Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] Uszkodzony zamek do otwierania maski (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=292898)

roberto369 28-02-2019 11:02

Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
Szanowni Koledzy,

Mam problem z zamkiem do otwierania maski. Otóż po odsłonięciu znaczka mogę wsunąć klucz do połowy, dalej nie wchodzi, co skutecznie uniemożliwia mi otwarcie maski. Jeszcze tydzień temu normalnie się otwierał, a teraz taki psikus.

Czy spotkaliście się z opisaną usterką? Czy chałupniczą metodą da się ją rozwiązać czy pozostaje warsztat?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Robert

hindus 28-02-2019 11:09

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
A sprawdzałeś z WD40? Może syf się zebrał i specyfik odblokuje zacięcie?

roberto369 28-02-2019 11:17

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
Co zabawne sprawa wynikła przy badaniu technicznym i Pan przeprowadzający badanie wyraźnie powiedział, żeby spróbować użyć jakiegoś środka, ale byle nie WD40 - nie wiem niestety dlaczego.

Andrzej_K 28-02-2019 11:28

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
Cytat:

Napisał roberto369 (Post 3100119)
(...) ale byle nie WD40 - nie wiem niestety dlaczego.

WD 40 jest środkiem penetrującym i jak najbardziej nadaje się do "tej roboty".
Gdyby Ci się udało odblokować wkładkę zamka to wtedy koniecznie musisz "naszprycować" wkładkę smarem/olejem do wkładek zamków.

hindus 28-02-2019 11:36

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
Jak już jesteśmy hiperpoprawni to wkładki do zamków powinny pracować na sucho, bez żadnych specyfików. Osobiście uważam, że kropla oleju silikonowego nie zaszkodzi ;) Ale rzeczywiście jeśli wkładka się zacina, to nie przez brak smarowania, tylko zalegające zanieczyszczenia. A te WD40 wymyje bardzo skutecznie, razem z resztkami olejków itd. WD40 nie nadaje się do smarowania (bo substancji smarnych ma śladowe ilości) ale przy zamkach nie jest to wymóg. Łańcucha w rowerze bym nim nie przeciągnął, ale skoro i tak zamek w klapie jest "spisany na straty" to co zaszkodzi spróbować? ;)

Andrzej_K 28-02-2019 11:47

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał hindus (Post 3100128)
(...) to wkładki do zamków powinny pracować na sucho, bez żadnych specyfików.(...)

Heh, czyli więcej i lepiej wiesz niż producenci zamków? Bo po co w takim razie zalecają stosowanie preparatów/smarów do smarowania/konserwacji wkładek/zamków?
A może to tylko chwyt marketingowy?

Opis ze strony, cytuję:

Preparat do konserwacji wkładek i zamków

* Idealny do konserwacji wkładek, zamków i innych mechanizmów.
* Neutralny dla: gumy, plastików, lakierów, drewna, skóry.
* Penetruje, usuwa wodę
* Zabezpiecza przed korozją
* Zawiera BRUNOX

DO DOMU, SAMOCHODU, SERWISU - ZAWSZE I DLA KAŻDEGO

Ja wszystkie swoje zamki przed zimą ( a szczególnie ten od maski silnika) "psikam" tym preparatem
i może dlatego nie mam i nie miałem nigdy z nimi problemów?

hindus 28-02-2019 12:32

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
Ja nie psikam i też nie miałem problemu :) Popatrz na to w ten sposób - wkładki generalnie są spasowane dość dobrze, ale nie szczelnie (nie ma to sensu), więc luz mechanizmu zawsze się pojawi. Wkładka nie przenosi żadnych sił, nie nagrzewa się w trakcie pracy. Groźna jest wilgoć (która zamarza, bo rdzewieć nie powinna) i zanieczyszczenia - kurz, oleje itd. które trafiają do środka w trakcie "życia" wkładki. Oczywiście zarówno ta w drzwiach jak i ta w masce są zabezpieczone klapkami, ale np. te w drzwiach w domach nie mają tego "komfortu". Tak więc dodanie do środka jakiegokolwiek olejku oznacza, że do powierzchni zacznie przylepiać się kurz i pył. Czyli zanieczyszczenia które jeszcze do niedawna można było usunąć przy pomocy sprężonego powietrza, teraz będą wymagały czyszczenia rozpuszczalnikiem, choćby takim w WD40.
Smarowanie może pomóc w jednym konkrentym przypadku - jak mamy krzywy klucz i musimy walczyć, żeby wszedł.

Swego czasu podobna dyskusja wywiązała się np. na Elektrodzie i tak jak kiedyś byłem zwolennikiem smarowania zamków, tak teraz oprócz czyszczenia nie robię nic. Zamek w drzwiach wejściowych 20 lat bez smarowania sobie radził. W końcu zaczął ciężko chodzić. WD40 i znowu jest jak nowy. [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Warto poczytać i wyrobić sobie zdanie samodzielnie.

A co do tego, że istnieją produkty do czyszczenia - istnieją też magnetyzery do paliwa, ceramizery i masa innych specyfików które zmniejszają spalanie, podwyższają osiągi i naprawiają samochód. Czy to oznacza, że są potrzebne? ;)

tomi002 28-02-2019 12:46

Odp: Uszkodzony zamek do otwierania maski
 
Cytat:

Napisał roberto369 (Post 3100111)
Czy spotkaliście się z opisaną usterką?

A może ci ktoś życzliwy coś wsadził do zamka?

Co do smarowania. Ciężko chodził mi ten cały mechanizm. Nawet się bałem, że kluczyk tam złamię przy otwieraniu. Zwłaszcza przy tej drugiej pozycji, już przy odblokowywaniu.
Po nasmarowaniu wszystkiego co tam się da, chodzi wszystko już od wielu miesięcy z wyraźnie mniejszymi oporami.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.