Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecoboost (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=326082)

pzpzpzpzpz 30-12-2021 16:54

Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecoboost
 
Cześć,

Przed założeniem tego tematu, sprawdziłem czy podobny problem był już rozwiązywany na forum. Znalazłem kilka cennych odpowiedz w dziale Ford Focus, ale nie wiem czy będą miały zastosowanie do Mondeo.

Mam nadzieję, że ktoś z posiadaczy Mondeo w przeszlości poradził sobie z tym problemem.

Miesiąc temu kupiłem Mondeo mk4, rocznik 2011 r., przejechane 230 tyś., silnik 2.0 benzyna ecoboost 203km, skrzynia automatyczna. Ostatni serwis w maju 2021 - wymiana świec, olejów i filtrów. Zaobserwowano małe zapocenie pod uszczelką zaworów i naderwaną poduszkę silnika - do obserwacji.

Problem z wysoką temperaturą silnika zaobserwowałem przez przypadek. Po przejechaniu jakiś 2500 km od zakupu auta od poprzedniego właściciela włączyłem w komputerze pokładowym opcję pokazywania temperatury silnika cały czas, a nie tylko na postoju.

Jak wygląda problem:

1. Odpaliłem silnik, wrzuciłem neutralny bieg i po 5 minutach postoju temperatura silnika wzrosła z 31 do 68 stopni.
2. Ruszyłem na spokojną przejażdżkę. Jechałem z prędkością 20-40km/h po wiejskich drogach przez 5 km. Po 5 minutach 96 stopni.
3. Przycisnąłem do 120km/h i tak jechałem jakieś 2km. Temperatura skoczyła do 108 stopni.
4. Po zatrzymaniu i wyłączeniu auta włączył się wentylator chłodnicy na jakieś 2-3 minuty i później sam wyłączył się.

Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.

Klimatyzacja działa prawidłowo: grzeje i ochładza w zależności od wybranego programu.

Auto nigdy się nie wyłączyło, nie wydawało dziwnych odgłosów, jezdzi bardzo dobrze, szybko przyspiesza itp. Srednie spalanie na komputerze 11 litrów, po przejechaniu 2 pełnych baków: 8,5 litra. W ciągu ostatniego miesiąca zaniepokoił mnie włączający się wentylator po zaparkowaniu i wyłączeniu silnika, który odpalał się raz na dwa/trzy przejazdy po miescie.

Czy jechać z nim do ASO i wyłożyć pare stów na diagnostykę czy ktoś z Was miał podobny problem i można go rozwiązać bez przepłacania w dobrym warsztacie? Czytałem, że usterka termostatu daje najczęściej efekt niedogrzania silnika niż jego przegrzania.

rajman 30-12-2021 17:06

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
A nie ma przypadkiem na forum już tematów o uszkodzonych pompach wody w EB.

pzpzpzpzpz 30-12-2021 17:12

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Szczerze mówiąc nie wpadłem na to, że przyczyną usterki może być pompa wody. W podobnym wątku ford focus najczęściej pojawiał się odpowiedzi, żeby zrobić porządek z uszczelką głowicy/termostatem/żaluzjami chłodnicy.

rajman 30-12-2021 21:17

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
No to jest oczywiście trop. Test na uszczelkę kosztuje grosze, prace żaluzji można sprawdzic organoleptycznie albo forscanem.

pzpzpzpzpz 31-12-2021 07:23

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Dziękuję za odpowiedź. Czy wymieniając pompe wody warto też zmienić rozrząd? Wiem, że tak - w przypadku rozrządu na pasku, ale tutaj jest łańcuch.

Parch 31-12-2021 08:35

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Nie warto jeśli nie ma oznak zużycia. Pompa wody na szczęście nie jest związana z rozrządem w tym motorze.
WDR. Pompa wody tylko oryginał! Zamienniki są bardzo ryzykowne.
Do poczytania:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

klocolus 31-12-2021 15:37

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Cytat:

Napisał Parch (Post 3388419)
Pompa wody tylko oryginał! Zamienniki są bardzo ryzykowne.

Albo mocniejsza od 2.3 ecoboosta od razu ;)

Z takim przegrzewaniem trzeba uważać i szybko reagować bo może się skończyć na uszkodzeniu silnika w krótkim czasie.

ASO moim zdaniem omijać, dobry serwis niezależny albo kogoś kto się na tym zna.

Cytat:

Napisał pzpzpzpzpz (Post 3388302)
Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.

Kilku sekundach? Podejrzanie szybko jak na zmiany w zakresie 22 stopni. To by wyglądało jakby termostat się nagle otworzył, może po prostu się przycina. 95 stopni to dokładnie temperatura otwarcia termostatu w tym silniku. Ja bym zaczął od bardzo dokładnego płukania układu chłodniczego, test na UPG, następnie termostat i pompa + nowy płyn.
Co ciekawe późniejsze 2.0 ecoboost miały termostaty chyba 80 stopni zamiast 95 stopni, osobiście bym taki zamontował wydaje mi się, że powinny pasować. Jak coś mam w Warszawie taki możemy porównać na 100%

pzpzpzpzpz 01-01-2022 13:33

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Dziękuje za odpowiedzi. Coś mnie tknęło i zajrzałem jeszcze raz pod maskę, żeby obejrzeć chłodnice. Nie wygląda na zabrudzoną itp. Zajrzałem też do zbiornika płynu chłodniczego - płyn poniżej poziomu minimalnego. Nie wiem czy 1000 km wcześniej była odpowiednia ilość płynu, bo nawet tam nie zajrzałem. Przegląd auta i wymiana wszystkich płynów/olejów była w maju 2021. Możliwe, że płyn wyparował? Nie widziałem wyciekòw, a pod samochodem nigdy nie było żadnych plam. No i druga sprawa…sprawdziłem tez poziom oleju - był tylko na czubku bagnetu. Na komputerze pokładowym nigdy nie wyskoczył komunikat o braku czy niskim poziomie oleju. Co tu jest grane? Czyżby głowica do roboty?

M.A.G. 01-01-2022 22:17

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Cytat:

Napisał pzpzpzpzpz (Post 3388663)
Na komputerze pokładowym nigdy nie wyskoczył komunikat o braku czy niskim poziomie oleju. Co tu jest grane? Czyżby głowica do roboty?

Nie chcę być pesymistą, ale miałem do "roboty" silnik właśnie po takiej przygodzie - olej wyrzygało i nie miałem żadnej informacji o braku oleju lub spadku ciśnienia - tyle, że temperatura mi nie skakała :?

pzpzpzpzpz 02-01-2022 09:07

Odp: Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecob
 
Możecie polecić, jakiś warsztat z ogarniętym mechanikiem od forda w Warszawie? Czytałem dobre opinie o warsztacie przy Puszczy Kampinoskiej (Truskaw) i solid garage przy Połczyńskiej. Będę wdzięczny za jakiś namiar na sprawdzone miejsce.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.