Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Słabo działająca klimatyzacja (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=126519)

KOZIOŁ... Kuga 2.0 TDCI 29-03-2011 22:22

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Cytat:

Napisał bunio1 (Post 1627381)
Z tego co wiem w fordach a na pewno w focusie mk1 wiatrak skraplacza odpala od razu w momencie włączenia sprężarki klimatyzacji, dlatego też goście z serwisu powiedzieli mi żebym poczekał na cieplejsze dni, bo właśnie przez to, że wiatrak od razu się załącza może zaniżać ciśnienie sprężania czy coś w ten deseń. Szczerze mówiąc byłem przygotowany na wymianę sprężarki, ale po zmierzeniu ciśnienia powiedzieli, że to bankowo nie jest problem niskiej wydajności sprężarki. Szczerze nie jestem specjalistą i mam też inne auto z silnikiem diesla i chłodzenie jest dużo wydajniejsze.

19 lat robie w chlodnictwie i klimatyzacji (tej samochodowej tez) i pierwszy raz słysze że wiatrak zaniża cisnienie sprezania (cisnienie na stronie tłocznej układu). Oczywiscie ,że im zimniej na dworze to cisnienie moze byc mniejsze i na odwrót ale to sie wtedy porównuje z innymi parametrami pracy jak np temperatura parowania czynnika czy przegrzanie par czynnika na wylocie z parownika przy zaworze. Nie ma czegos takiego jak zanizanie cisnienia tylko zawsze jest odpowiednie cisnienie przy zachowaniu pewnych parametrów pracy przy panujacych warunkach w danej chwili. Nie obrazajac nikogo to wielu fachowców nie ma pojecia o typowych zagadnieniach i zaleznosciach chłodniczych, które tez dotycza klimatyzacji samochodowej i własnie każa czekac na ciepleksze dni :)

Szafa do prózniowania i nabijania wszystkiego nie załatwi za fachowca :)

Nie bede sie dalej madralował bo nie o to chodzi , ale poradze Ci coś.

Pojedz do innego warsztatu niech zrobia dobra próżnie w układzie i powiedza ci ile czynnika odessali z układu. Prównasz to z zalecana iuloscia przez producenta. Żadnego kontrastu uv juz nie wbijaj tylko niech po prózniowaniu nabiją czynnik w ilosci wiekszej o 5-10%.. Skoro klima działa podczas jazdy to musi byc jakis cos w sterowaniu .

Co do wentylatorów to w moim fokusiku MK2 1,6TDCI wentylatory sa załaczane w zaleznosci od cisnienia na stronie tłocznej. W fokusach MK1 i poczatkowych MK2 czasem były układy ,ze wentylatory działały odrazu po nacisnieciu AC , ale miały regulacje obrotów w zaleznosci własnie od cisnienia.

Ciesz sie że nie masz Kugi. Tam to namotali z klimą :) ale to juz inna bajka :)

Szkoda ,ze nie jestes z Wa-wy lub okolic bo chetnie bym podjechał, na to zerknał i moze Ci pomógł

bunio1 29-03-2011 23:49

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
W sumie może zmienię serwis natomiast nieodpłatnie po tygodniu jazdy po raz kolejny odciągnęli czynnik i zrobili próżnię, a później nabili. Powiedzieli mi, że odciągnęli ponad 700g czyli tyle ile nabili, bo wchodzi chyba 740g więc o nieszczelności raczej nie było mowy. Jeśli możesz mi polecić jakiś naprawdę dobry warsztat zajmujący się klimatyzacją na śląsku to będę zobowiązany, bo byłem już w kilku i wszędzie słyszałem to samo.Doceniam chęć pomocy, aczkolwiek warszawa trochę nie po drodze :)
Zastanawia mnie tylko to, że podczas jazdy na wyższych obrotach sprężarka działa dużo wydajniej chociaż wtedy pasek klinowy kręci się minimalnie szybciej. Nie sądzisz, że to jednak może być wina zjechanej sprężarki?

damiasek 30-03-2011 08:18

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Szybkość kręcenia się paska napędowego jest dokładnie liniowo związana z szybkością obrotową silnika. Czyli jeżeli na wolnych obrotach 800 rpm a np. podczas jazdy 2400 to sprężarka kręci się 3x szybciej - chyba że pasek się slizga.
Być może masz zapchaną chłodnice klimy i ona kiepsko wymienia ciepło, wtedy klima gorzej chłodzi - sprawdzali ci ciśnienia podczas pracy? Ja miałem ten przypadek. W krańcowym przypadku czujnik wysokiego ciśnienia odłącza sprężarke, a po chwili jak ciśnienie spadnie załącza ponownie i tak w kółko. Może to też powodować szybsze zużywanie się sprzęgła sprężarki i jego ślizganie.

bunio1 30-03-2011 11:00

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
U mnie sprężarka działa bez problemu. Jeśli ustawię na pełny nawiew i LO to działa przez cały czas. Czyściłem jakiś czas temu chłodnicę klimy wodą pod wysokim ciśnieniem ale nic to nie dało. Szczerze chyba już zrobiłem wszystko co było możliwe.

damiasek 30-03-2011 11:33

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
U mnie czyszczenie pod wysokim ciśnieniem też niewiele dawało, pomiędzy chłodnicą klimy a silnika miałem masę śmieci piór itp. , aby to wyczyścić musiałem zdjąć atrape, intercooler, zdjąć z zaczepów chłodnicę klimy i odchylić ją. Dopiero wtedy dało się wyczyścić ten syf. A jeżeli chodzi o działanie to też mi działało cały czas - dopóki nie było się upałów.

bunio1 30-03-2011 12:49

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
W sumie zerknąłem jak to wygląda. Po zdjęciu osłony intercoolera jest dostęp do przedniej części chlodnicy klimatyzacji, więc zakupię jakiś środek do mycia silnikow i spróbuje. Gorsza sprawa z jej wewnętrzną częścią, bo dostęp średni, a nie wiem czy uda mi się jak Tobie wszystko zdemontować.

conris 30-03-2011 14:01

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Czy po 5 latach należy dobić czynnikiem chłodzącym.W zeszłym roku po zimie była wydajniejsza na starcie.

KOZIOŁ... Kuga 2.0 TDCI 30-03-2011 18:09

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Cytat:

Napisał conris (Post 1628657)
Czy po 5 latach należy dobić czynnikiem chłodzącym.W zeszłym roku po zimie była wydajniejsza na starcie.

Ogólnie rzecz biorac to kazde urzadzenie chłodnicze i klimatyzacja powinno byc szczelnym układem cisnieniowym i nie ma prawa sie nic wydostawac czy uciekac. Jednak klima samochodowa jest na tyle specyficznym układem ,że czasem po oringach i połaczeniach skrecanych moze cos cos poleciec :)
Zwiazane jest do z drganiami podczas jazdy itd.

Jesli zauwazymy ,ze klima zaczyna gorzej chłodzic to udajemy sie do fachmana i szukamy przyczyny.

Przyczyn jest zawsze tyle ilu fachowców :)
A tak powaznie to zawsze po zimie nalezy sie zgłosic na zwykły przeglad klimy .

Nie chodzi mi nawet o to aby cos przy niej robić , tylko aby fachman właczył, podłaczył manometr i sprawdził jak chodzi.
Inna rzecz ,ze gro fachowców jak sie juz podłaczy to wynajdzie tyle usterek ,ze głowa boli :) Z wymianą okresową czynnika chłodniczego włacznie :) :)
Co jest totalna BZDURĄ!!!!!!!!!

Czynnik R134A sie nie zuzywa!!!!!! i jak instalacja jest całkowicie szczelna i sprawna to moze być w układzie aż do momentu zezłomowania pojazdu.

To jest porostu MIT!!!!!!!!! że czynnik sie zuzywa i traci własciwosci chłodzenia!!!!!!!!!
To jest potrzebne tylko aby wyciagnąć kaske co jakis czas od ludzi.
Osobiscie tego nie praktykuje.

Prosty przykład:

Jak pojedziecie do warsztatu i podaczaja sie z tzw szafa i odciagaja czynnik do butli a przed wami był ktos samochodem 10 letnim to co czynnik sie w tej butli nie wymiesza z jednego i drugiego samochodu?

Czy odessany czynnik idzie do utylizacji?

Jak i gdzie ?

Otóz nie .

Idzie do innych samochodów tylko,ze jest osuszony .

Jak wam ktoś kiedys powie : " wie pan czynnik juz jest wypracowany i stracił własciwosci i trzeba go zmienic " to smiejcie sie głosno.

Ja osobiscie w swoim fokusiku nie dotykałem sie do klimy przez szesc lat jazdy. Po za filtrem pyłkowym i odgrzybianiem.

bunio1 30-03-2011 19:03

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
A ja kupilem K2 do czyszczenia silnika, popsikalem nim cala chłodnice. Odczekalm jakies 5 minut i zmyłem pod ciśnieniem. Mogę powiedzieć, że jest troche lepiej aczkolwiek szału nie ma. Może przez to, że po zdjęciu osłony intercoolera mam tylko dostęp do przedniej części chłodnicy.

KOZIOŁ... Kuga 2.0 TDCI 30-03-2011 19:08

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Cytat:

Napisał bunio1 (Post 1628801)
A ja kupilem K2 do czyszczenia silnika, popsikalem nim cala chłodnice. Odczekalm jakies 5 minut i zmyłem pod ciśnieniem. Mogę powiedzieć, że jest troche lepiej aczkolwiek szału nie ma. Może przez to, że po zdjęciu osłony intercoolera mam tylko dostęp do przedniej części chłodnicy.

Lepiej jest tylko dlatego ,ze polałes chłodnice wodą i chwilowo jest lepsze skraplanie czynnika. Po odparowaniu wody ze szczelin chlodnicy sytuacja wróci do normy.

Zrób sobie prosty test :)

załącz klime i polewaj chłodnice wodą.
jestem pewny,ze bedzie chłodziło az miło :)

Jak przestaniesz polewac to wróci do "normy"


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.