Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=325038)

szary57 15-11-2021 18:32

Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Witajcie,

Mozecie macie pomysł na taki problem:

Mondeo MK5 przy dodawaniu gazu ( na 4,5,6-ym biegu między 1800 a 2600 obrotów ) odczuwalne drgania na kierownicy ( ja nawet czuję na siedzeniu pasażera, ale być może to "placebo" ).
Wymienione na nowe :
opony ( i wyważone )
półosie ( obie lewa i prawa ),
poduszka silnika

i dalej to samo.....Co to może być ??

tomkrawiec 15-11-2021 19:08

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Na pewno Ci dobrze wywazyli te opony ? Ja mialem kiedys podobny przydek i okazalo, ze odwazniki zamiast byc przyklejone w jednym miejscu byly porozkladade dookola felgi !
W innymi aucie z kolei wibracje byly odczuwalne tylko miedzy 115 a 135 km/h. Kola wywazalem chyba z 5 razy, bylem na sprawdzaniu skrzyni biegow, wymenilem polosie i na koniec zmienilem opony letnie na zimowe i problem zniknal. Na nastepnych letnich tez nie bylo.

Przyczana wibracji moze tez byc np. lozysko w kole, nie wyje a wibruje.

szary57 15-11-2021 19:15

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Dopowiem: auto stało 2 lata...( "leżak magazynowy" - sprawdzony, zweryfikowany ) być moze stąd są problemy :(

- oryginalne letnie opony 2 razy wyważone
- nowe letnie opony 2 razy wyważone
- aktualnie nowe zimowe opony też wyważone

Samochód jest na gwarancji, ale nie chcę, aby mi połowę samochodu wymieniono......
Aktualnie podejrzenie jest o dwumasę....

tomkrawiec 15-11-2021 19:36

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
A co ma dwumasa do wibracji na kierownicy ? Padajaca dwumasa powoduje, ze trzepie kabina na wolnych obrotach, jak dodajesz gazu to silnik zaczyna pracowac rowno i zadna dwumasa nie jest potrzebna do wytlumienia wibracji. Juz bardziej bym myslal o skrzyni biegow, ze moze jakies krzyzaki albo innego zdechlo i polosiami szarpie. Jak auto stalo 2 lata to mimo wszystko ja bym dokladnie spradzil lozyska czy nie zardzewialy i nie maja luzu. Ewentualnie rzuc okiem na drazki kierownicze i inne czesci zawieszenia bo jak auto dlugo stoi i czesci nie pracuja to cuda dziac sie potrafia (np. po miesiacu stania pekly mi przednie sprzezyny, innym razem po podobnym postoju zrobil sie mega luz na drazku kierowniczym). Eventualnie sprobuj rozpedzic auto do przedkosci jaka masz 5/6-tce przy 1800-2600 obrotow i wrzuc na luz. Jesli wibracje beda to znaczy, ze problem nie zalezy od ilosci obrotow tylko od predkosc i problemu szukalbym w oponach, lozyskach, przeniesieniu napedu, skrzyni. Jesli nie bedzie wibracji to dodaj gazu w problematycznym zakresie obrotow. Jesli problem sie pojawi to znaczy, ze cos rzuca silnikiem i tu byc moze poduszki silnika albo skrzyni biegow.

Ps. A jestes pewien, ze te wibracje to sa na kierownicy ? Bo w moim aucie na kazdym biegu w okolicach 1800 obrotow od samego poczatku czuc delikatne wibracje w pedale gazu. To samo mam w Fordzie Probe przy predkosciach powyzej 120 km/h !

szary57 15-11-2021 20:01

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Dziękuję za Twoje uwagi - jutro przyjrzę się temu ponownie, ale wydaje mi się, iż problem występuje tylko i wyłącznie przy przyśpieszeniu.
Wibracje czuć na kierownicy i ja równiez odczuwam na fotelu pasażera,ale jak wczesniej wspomniałem być moze to placebo :)
Na pedale gazu nic się nie dzieje.
Powyżej 2600 obrotów nie odczuwam jakichkolwiek drgań....Tak samo na 1 i 2...w pełnym zakresie obrotów :(

Jakoob 15-11-2021 20:41

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Bardzo prawdopodobne, że któryś przegub do wymiany. Jeśli pojawia się jeszcze lekkie dudnienie to praktycznie na pewno.

szary57 15-11-2021 20:58

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Obie półosie wymienione, a czy półosie w Mondeo MK5 nie wymienia sie wraz z przegubami ?

foni 16-11-2021 09:34

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Mam dokładnie to samo co opisuje kolega. Zwróciłem na to uwagę przy jeździe autostradowej, gdy po zakończeniu wyprzedzania TIRa przez TIRa rozpędzałem auto do swojej prędkości przelotowej. I to wcale nie z pełnym butem w podłodze. Na tempomacie dzieje się to samo. U mnie jest AT, więc nie łączyłem tego z biegami, a raczej z obrotami silnika i prędkością, przy której się to dzieje. Tak jak kolega pisze... ja to odczuwam w przedziale 90-130 km/h. Nie tylko ja, bo pasażerowie również. Z czasem zacząłem czuć trzepanie budy coraz bardziej i ostatecznie zgłosiłem do naprawy. Auto we wynajmie więc mało mnie obchodzi co i jak jest naprawiane. Mam deklarację, że do końca przyszłego tygodnia ma to być zrobione, gdyż czekają na części od kilku tygodni.
Dam znać co zrobili i czy pomogło. Przy zgłoszeniu, po jeździe próbnej, mechanik stwierdził, że wie co to jest. No oby! Jeśli pomoże to zapytam dokładnie co zostało zrobione :)
P.S.
Koła wyważane były już kilka razy ;-)
Przebieg 115 tys.

Bump:
Cytat:

Napisał tomkrawiec (Post 3379573)
Jesli wibracje beda to znaczy, ze problem nie zalezy od ilosci obrotow tylko od predkosc i problemu szukalbym w oponach, lozyskach, przeniesieniu napedu, skrzyni. Jesli nie bedzie wibracji to dodaj gazu w problematycznym zakresie obrotow. Jesli problem sie pojawi to znaczy, ze cos rzuca silnikiem i tu byc moze poduszki silnika albo skrzyni biegow.

To się dzieje tylko przy przyśpieszaniu. Jazda ze stałą prędkością tych objawów nie generuje.

tomkrawiec 16-11-2021 13:57

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
A tak jescze z innej beczki: jezdzisz z wlaczonym asystem pasa ruchu ? Moze przekladnia Ci wariuje i trzepie kierownica, Sruby na przekladni sprawdzales - nic nie zgnilo, nie peklo ?

szary57 16-11-2021 15:12

Odp: Drgania na kierownicy przy dodawaniu gazu
 
Test wykonany ponownie :
Jazda "na luzie" - rózne prędkości od 40-140 km/h - brak drgań
Hamowanie - brak drgań
Jazda ze stałą prędkością - brak drgań
Przyśpieszanie na 1 i 2 biegu - brak drgań
Przyśpieszanie na 3 biegu ( między 1800 a 2600 obrotów ) - bardzo delikatne drgania
Przyśpieszanie na 4,5,6 biegu ( między 1800 a 2600 obrotów ) - silne drgania na kierownicy odczuwalne równiez na fotelu

Nie mam pojęcia: co to ? :(


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.