Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Czujnik cofania - parkowania - nie dziala (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=74560)

MINIO_STW 17-07-2009 14:22

Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Witam
Mam maly problem z czujnikami cofania, otoz nie dzialaja.
Czujniki chyba raczej sa standardowe, nie mam zadnego wyswietlacza w srodku.
Po zalaczeniu biegu wstecznego centralka dostaje plusa i przekazuje go na czujniki.
Poradzcie jak sprawdzic czujki czy dzialaja, oraz gdzie znajduje sie buzerek bo moze tylko on wysiadl (nie majac wyswietlacza jest chyba tylko info dzwiekiem) lub doradzcie co to moze byc.
Pozdrawiam

macslad 17-07-2009 16:15

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Oryginały, czy dokładane?

MINIO_STW 17-07-2009 18:30

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Wiesz chyba raczej orginaly. Przyjechaly z zagranicy z samochodem.
Centralka BOSCH schowana za schowkiem na apteczke (kombi), kable, wiazki wygladaja na solidne wiec napewno nie samorobka i jak pisalem nie ma niogdzie dodatkowego lcd do nich wiec opieraja sie tylko chyba na samym buzzerku ktory tez nie mam pojecia gdzie jest

majeran84 17-07-2009 19:21

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Ja tez mam taki sam problem hihi tylko moj ten buzer jest z diodami i chyba takim malym glosniczkiem stylu na prawym slupku od dach ale tam mi nic nie miga nic nie slychac i tez mam lipe ;-)
:(

macslad 17-07-2009 19:46

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
A wydaje to jakiekolwiek dźwięki po wrzuceniu wstecznego?
Normalnie powinien pisnąć raz krótko i potem dopiero w miarę zbliżania się do przeszkody częstotliwość pikania powinna rosnąć i na 30cm przed przeszkodą powinno przejść w dźwięk ciągły. Ja swego czasu miałem uszkodzone dwa czujniki i wtedy sygnalizowało to w dość charakterystyczny sposób, tzn. po ilości piknięć można było ustalić który czujnik jest niesprawny. Dlatego pytam, czy wydaje to jakieś dźwięki z siebie w ogóle.

P.S. Ja też nie mam żadnych diodek tylko buzzerek, a mam oryginały. Były różne typy tego parktronicu. (z diodami lub bez) nie wiem, czy nie zależało to też od tego czy kombi czy HB bo nie spotkałem kombi z diodkami.

niku 27 17-07-2009 20:06

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Witam też mam czujnik cofania standardowy, wyświetlacza w nich nie było tylko sygnał dżwiękowy ( pikanie w zależności od odległości i ciągły 30cm od przeszkody) tylko że uszkodzenie któregoś z czujników bądz niełączenie we wtyczce obiawia się sygnałem ciągłym. Jako, że piszesz twój milczy, to albo jest wyłączony systemowo ( podłączony jest do komputera ), albo odcięty. Centralkę mam w tym samym miejscu.

wicia.w 17-07-2009 20:15

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Diagnostyka i testowanie
Patrz Schematy instalacji elektrycznej, rozdział 413-13,, gdzie podano informacje na temat schematów i złączy.

Zasady działania

Układ pomocy przy parkowaniu wykrywa obiekty znajdujące się za pojazdem w momencie, gdy do modułu pomocy przy parkowaniu dociera sygnał wejściowy wybranego biegu wstecznego. Moduł pomocy przy parkowaniu oblicza odległość od przeszkody korzystając z czterech czujników pomocy przy parkowaniu zamontowanych w tylnym zderzaku. Czujniki te mogą wykryć obiekty znajdujące się w odległości do około 1,5 m za pojazdem. Przerywany ostrzegawczy sygnał dźwiękowy jest generowany przez głośnik w zespole wyświetlacza i głośnika pomocy przy parkowaniu, umieszczonym w poszyciu słupka C, a odpowiednie ostrzegawcze diody luminescencyjne (LED) zapalają się, informując o odległości od przeszkody. Przerwy pomiędzy sygnałami dźwiękowymi zmniejszają się a liczba zapalonych ostrzegawczych diod LED wzrasta w miarę zbliżania się pojazdu do przeszkody. Gdy wykryta przeszkoda znajdzie się w odległości do 30 cm od czujników, ostrzegawczy sygnał dźwiękowy przechodzi w sygnał ciągły i zaczynają migać wszystkie ostrzegawcze diody LED.

Opis działania diod LED w zespole wyświetlacza i głośnika pomocy przy parkowaniu znajdziesz w Instrukcji Obsługi.

Ostrzegawcze diody LED pomocy przy parkowaniu zapalą się i zabrzmi krótki sygnał dźwiękowy z głośnika pomocy przy parkowaniu w momencie sprawdzenia układu po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu II i włączeniu biegu wstecznego. Układ jest uruchamiany zawsze, gdy wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu II i włączony zostanie bieg wsteczny. Układ pomocy przy parkowaniu zostanie wyłączony po wyłączeniu biegu wstecznego lub w przypadku wykrycia usterki w jednym z czterech czujników pomocy przy parkowaniu albo w module pomocy przy parkowaniu. Gdy po włączeniu układu pomocy przy parkowaniu wykryta zostanie usterka, układ poinformuje o tym poprzez zapalenie dwóch czerwonych diod ostrzegawczych LED i wyemitowanie ciągłego sygnału dźwiękowego z głośnika pomocy przy parkowaniu. Jeśli wykryte zostanie zwarcie we wtyczce rezystancyjnej pomocy przy parkowaniu, układ poinformuje o tym poprzez wyemitowanie z głośnika pomocy przy parkowaniu 3-sekundowego sygnału dźwiękowego, po którym nastąpi 3-sekundowa przerwa. Sekwencja ta będzie powtarzana do chwili wyłączenia biegu wstecznego.

Procedura resetowania modułu pomocy przy parkowaniu
1. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0.

2. Odłącz wtyczkę rezystancyjną pomocy przy parkowaniu.

3. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia II.

4. Włącz i wyłącz bieg wsteczny.

5. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0.

6. Podłącz wtyczkę rezystancyjną pomocy przy parkowaniu.

7. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo. Jeżeli usterka nie ustępuje, uruchom Tryb testu własnego.

Tryb testu własnego

1. Aby wejść w tryb testu własnego pomocy przy parkowaniu, obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0 i wyjmij wtyczkę rezystancyjną pomocy przy parkowaniu.
PATRZ Opis i działanie w tym rozdziale.
.

2. Upewnij się, że w odległości do 2 metrów za pojazdem nie ma żadnej przeszkody.

3. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia II i wybierz bieg wsteczny.

4. O uruchomieniu trybu testu własnego poinformuje sekwencja zapalonych dwóch czerwonych diod LED i 3-sekundowego sygnału dźwiękowego wyemitowana przez zespół wyświetlacza i głośnika pomocy przy parkowaniu, powtórzona po 1-sekundowej przerwie.

5. Jeżeli zostanie wykryta usterka czujnika pomocy przy parkowaniu, moduł pomocy przy parkowaniu poinformuje o tym zapalając diodę LED i emitując sekwencję sygnału dźwiękowego z zespołu wyświetlacza i głośnika pomocy przy parkowaniu.

6. Jeżeli usterka dotyczy więcej niż jednego czujnika pomocy przy parkowaniu, druga sekwencja zostanie wyemitowana po pierwszej.

7. Aby wyjść z trybu testu własnego, obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0 i załóż wtyczkę rezystancyjną pomocy przy parkowaniu.

Działanie
Diody LED 1 i 2 WŁĄCZONY przez trzy sekundy, przerwa przez jedną sekundę Sekwencja wstępna diagnostyki usterek -
Dioda LED 1 WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY raz, przerwa przez jedną sekundę Usterka prawego zewnętrznego czujnika
Dioda LED 2 WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY dwa razy, przerwa przez jedną sekundę Usterka prawego wewnętrznego czujnika
Diody LED 3 i 4 WŁĄCZONY przez trzy sekundy, przerwa przez jedną sekundę Usterka modułu, niskie napięcie akumulatora, wtyczka rezystancyjna pomocy przy parkowaniu
Dioda LED 3 WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY trzy razy, przerwa przez jedną sekundę Usterka lewego wewnętrznego czujnika
Dioda LED 4 WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY cztery razy, przerwa przez jedną sekundę Usterka lewego zewnętrznego czujnika

wicia.w 17-07-2009 20:20

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
i jeszcze to bez diod świecących.Procedura zerowania modułu układu pomocy przy parkowaniu - Pojazdy z wtyczką rezystancyjną układu pomocy przy parkowaniu

1. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0.

2. Odłącz wtyczkę rezystancyjną pomocy przy parkowaniu.

3. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia II.

4. Włącz i wyłącz bieg wsteczny.

5. Obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0.

6. Podłącz wtyczkę rezystancyjną pomocy przy parkowaniu.

7. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo. Jeżeli usterka nie ustępuje, uruchom Tryb testu własnego - Pojazdy z wtyczką rezystancyjną układu pomocy przy parkowaniu.

Tryb testu własnego - Pojazdy z wtyczką rezystancyjną układu pomocy przy parkowaniu

1. Aby wejść w tryb testu własnego modułu układu pomocy przy parkowaniu, obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0, wyjmij wtyczkę rezystancyjną układu pomocy przy parkowaniu i upewnij się, że pojazd jest na biegu jałowym.

2. Upewnij się, że w odległości do 2 metrów za pojazdem nie ma żadnej przeszkody.

3. Przekręć kluczyk w położenie II i wybierz bieg wsteczny.

4. O uruchomieniu trybu testu własnego poinformuje 3-sekundowy sygnał dźwiękowy wyemitowany przez głośnik pomocy przy parkowaniu, po którym nastąpi 1-sekundowa przerwa.

5. Jeżeli zostanie wykryta usterka czujnika pomocy przy parkowaniu, moduł pomocy przy parkowaniu poinformuje o tym emitując sekwencję sygnału dźwiękowego z głośnika pomocy przy parkowaniu.

6. Jeżeli usterka dotyczy więcej niż jednego czujnika pomocy przy parkowaniu, druga sekwencja zostanie wyemitowana po pierwszej.

7. Aby wyjść z trybu testu własnego, wybierz położenie neutralne, przekręć kluczyk w położenie 0 i załóż wtyczkę rezystancyjną układu pomocy przy parkowaniu.

Tryb testu własnego - Pojazdy bez wtyczki rezystancyjnej układu pomocy przy parkowaniu

1. Aby wejść w tryb testu własnego modułu układu pomocy przy parkowaniu, upewnij się, że w promieniu 2 metrów za pojazdem nie ma żadnych przeszkód, obróć kluczyk w położenie II i wybierz bieg wsteczny.

2. Tryb testu własnego rozpoczyna się automatycznie za każdym razem, gdy uruchamiany jest układ pomocy przy parkowaniu i informuje o tym za pomocą 3-sekundowego sygnału dźwiękowego wyemitowanego przez głośnik układu pomocy przy parkowaniu, po którym nastąpi 1-sekundowa przerwa.

3. Jeżeli zostanie wykryta usterka czujnika pomocy przy parkowaniu, moduł pomocy przy parkowaniu poinformuje o tym emitując sekwencję sygnału dźwiękowego z głośnika pomocy przy parkowaniu.

4. Jeżeli usterka dotyczy więcej niż jednego czujnika pomocy przy parkowaniu, druga sekwencja zostanie wyemitowana po pierwszej.

5. Aby wyjść z trybu testu własnego, wybierz położenie neutralne dźwigni zmiany biegów i obróć kluczyk zapłonowy do położenia 0.

Sekwencja sygnału dźwiękowego

Sekwencja sygnału dźwiękowego Opis Czynności zaradcze
WŁĄCZONY przez trzy sekundy, przerwa przez jedną sekundę Sekwencja wstępna diagnostyki usterek -
WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY raz, przerwa przez jedną sekundę Usterka prawego zewnętrznego czujnika
WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY dwa razy, przerwa przez jedną sekundę Usterka prawego wewnętrznego czujnika
WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY trzy razy, przerwa przez jedną sekundę Usterka lewego wewnętrznego czujnika
WŁĄCZONY i WYŁĄCZONY cztery razy, przerwa przez jedną sekundę Usterka lewego zewnętrznego czujnika
WŁĄCZONY przez 75 milisekund, przerwa przez 75 milisekund Usterka modułu. Niskie napięcie akumulatora. Zwarcie w obwodzie wtyczki rezystancyjnej pomocy przy parkowaniu.

wicia.w 17-07-2009 20:21

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
1 załącznik(i)
i jeszcze to Poz.Numer częściOpis
1-Głośnik układu pomocy przy parkowaniu - pojazdy wyprodukowane od 06/2002
2-Wyświetlacz i głośnik układu pomocy przy parkowaniu - pojazdy wyprodukowane do 06/2002
3-Czujniki pomocy przy parkowaniu
4-Wtyczka rezystancyjna układu pomocy przy parkowaniu (jeżeli jest)
5-Moduł układu pomocy przy parkowaniu
Włącznik świateł cofania

Włącznik świateł cofania wysyła sygnał, dzięki któremu moduł pomocy przy parkowaniu określa, kiedy należy uruchomić pomoc przy parkowaniu.

majeran84 17-07-2009 20:25

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Cytat:

Napisał macslad (Post 1207939)
A wydaje to jakiekolwiek dźwięki po wrzuceniu wstecznego?
Normalnie powinien pisnąć raz krótko i potem dopiero w miarę zbliżania się do przeszkody częstotliwość pikania powinna rosnąć i na 30cm przed przeszkodą powinno przejść w dźwięk ciągły. Ja swego czasu miałem uszkodzone dwa czujniki i wtedy sygnalizowało to w dość charakterystyczny sposób, tzn. po ilości piknięć można było ustalić który czujnik jest niesprawny. Dlatego pytam, czy wydaje to jakieś dźwięki z siebie w ogóle.

P.S. Ja też nie mam żadnych diodek tylko buzzerek, a mam oryginały. Były różne typy tego parktronicu. (z diodami lub bez) nie wiem, czy nie zależało to też od tego czy kombi czy HB bo nie spotkałem kombi z diodkami.

Nic ani widu ani slychu hehe;-)

macslad 17-07-2009 20:38

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
No lepiej niż kolega wicia.w to chyba nikt tu Ci tego nie wytłumaczy. Ale skoro milczy jak zaklęte to zacząłbym od zasilania od lampy cofania i po kolei wszystko sprawdzał.

P.S. Być może się mylę, ale nie jestem przekonany, żeby to ustrojstwo było podłączone do komputera. Zaznaczam, że to moje przypuszczenie, a nie jakaś sprawdzona wiedza.

majeran84 17-07-2009 20:52

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Cytat:

Napisał macslad (Post 1207976)
No lepiej niż kolega wicia.w to chyba nikt tu Ci tego nie wytłumaczy. Ale skoro milczy jak zaklęte to zacząłbym od zasilania od lampy cofania i po kolei wszystko sprawdzał.

P.S. Być może się mylę, ale nie jestem przekonany, żeby to ustrojstwo było podłączone do komputera. Zaznaczam, że to moje przypuszczenie, a nie jakaś sprawdzona wiedza.

Dzisiaj juz nie bede zagladal tam ale jutro po robocie sie musze wziasc za ta;-) Ale i tak to nie jest muj problem najwiekszy ktury musze jutro rozwiazac bo mam gorszy problem;-) Mam wode pod nogami od strony pasazera i nie wiem czy jakas uszczelka na podszybiu czy cos;-) Bo stojac na klimie nawet przez pol godz w jednym miejscu to nawet kropelki nie uroni na aswalt hihi;-)

majeran84 17-07-2009 20:55

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
[QUOTE=wicia.w;1207964]i jeszcze to Poz.Numer częściOpis
1-Głośnik układu pomocy przy parkowaniu - pojazdy wyprodukowane od 06/2002
2-Wyświetlacz i głośnik układu pomocy przy parkowaniu - pojazdy wyprodukowane do 06/2002
3-Czujniki pomocy przy parkowaniu
4-Wtyczka rezystancyjna układu pomocy przy parkowaniu (jeżeli jest)
5-Moduł układu pomocy przy parkowaniu
Włącznik świateł cofania

Wielkie dziekuje ziomek;-) wlasnie drukuje cale twoje strony i jutro akcja;-) I odpisze jutro zobaczymy co to z tego bedzi;-) pozdrawiam i wielkie dzieki;-)

wicia.w 17-07-2009 21:04

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
sprawdż buzer powinien być przy skrzynce bezpieczników wyjście z modułu styki centralki 1,2 kolor biało/niebieski styk1,biało/zielony styk2.

MINIO_STW 18-07-2009 08:24

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
No WICIA.W dzieki za rozwiniecie tematu.
Jak tylko zbije goraczke i zejde z lozka to sie pobawie u siebie i mam nadzieje ze pomoze. Zaczne od buzzerka bo jak mowie u mnie centralka po wlaczeniu biegu wstecznego dostaje plusa wiec moze to tylko pierdolka (buzzerek) padl.
Napisz mi jeszcze jak wiesz ktory bezpiecznik odpowiada za czujniki. Nigdzie nie znalazlem odpowiadajacego im bezpiecznika.
@ majeran84 - daj znac jak u ciebie czy cos sie udalo zrobic

wicia.w 18-07-2009 21:01

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
jeśli chodzi o zasilanie to bezpiecznik jest ten sam co od wstecznego F 80 styk modułu 18 zielono/niebieski,a masa styk10 czarny.sprawdż czy się zgadza i daj znać

dikileiden 31-07-2009 23:55

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
a u mnie jest taki problem że jak wrzucę wsteczny to raz piknie a raz nie i to jest taka loteria.Przy czym jak wrzucam wsteczny i nie piknie to nawet światła cofania się nie zapalają,czy to może być ten czyjnik na skrzyni biegów pod filtrem powietrza???

MINIO_STW 01-08-2009 11:41

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
No i doszedlem (po czesci) co nieco. Otoz okazalo sie ze odlaczona mialem wtyczke przy bezpiecznikach (kabelki biale z zielonym i niebieskim paskiem).
Po ich podlaczeniu czujniki odezwaly sie lecz piszcza caly czas po wlaczeniu wstecznego (pewnie dlatego ktos odlaczyl wtyczke).
I teraz moje pytanie czy jest gdzies zwarcie, jesli tak to od czego zaczac szukanie, czy moze poszla centralka. Po wypieciu wszystkicjh czujnikow reakcja taka sama. Buzzerek piszczy caly czas.
Dodam ze mam zapiety hak, ale wiem ze z nim czujniki powinny reagowac na zblizanie sie do przeszkody czyli pikac a nie piszczec ciagle (tak czytalem w madrej ksiazce).
Pomozcie co to dalej z tym robic.

dan123 18-08-2009 11:50

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
masz pewnie uszkodzoną jedną z "pestek". Zrób prosty test na wykrycie która to z nich. Włącz wsteczny (parktronic piszczy) i dotykaj po kolei palcem do pestki na zderzaku. Te które są sprawne wibrują - poczyjesz łaskotanie na palcu. Pestka nieaktywna będzie tą uszkodzoną. Jeżeli to pestka Boscha w mondeo do 2004 roku to w ASO mają takowe po jedyne 330 PLN....

MINIO_STW 28-08-2009 19:50

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Niestety nie odczulem nic. Zadna nie chciala mnie polaskotac.

macslad 29-08-2009 10:09

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Ja tam u siebie też nic nie czuję, chociaż wszystkie działają (pewnie za mało czułe mam paluchy :) ) Mechanior z ASO jak je sprawdzał to twierdził, że nawet słyszy który działa, a który nie. Ja oczywiście nic nie słyszałem (choć głuchy jak mniemam nie jestem) ale widać mechanior miał słuch nietoperza i ultradźwięki nie były mu obce.
A wracając do Twojego problemu to piszczenie, po odłączeniu wszystkich czujników to jest taki ciągły dźwięk? czy jakaś sekwencja przerywanych?

niku 27 29-08-2009 19:58

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Po odłączeniu czujników dźwięk jest ciągły, ponieważ zakładając hak wiązkę z przewodami od światła do gniazda haka przeciągnąłem przez uszczelkę z przewodami od czujnika cofania, to przez przypadek naprężyła się ta wiązka i odłączyła, hak założony wsteczny a tu biiiii ciągłe chociaż za samochodem nic nie było.

zbyszek620 01-09-2009 22:12

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
no cóż u mnie podobny objaw piszczy cały czas, ale nieraz zaczyna pracować prawidłowo, do chwili mycia samochodu lub też przegrzania na słońcu i zaczyna ponownie ciągły sygnał myślę że to jakieś styki ale może ktoś już to przerabiał? czujnik wstecznego traktowałem wd-40 gdy brakowało świateł cofania i oczywiście czujników parkowania (z powodzeniem) Prosiłbym aby nie gdybać (bo to puste gadanie i też to potrafię). czy ktoś już coś takiego przerabiał ? i z jakim skutkiem Pozdrawiam

zbyszek620 02-09-2009 13:28

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Cytat:

Napisał dan123 (Post 1226726)
Włącz wsteczny (parktronic piszczy) i dotykaj po kolei palcem do pestki na zderzaku. Te które są sprawne wibrują - poczyjesz łaskotanie na palcu. Pestka nieaktywna będzie tą uszkodzoną.

dan123 jesteś Wielki, zrobiłem test i faktycznie prawa martwa
Dzięki Pozdrawiam

MINIO_STW 08-09-2009 16:33

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
No i znowu sie wypowiem. Czasem czujnik piszczy innym sygnalem (cienszy taki jakis) i wtedy zaczyna pisk przerwa i piszczy ciagle no i wtedy zeczywiscie wyczuwam laskotanie czujnikow, lecz laskocza wszystkie. Co teraz????

Evill 30-01-2010 12:35

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Witam.
Też mam problem z czujnikiem cofania ale w raz z nim nie działają też światła wstecznego. Co może być przyczyną? Coś przy skrzyni czy to może nic poważnego?

Norwid 31-01-2010 18:54

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Cytat:

Napisał Evill (Post 1348460)
Witam.
Też mam problem z czujnikiem cofania ale w raz z nim nie działają też światła wstecznego. Co może być przyczyną? Coś przy skrzyni czy to może nic poważnego?

Witaj! Usterke juz przerabialem - masz uszkodzony wlącznik wsteczego montowany w skrzyni. Usterka zniknie po wymianie na sprawny, niekoniecznie nowy. Pozdrawiam. Norwid

rafeo 13-12-2010 18:16

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
witam, ja też miałem problem z czujnikami cofania, gdy włączyłem wsteczny bieg po krótkim pisknięciu powinna być przerwa dopóki do czegoś nie będę się zbliżał ale były takie objawy jak by nie działał któryś z czujników ale były wszystkie ok i okazało się że przyczyną był wczepiony hak, teraz jeżdżę z wypiętym i jest wszystko ok.

MINIO_STW 13-12-2010 19:41

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
No nie mow ze po wypieciu haka czujniki dzialaja OK a po wpieciu nie???
Na jakiej zasadzie centralka wie ze jest hak wpiety (rozmieszczenie czujek nie powinno sygnalizowac haka jako przeszkody).
Ja tez mialem dylemat z hakiem ale nie dalem rady zdjac haka (tak zapieczona blokada) i postanowilem kupic nowe czujniki na allegro no i wszystko dziala.

rafeo 14-12-2010 19:43

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
no na moje szczęście tak było, mondka kupiłem 2 tygodnie temu i troszke sie zdenerwowałem jak stwierdziłem ze czujniki nie działają tzn cały czas piszczały ale teraz jest już ok i naprawde wypięcie haka pomogło, w sumei jak by całą tą sprawę przemyśleć to się zgadza bo powiedz po co komu działające czujniki parkowania skoro ciągniesz za soba przyczepkę ;)

corneliusab 26-12-2010 15:12

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Wie ktos moze jakiej wielkosci jest otwor w zderzaku po oryginalnych czujkach albo jaka jest srednica oryginalnej czujki:?: U mnie moj oryginalny zestaw kompletnie nie dawal znaku zycia, wiec dzis looknalem o co biega, no i sie okazalo, ze ktos obcial kabel zasilajacy centralke. Po podlaczeniu kabla, buzzer piszczy non stop i swieca sie 2 czerowne diody, jest jakis blad ale narazie jakos nie moge wyjac wtyku z centralki, jakos wyjsc nie chce, a nie chce nic polamac, zeby zrobic test. Jesli sie okaze, ze bedzie walnieta jakas czujka to chyba lepiej kupic jakis caly nowy zestaw, stad moje pytanie.

Pozdrawiam

corneliusab 30-12-2010 19:12

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Zrobilem dzis w koncu test tego PDC no i niby wg. kompa 4 czujki sa walniete, jest to mozliwe:?: Odlaczanie wtyczek nic nie dalo.

Pozdrawiam

corneliusab 08-01-2011 21:43

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Nikt nie pomoze:?: Wie ktos moze czy jest mozliwosc sprawdzenia samych czujek bez ich podmiany i jesli tak to jak to zrobic:?: Czujki mam z 3 pinami, wyciagalem dzis jeden, tylko jak je sprawdzic.

Pozdrawiam

MINIO_STW 09-01-2011 15:53

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Przerabialem to samo. Tez nie wiedzialem czy cujki padniete czy centralka. Testy rozne cuda pokazywaly.
Kupilem caly zestaw na alle. i ciesze sie parkowaniem na styk.
BTW podobno wypiecie haka pomaga jak masz to sproboj. A wlasnie do tych co po wypieciu haka czujniki zaczely dzialac. Jak hak byl wpiety to piszczaly caly czas czy byla cisza jak by ich nie bylo????
U mnie wylo jak by przeszkoda byla tuz za autem.
A co do otworow. Kupilem standardowe jakies na alle chyba cos kolo 22mm (z tego co pamietam) i wsadzilem od zew w zderzak w orginalne miejsca ktore delikatnie musialem rozwiercic zeby czujki weszly. Plus taki ze zyskalem wyswietlacz ktory nawet czasem sie przydaje przy glosniejszej muzyce :-))

corneliusab 09-01-2011 16:43

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
22mm :?: Jak mierzylem otwor to bylo prawie 30mm, sama czujka ma 16mm. Hak mam ale nie wpiety, z DE forum wyczytalem, ze po wpieciu haka PDC automatycznie sie rozlacza, mam tez schemat i tak by z niego wynikalo, ze sie wylacza w momencie wpiecia haka. Ciekawe czy mozna jakos je sprawdzic np. omomierzem, dzis na DE stronych wyczytalem, ze czujnik powienien miec ok. 0,8-0,9 ale nie wiem czego bo nie pisalo, nie chce mi sie wierzyc, ze mam 4 czujki walniete, bynajmniej tak pokazuje self test. Jak mi sie nie uda dojsc co to jest i ile tak naprawde czujek jest walnietych to kupie jakis PDC w necie i zamontuje. Jedna czujka u mnie w serwisie forda w DE kosztuje 81€, a na ebayu 20-25€. Chyba pojade do firmy na podnosnik i przejrze jeszcze instalacje, przeczyszcze, pomierze miernikiem czy sa przejscia, moze kabel gdzies zlamany albo cos, jak nic z tego nie bedzie to zrobie tak jak ty. MINIO_STW sciagales zderzak do zakladania nowego PDC czy nie i jak sobie poradziles z hakiem po montazu PDC z allegro, czy moze kupiles PDC obslugujacy hak:?:

macslad 09-01-2011 20:32

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
A co to za self test wykonujesz? Na czym on polega i jak go się robi. Pierwszy raz o czymś takim słyszę. U mnie jak była czujka uszkodzona to piszczało innym tonem odpowiednią ilość razy w zależności która to czujka była walnięta i to wszystko. No chyba że czymś się różnią te systemy przed i po lifcie.

pozdr.

corneliusab 09-01-2011 21:10

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
U mnie tez piszczy ktora jest walnieta ale jak zrobie self test. Ja mam PDC firmy Bosch ale slyszalem, ze po lifcie zakladali bodajze Valeo.
Dzis oblookalem troche w microcacie i zauwazylem, ze w programie wystepuje rezystor 1500 Ohm, a u mnie widzialem ze jest 110 Ohm firmy bosch. Nie wiem teraz czy ma to jakies znaczenie, ze mi PDC nie dziala, znaczy caly czas piszczy. Moglby ktos, kto ma oryginalny PDC firmy bosch sprawdzic jaki ma opornik wlozony na rozowych przewodach, opornik jest w obudowie wygladajacej jak zwykly bezpiecznik i na niej pisze ile ma Ohm, bylbym wdzieczny.

Pozdrawiam

corneliusab 14-01-2011 16:06

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Nikt nie moze sprawdzic jaki ma opornik w swoim oryginalnym PDC boscha, czy nikt nie ma takiego cuda w aucie :?: :)

Pozdrawiam

MINIO_STW 14-01-2011 20:23

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
No to calkiem mozliwe ze oryginal BOSCHa ktoy mialem byl sprawny tylko wystarczylo wypiac haka. Mialem to na mysli ale hak nie chcial za cholere wyjsc wiec powalilem system i kupilem allegrowe.
Kupilem zwykly normalny zestaw z wyswielaczem. Czujki wpialem w miejsce starych bez zdejmowania zderzaka. Od zew. na wcisk, kabelki do lewego nadkola i centralke w miejsce oryginalnej. Cztery czujki, hak zamontowany caly czas nie oddzialowywuje na czujniki. Dzialaja OK, jak juz mam sygnal ciagly to od haka do przeszkody jest jeszcze troche miejsca wiec mozna cofac do zera na wyswietlaczu bez obawy zahaczenia hakiem o cos.

corneliusab 14-01-2011 20:41

Odp: Czujnik cofania - parkowania - nie dziala
 
Zamowilem ten opornik 1500 Ohm w fordzie (w programie w serwisie tez mieli, ze ma byc 1500 Ohm), jutro odbieram, sie zobaczy co z tego wyniknie, choc nie chce mi sie wierzyc, ze przez cos takiego PDC nie dziala. Apropos opornika wyczytalem w necie, ze 110 Ohm byly w oplach z tym samym systemem boscha.

Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.