Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fusion (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=100)
-   -   [Fusion] Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=112371)

rfk 16-10-2010 18:39

Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Witam Forumowiczów.
Dziś przy zmianie kół na zimowe zauważyłem, że jeden dolny zwój gdzieś mi odleciał :) Pozostała część sprężyny krzywo się układa i grozi dalszym połamaniem w każdej chwili.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w wymianie sprężyn zawieszenia z przodu? Warto się bawić samemu (koszt ok 300zł za 2 sprężyny KYB + ściągacz do sprężyn + dzień stracony + ??? ), czy dać do mechanika (i jakich kosztów się spodziewać).
Oraz druga sprawa: czy między dolną częścią sprężyny a kołnierzem na amortyzatorze powinna być jakaś poduszka gumowa? Przy urwanej sprężynie nic takiego nie ma (może odpadło wraz z dolnym zwojem?), z drugiej strony trudno zobaczyć, ale wiem, ze w innych samochodach istnieją takie poduszki (np Clio II, budowę którego mam już opanowaną :) ).

Z góry dziękuję za wszelkie opinie i sugestie.

Skolmi 16-10-2010 19:42

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Kosztów nie pamiętam, ale rób czym prędzej - mi rozleciała się w trasie, vide: laweta :(

rfk 20-11-2010 16:22

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
600 zł springi z wymianą

Arek-o2 24-11-2010 19:04

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Przepraszam bardzo, że się doklejam.
Założyłem inny wątek na temat sprężyn, lecz moderator twierdzi, że tekst postu i tytuł nie pasują do siebie.
Edytując dołożyłem dodatkowe zdania, ale temat po dwóch dniach nadal jest w zsypie bez żadnego odzewu.

Mój wątek sprężyn i pytania z tym związane skopiowałem poniżej.





Niedawno trafił mi się przypadek, gdy rano dostrzegłem zapadnięte przednie koło.
Zaskoczony byłem, gdy ujrzałem sprężynę poniżej jej dolnego punktu oparcia w amortyzatorze.
Dopiero przy zakupie nowych poznałem ich nietypowy kształt - podobny do beczki.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Czy nie sądzicie, że to trochę niebezpieczne: pęka zaledwie 3/4 ogniwa sprężyny i całe koło wpada głęboko w nadkole.
A gdyby tak się stało podczas szybkiej jazdy?
Ja miałem to szczęście w nieszczęściu, że trafiło mi się to podczas postoju i to pod domem.
Zwykła standardowa sprężyna, jaką miałem np. w Escorcie mieściła się w gabarytach walca
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
i wszelkiego rodzaju ubytki w czasie jazdy nie powodowały unieruchomienia pojazdu.
Samochód trochę „siadł”, ale można było swobodnie dojechać na miejsce.
A może pomyśleć o zmianie w Fusionie na takie zwykłe?
Tylko, czy to jest dopuszczalne?

Jaka jest wasza opinia na temat kształtu wspomnianych sprężyn?
Co o nich sądzicie?

rfk 24-11-2010 19:25

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Kształt sprężyny jest beznadziejny. U mnie po stracie dolnego zwoju sprężyna wystawała poza kielich amortyzatora. Dalsza jazda groziła w najlepszym przypadku uszkodzeniem amortyzatora.
Projektant zawieszenia pewnie nie przewidział użytkowania pojazdu na polskich "drogach"

Jitter 24-11-2010 20:03

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Cytat:

Napisał Arek-o2 (Post 1545999)
A może pomyśleć o zmianie w Fusionie na takie zwykłe? Tylko, czy to jest dopuszczalne?

Chyba nie bardzo. Chodzi o stopień ugięcia - sprężyny "baryłkowe" (mini-block) mają zmniejszoną średnicę zwojów na końcach, co zapobiega ocieraniu się kolejnych zwojów - zwoje mniejsze chowają się w większe. Wydaje mi się, że zwykła sprężyna znacznie ograniczy "skok" zawieszenia.

Arek-o2 25-11-2010 16:28

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Cytat:

Napisał rfk (Post 1546016)
.... U mnie po stracie dolnego zwoju sprężyna wystawała poza kielich amortyzatora. Dalsza jazda groziła w najlepszym przypadku uszkodzeniem amortyzatora. ....

U mnie tak się opuściła, że w ogóle nie było mowy o jeździe.
Z obracającego koła wydobywał się głośny pisk.
Po uniesieniu pojazdu w górę okazało się, że sprężyna wcisnęła się między amortyzator (pod kielichem) a oponę.

Cytat:

Napisał Jitter (Post 1546055)
.... - sprężyny "baryłkowe" (mini-block) mają zmniejszoną średnicę zwojów na końcach, co zapobiega ocieraniu się kolejnych zwojów - zwoje mniejsze chowają się w większe. Wydaje mi się, że zwykła sprężyna znacznie ograniczy "skok" zawieszenia.

Hmmm...
Brzmi bardzo logicznie.
Jednak ten kształt sprawia też problemy przy wymianie.
Używając standardowego ściskacza miałem kłopoty.
Środkowe zwoje zapierają się o przyrząd i w rezultacie nie można całości skrócić do wymaganego rozmiaru.
Nie da się osadzić sprężyny w amortyzatorze.
Pomogłem sobie kluczem francuskim ściskając dodatkowo jeden zwój.
Przyznam, że to ryzykowne. Na wszelki wypadek owinąłem sprężynę z kluczem szmatami.
Mimo wszystko pomogło i mam to już za sobą.

Arek-o2 04-12-2010 18:39

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Mam do Was jeszcze jedno pytanie.

Jestem drugim właścicielem pojazdu i wcześniej nie przywiązywałem uwagi do dziwnych, niemal „nasmarkanych” znaków po farbie na plastikowej rurze (prawdopodobnie przepływomierza powietrza) w pobliżu bagnetu.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jednak ostatnio skojarzyłem je z oznaczeniami na starych (uszkodzonych) sprężynach.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Twórca tych znaków nie stworzył ich chyba w celu poinformowania o rodzaju założonych elementów. To można łatwo odczytać bezpośrednio ze sprężyny.
Czy autor malunków chciał coś zasugerować?
A może się mylę i to wszystko nie ma związku ze sobą.
Kombinacje kolorów nie są dokładnie takie same.

Jitter 05-12-2010 15:06

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Nie wiem, jak inni, ale nie posiadam takich oznaczeń we wskazanym przez Ciebie miejscu, przy bagnecie. Jutro kuknę na sprężyny.

Bandzir 05-12-2010 22:15

Odp: Wymiana przedniej sprężyny zawieszenia
 
Na sprezynach zawsze sa takie tam malunki. Oznaczaja one rozne twardosci sprezyn. Nie pamietam jednak ile kolorow i jaki oznacza czy sa bardziej miekkie czy juz sportowe twarde


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.