Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=288997)

walimar 23-11-2018 12:51

Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
15 załącznik(i)
Witam serdecznie.
Od pewnego czasu przymierzam się do czyszczenia kolektora dolotowego w silniku DW10 -2,0 DURATORQ TDCI, 143 KM. Przy okazji chodziło mi po głowie zrobienie separatora par oleju w odmie w podobny sposób jak opisał Pablo_X w tych wątkach:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Niestety po zapoznaniu się z treściami na tym forum nie znalazłem wielu podpowiedzi odnoszących się do mojego silnika. Pierwsze pytanie to czy odma w silniku DW10 2.0 tdci, jest rozbieralna. Odpowiedź brzmi tak. Trzeba delikatnie podważać dekielek. W środku jest membrana i sprężyna. Niestety wnętrze odmy różni się od tej opisywanej w ww. wątkach, co powoduje, że nie można zrobić separatora w postaci krążka z 2-3 siatek.
Tak wygląda odma w silniku Pablo_X,

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


A tak w moim silniku 2.0 Duratorq tdci - DW10

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Brak wewnątrz odmy krzyżowych nadlewów -wzmocnień powoduje, że nie ma na czym stabilnie oprzeć krążka separatora z siatki a ponadto sprężyna umieszczona jest wewnątrz kanału wylotowego z odmy co powoduje, że nie można jej wykorzystać do dociśnięcia separatora.
Musiałem wymyślić coś innego. Nabyłem więc kawałek siatki mosiężnej o oczkach 1x1 mm
(gdyż można ją lutować) i wyszło mi coś takiego.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jeszcze jeden problem to jak ustabilizować separator aby ciśnienie nie podnosiło go do góry i nie opierał – przyklejał się do spodniej części membrany, zakłócając jej charakterystykę pracy. Ja nie mogąc wymyślić nic innego z boku obudowy odmy wywierciłem dwa 1 mm otworki wkręciłem dwa wkręciki w taki sposób aby weszły wewnątrz w pionową część siatki separatora.

Co myślicie o takim rozwiązaniu ?, proszę o opinie i może podpowiedzi.
Narazie te czynności wykonałem na używanym, uszkodzonym kolektorze dolotowym, ale za tydzień będę ściągał do czyszczenia kolektor i EGR i wówczas chcę założyć separator już do samochodu na stałe.

A tu następne zdjęcia:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Bump: I jeszcze parę:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Dla bardziej zainteresowanych link do wszystkich zdjęć:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Dariusz_B 10-03-2019 15:54

Odp: Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
Wygląda bardzo porządnie, zastanawiam się tylko jak zachowywać będą się luty (bo rozumiem, że siatki są lutowane) w środowisku olejowym. Temat ma już kilka miesięcy. Możesz podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi pracy silnika po wykonanej zmianie?
Ja dziś również wyczyściłem kolektor dolotowy w 2.0 TDCI, ale kapselek odmy nie chce łatwo zejść. Nie siłowałem się z nim, żeby nie uszkodzić. Tam jest jakiś zatrzask?

mariusz99812 03-03-2020 21:44

Odp: Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
Witam, szybkie pytanie o gumową cześć odmy do 2.0 tdci czy można ją nabyć w sklepie bo prawdopodobnie jest uszkodzona.

walimar 04-03-2020 16:22

Odp: Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
Samej membrany w typowym sklepie raczej nie dostaniesz, ale chyba gdzieś na Allegro widziałem ale nie pamiętam czy do naszego silnika. Musisz poszperać w internecie, albo kupić uszkodzoną pokrywę i wyjąć membranę z separatora.
Ale co masz pękniętą dziurawą czy co?. Zaglądałeś do środka separatora.

Co do moich spostrzeżeń, to chyba to się to usprawnienie sprawdziło. Oleju w dolocie jest 70 -80 % mniej. Nie ma też przecieków przy rurach przy turbinie i chłodnicy intercoolera. Silnik pracuje bez żadnych zmian. Wszystkie uszczelnienia silnika trzymają i nie widzę wzrostu ciśnienia w skrzyni korbowej. Jak wyglądają dzisiaj miejsca lutowań to nie wiem od tamtego czasu do separatora nie zaglądałem.

Co do zdejmowania dekielka, to u mnie też trudno schodził - na granicy pęknięcia. Ale ostrożnie dałem radę. Na pewno dekielek nie może być zimny - zmrożony. Może podgrzać go delikatnie suszarką lub opalarką, ale ostrożnie by nie spalić membrany.

Tomek 07 04-03-2020 17:50

Odp: Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
Patent prosty z nierdzewki koszt 8 Zeta nie może być za gęsto u mnie sprawdza się bez lutowania i bzdurnych wywodów .

walimar 04-03-2020 18:25

Odp: Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
Cytat:

Napisał Tomek 07 (Post 3231078)
Patent prosty z nierdzewki koszt 8 Zeta nie może być za gęsto u mnie sprawdza się bez lutowania i bzdurnych wywodów .

No to pomogłeś tą wypowiedzią. Nie bardzo wiem co ty masz na myśli. Może coś bliżej opiszesz, bo ja na początku też próbowałem z siatką z nierdzewki ale takie wykonanie nie sprawdzało się w moim przypadku. Czy ty masz na pewno silnik jak u mnie.

eclipse 18-11-2023 13:40

Odp: Separator oleju w odmie silnika 2.0 Duratorq TDCI 143KM.(fotorelacja)
 
No właśnie Tomku , nie dałeś żadnej odpowiedzi a dziś i ja bym chętnie się za coś takiego zabrał ale potrzebna fachowa podpowiedź .


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.