit na użyczenie (trochę poczytałem o tych dziwadłach). A viatoll obowiązuję na WYBRANYCH ODCINKACH DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD. Chociaż niektórzy inspektorzy twierdzą inaczej. A na zachodzie Wojtku tak jak pisałeś z opłat powyżej 3,5t zwolnione są campingi i przyczepy pod łodzie. W Polsce to też ma niedługo wejść ale kiedy? Bóg jeden wie.

Właśnie w Polsce miał to wejść ale jak do dziś cisza :/ mnie przed Viatolem uratowało to że mój kochany transit DMC ma 2420kg a przyczepa kempingowa DMC 1000kg . Drugi transit którego posiadałem wyglądał tak samo jak ten , czyli krótki ze średnim dachem ale niestety wagę miał 2650kg i chyba większość ma taką.
Rozmawiałem z inspektorami jak to z weryfikują kto płaci a kto nie i wyszło na to że będę miał częste kontrole jak mnie wypatrzą :D bo pierwsza weryfikacja jest wzrokowa a później DMC z dowodów sumują

Piters182 07-12-2013 14:21

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Jestem pewien, z tym że - sprawdziłem - ten Projekt Ustawy o Kierujących, wejdzie w życie 19.01.2013 roku (pomyliłem się w dacie... http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif )

Będzie brzmiał:

Art. 6. 1.Ustawa o Kierujacych Pojazdami (od 19 stycznia 2013)
Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

-------------------------------

Jeszcze jedna rzecz:

Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10 mówi obecnie następująco:

Kategoria B uprawnia do kierowania:

- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
- pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Natomiast dopuszcza się na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t.


Rozumiem, ale jak przyczepa ma hamulec najazdowy to wydaje mi się że dmc przyczepy może przekroczyć masę własną samochodu.

wojtekjanus 08-12-2013 17:34

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Piters182 (Post 2120172)
Rozumiem, ale jak przyczepa ma hamulec najazdowy to wydaje mi się że dmc przyczepy może przekroczyć masę własną samochodu.

Może wystąpić taka sytuacja - zwłaszcza w przypadku takich samochodów jak Transit i inne vany, które przy sporym DMC mają niską masę własną (czyli mają proporcjonalnie do własnej masy dużą ładowność).
Ale oczywiście nadal trzeba spełnić warunki, że masa rzeczywista przyczepy nie jest większa od masy rzeczywistej holownika oraz że DMC holownika stanowi 1,33 DMC przyczepy.

Piters182 09-12-2013 23:11

Odp: Waga auta a system viatol.
 
1,33 czyli jak to można przeliczyć? Najgorsze że mam w dowodzie wpisaną niską masę własną w moim Mondeo bo 1258kg po mojemu ten samochód to spokojnie wazy 1400 kg jeszcze zależy od bagażów i ilości paliwa. Nie wiem czy policjant patrzy tylko w dowód czy jaka jest masa naprawdę.

wojtekjanus 10-12-2013 08:48

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Piters182 (Post 2121474)
Najgorsze że mam w dowodzie wpisaną niską masę własną w moim Mondeo bo 1258kg po mojemu ten samochód to spokojnie wazy 1400 kg jeszcze zależy od bagażów i ilości paliwa.

Nie myl masy własnej z masą rzeczywistą - to są dwie różne wartości.
Masa rzeczywista to jest masa własna plus aktualny ładunek.
Cytat:

Napisał Piters182 (Post 2121474)
1,33 czyli jak to można przeliczyć?

Jeżeli DMC przyczepy wynosi np. 1200kg, to DMC samochodu musi wynosić nie mniej niż: 1200 x 1,33 = 1596 kg.
Lub w drugą stronę licząc: jeżeli DMC samochodu wynosi np 1800 kg, to DMC przyczepy nie może być większa niż: 1800 : 1,33 = 1353 kg.
Cytat:

Napisał Piters182 (Post 2121474)
Nie wiem czy policjant patrzy tylko w dowód czy jaka jest masa naprawdę.

Kiedyś pisałem artykuł do "Konia Polskiego" o przepisach odnośnie holowania przyczepy do przewozu koni i konsultowałem to z Komendą Główną Policji z komórką Prewencji Ruchu Drogowego. Sami trochę się gubili w przepisach i ich interpretacji, bo jak policjant ma określić masę rzeczywistą przyczepki, jeżeli w środku stoi koń, a może on ważyć 400 kg (drobny Arab) lub 1000 kg (ogier Perszerona)? Tym nie mniej dla ludzi (kierowcy i pasażerów) mówili, by przyjmować po 80 kg od łebka... Może więc zaistnieć sytuacja, że swoim Mondeo będąc sam w samochodzie nie możesz holować przyczepki, ale z kompletem pasażerów już tak...

apus 10-12-2013 20:49

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Witam.
Według mnie, a ciągałem przyczepy i rozmawiałem z Policją i ITD na ten temat dowiedziałem się co następuje:
1. DMC pojazdu plus DMC przyczepki nie może przekroczyć 3,5 tony
2. DMC przyczepki nie może być większe od masy własnej pojazdu.
To dotyczy kat. B prawa jazdy i czytając prawo o ruchu drogowym wydaje się, że mówili dobrze. Nic mi nie wiadomo o jakimś przeliczniku 1,33. Mając kontrole na drodze Policjant zawsze brał dowody rejestracyjne i sprawdzał te wartości.
Przekroczenie DMC zestawu ponad 3,5 tony - kat. B+E - wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat Viatol na drogach które są objęte tym systemem poboru opłat.
Pozdrawiam

ziemek56 11-12-2013 00:14

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał Piters182 (Post 2120172)
Natomiast dopuszcza się na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t.

Nie wyobrażasz sobie zapewne holowania przyczepy lekkiej FULL ZAŁADOWANEJ pustym "Maluchem". Ja sobie też nie wyobrażam i jeszcze żyję :wink:

Tak. Właśnie na mocy Konwencji 19 stycznia 2013 wprowadzono w Ustawie o Kierujących 4,250 z przyczepą dla kat. B, jednak relacje wagowe pojazd - przyczepa pozostają w mocy !!!

Dla pojazdów samochodowych osobowych masa rzeczywista przyczepy nie może przekraczać masy rzeczywistej pojazdu holującego.
Dla pojazdów samochodowych innych niż osobowe. Masa rzeczywista (chwilowa) przyczepy nie może przekraczać 140% masy rzeczywistej pojazdu holującego; ciężarowe, specjalne, balastowe
Rzecz oczywiście nie dotyczy ciągników siodłowych (TIR), rolniczych, pochodnych.

Teraz sprawa nieszczęsnego 1,33 DMC ...
Nie mogę chwilowo sprawdzić ale z pamięci: DMC pojazdu samochodowego (nie dotyczy ciągników jak wyżej) musi być większa o 33% od DMC przyczepy bez hamulca najazdowego. Z hamulcem najazdowym warunek ten nie jest wymagany.

WAŻNE !!! Musimy zawsze spełniać jednocześnie wpisowe warunki DMC i chwilowe (rzeczywiste) warunki MR. A Transit (np w dowodzie osobowy) jak wyjmiemy fotele nadal będzie "osobowy" i możemy zapłacić podwójnie: za użycie do celów innych niż przeznaczenie pojazdu oraz za przekroczenie relacji ciągnik - przyczepa.

Wojtku - Te cholerne 80 kg/osobę kiedyś przerabiałem (mają to w jakiejś instrukcji wewnętrznej)... zażądałem kiedyś notatki służbowej z kontroli z wpisaniem "przelicznika" i jego podstawy prawnej :P wycofali się, a wagi najazdowej nie mieli.

Rafał A.(antek) 11-12-2013 08:01

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał ziemek56 (Post 2121969)
DMC pojazdu samochodowego (nie dotyczy ciągników jak wyżej) musi być większa o 33% od DMC przyczepy bez hamulca najazdowego. Z hamulcem najazdowym warunek ten nie jest wymagany.

o ile pamiętam mylisz sie :)
Dotyczy to każdej przyczepy która nie ma roboczego hamulca sterowanego z kabiny kierowcy, czyli najazdowego też, zawsze miałem problem z dobraniem przyczepy lawety do holownika i z tych przepisow (jest taka fajna tabelka) wynika ze MAX DMC przyczpy dla aut do 3,5t to 2600 kg (gdy DMC pojazdu =3.5t) wynika to nie z przepisów ruchu drogowego - kodeksu itd, tylko z warunków dopuszczenia pojazdów do ruchu, zupelnie odrębna ustawa.

Przepis dotyczacy 1,33 DMC nie dotyczy owszem przyczep z hamulcem roboczym, sterowanym z kabiny kierowcy, wraz z hamulcami ciagnika, czyli tych przyczep które spina sie z hiolownikiem i maja własne hamulce które działaja wraz z hamulcem holownika, czyli duze przyczepy naczepy itd.

wojtekjanus 11-12-2013 09:00

Odp: Waga auta a system viatol.
 
Cytat:

Napisał apus (Post 2121870)
1. DMC pojazdu plus DMC przyczepki nie może przekroczyć 3,5 tony

Rozumiem, że mówisz o sytuacji, gdy kierowca ma kategorię B prawa jazdy. Otóż - nie. Nie może przekroczyć 4,25t. Jeżeli policjanci i inspektorzy ITD twierdzą, że przy kategorii B prawa jazdy nie można holować zestawu o DMC 4,25t, to nie znają przepisów, w tym najnowszej nowelizacji Ustawy i się kompromitują. Nie pierwszy raz...
Być może jeszcze, że jeżeli rozmawiałeś o tym z ITD, to zapewne myśleli o limicie DMC - kiedy musisz zapłacić za przejazd (a nie czym możesz kierować i co możesz holować)...
Cytat:

Napisał apus (Post 2121870)
Nic mi nie wiadomo o jakimś przeliczniku 1,33.

Hm...
Cytat:

Napisał apus (Post 2121870)
2. DMC przyczepki nie może być większe od masy własnej pojazdu.

Kolego, ręce opadają... Masz tabelę w poście #14. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.

Przy kategorii B prawa jazdy możesz holować przyczepkę lekką o DMC do 750 kg, ale może ona posiadać hamulec najazdowy (dlaczego nie?) lub nie. Możesz także holować przyczepkę tzw ciężką o DMC powyżej 750 kg (dlaczego nie? - np DMC przyczepy 850 kg) i może ona posiadać hamulec najazdowy, ale może także posiadać hamulec uruchamiany z holownika. Każdy z tych przypadków jest inny.
Tak więc przy kategorii B:
- przyczepa lekka bez hamulców - DMC przyczepy nie większe niż połowa masy własnej holownika, maks. DMC zestawu 4,25t,
- przyczepa lekka z hamulcem najazdowym - DMC holownika stanowi co najmniej 1,33 DMC przyczepy, DMC zestawu 4,25t,
- przyczepa ciężka z hamulcem najazdowym - DMC przyczepy nie większe niż masa własna holownika, DMC holownika stanowi 1,33 DMC przyczepy, DMC zestawu do 4,25t,
- przyczepa ciężka z hamulcem sterowanym z samochodu - DMC przyczepy nie większe niż masa własna holownika, DMC zestawu 4,25t.

We wszystkich powyższych przypadkach obowiązuje jeszcze jeden warunek: masa rzeczywista przyczepy nie może być większa od masy rzeczywistej holownika.

Cytat:

Napisał Rafał A.(antek) (Post 2122035)
Przepis dotyczacy 1,33 DMC nie dotyczy owszem przyczep z hamulcem roboczym, sterowanym z kabiny kierowcy, wraz z hamulcami ciagnika, czyli tych przyczep które spina sie z hiolownikiem i maja własne hamulce które działaja wraz z hamulcem holownika, czyli duze przyczepy naczepy itd.

Tak jest.

Cytat:

Napisał ziemek56 (Post 2121969)
Wojtku - Te cholerne 80 kg/osobę kiedyś przerabiałem (mają to w jakiejś instrukcji wewnętrznej)... zażądałem kiedyś notatki służbowej z kontroli z wpisaniem "przelicznika" i jego podstawy prawnej wycofali się, a wagi najazdowej nie mieli.

Ja z kolei miałem dyskusje o tym, ile ważą moje dwa przewożone konie: Lokis i Magik. Są... duże i masywne. Mam fabryczną przyczepkę Bockmanna, ale zarejestrowaną jako SAM o DMC 1,8t (bo tyle Transit może) - fabrycznie Bockmann ma DMC 2,0t. Kontrolerzy zawsze nie mogą przeboleć, że w myśl przepisów jestem ok, i że nie wiedzą ile konie ważą. Tak szczerze mówiąc - ja też nie wiem - zawsze krzyczę, że 500 kg/szt, a przyczepka ma masę własną 750kg. Kiedy chcą zaglądać do środka, to mówię że moje konie są nerwowe, gryzą i kopią. Wtedy zawsze rezygnują... http://emotikona.pl/emotikony/pic/01icon_lol2.gif


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.