Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Olej do Forda - dyskusja ogólna. Jaki? Czym się różnią, itp.? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=97708)

rustin 15-04-2010 13:15

Olej do Forda - dyskusja ogólna. Jaki? Czym się różnią, itp.?
 
dopiero zobaczyłem że ten olej [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] którym zalałem mk3 nie spełnia norm ACEA A1/B1.Czy to bardzo źle? zmienić na taki co spełnia normy?
czy coś się może stać silnikowi,panewkom,zaworom?

nokitel 15-04-2010 14:29

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
tak bogiem a prawdą to nie ważne jakiej firmy zalejesz olej. Ten który masz u siebie stosuje masa osób i nic im sie nie dzieje. Ja używam Castrol Edge który również nie spełnia norm forda. Ważne jest byś lał 5w30 lub 5w40 (oczywiście nie firmy biedronka czy tesco). Gdy używasz auta na długich trasach lub katujesz to trzeba pomyśleć nad lepszym olejem który będzie dobrze smarował przy wysokich temperaturach.

tomiscorpio 15-04-2010 14:38

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
koledzy cos wam sie pomylilo. Watpie zeby do mondka mialo byc a1 b1

ACEA A3/B4

Stabilny, utrzymujący właściwości olej do stosowania w silnikach benzynowych i silnikach wysokoprężnych o bezpośrednim wtrysku o wysokich charakterystykach pracy, jednak odpowiedni również dla zastosowań opisanych w punkcie A3/B3.


ACEA A1/B1

Olej przeznaczony do użycia w silnikach benzynowych i silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych. Olej przeznaczony szczególnie do stosowania dla silników wykorzystujących oleje o niskim tarciu i niskiej lepkości o HTHS od 2,6 do 3,5MPa.s. oleje te mogą być nieodpowiednie do użycia w niektórych typach silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.


Wiec nie robcie zamieszania.

Olej masz dobry

rustin 15-04-2010 20:09

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
pytam bo w książce jest napisane że ma być ACEA A1/B1 a mój maA CEA A3/B4

1olek 15-04-2010 20:23

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
wszedzie pisze ze A1, nawet ostatnio zmienialem na Castrol Magnatec 5W-30 i pisze ze jest specjalnie do Forda i ma specyfikacje A1.

http://img526.imageshack.us/img526/5282/imgp2447.th.jpg

P.S. Ten z linku w opisie ma napisane ze nie spelnia specyfikacji Forda.

rustin 15-04-2010 20:30

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
To akurat sam zauważyłem ale dopiero teraz.Pytam czy może coś się przez niego stać a nie czy spełnia normy.Chociaż niby ta A3/B4 jest lepsza.

Bizonek 15-04-2010 21:18

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Teoretycznie powinien byc lepszy bo jak sam napisales spelnia wyzsza norme. Jedyny minus to to ze nic tam nie pisze na temat Forda specyfikacji ktora to z kolei ma olej Fordowski Formula.

ufowroc 16-04-2010 10:22

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Ech norma fordowska WSS... ma gdzieś właściwości smarujące a mówi głównie o oszczędzaniu paliwa ( olej lekkobieżny ) i uważam, że nie warto tą specyfikacją się przejmować

trzycwierci 16-04-2010 11:43

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
witam,
wczoraj zalałem silnik nowym olejem - formuła F, dotychczas jeździłem oczywiście na E, teoretycznie nic się nie powinno dziać, bo F zastępuje E, ale jest to jednak pełny syntetyk, niby nowoczesny, niskopiołowy, energooszczędny itp itd, ale zawsze jest cos za cos, zobaczymy jak to będzie w praktyce wyglądało

rustin 16-04-2010 17:27

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
ale chyba nie powinno się nic stać panewkom,zaworom itd?

Horhe 16-04-2010 17:34

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
http://img515.imageshack.us/img515/7...0010medium.jpg

rustin 16-04-2010 18:22

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
że niby co to ma znaczyć bo nie rozumiem.

Horhe 16-04-2010 18:57

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
znaczy to to, że zachwalam elfa. jak widać jest lepszy jakościowo. a cena obu jest rożna, na korzyść chwalonego rzecz jasna. identycznie jest z syntetykami.

rustin 16-04-2010 19:03

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Widziałeś wogólę o czym jest ten temat? chyba nie bardzo.Proponuję przeczytać pierwszy post

Horhe 16-04-2010 19:12

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
temat jest taki, że zakupiłeś jakiś olej i nie do końca jesteś pewien czy dobrze zrobiłeś. za 105 zł pewnie kupiłbyś inny ale wybór już padł. a w Szczebrzeszynie to wiesz... :P

rustin 16-04-2010 19:22

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
weź wogóle lepiej nie pisz jak nie rozumiesz prostego pytania.Chodzi o klasę oleju a nie jaki olej zalać będziesz mi doradzał bo to wiem . a co nie podoba ci się Szczebrzeszyn?

Horhe 16-04-2010 19:50

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
temat nudny jak flaki z olejem. jaki olej, dlaczego taki olej, co myślicie o tym oleju, itp itd.
wg klasy ACEA norma A1 jest absolutnym minimum dla twojego modelu forda. Ty kupiłeś olej w klasie A3 dla silników benzynowych i B4 dla diesla. A3/B4 to zdaje się najwyższa klasa olei. Więc kupiłeś mu za dobry olej. Nie obawiałbym się o to, co napisałeś w 1 poście. To nie ma prawa się wydarzyć z tym olejem. Teraz pytanie dlaczego ten olej nie ma specyfikacji jakościowej forda? ano dlatego, że nie jest to olej forda. to jest jakiś mobil, być może nawet elf albo castrol (pewnie masz to na butelce drobnym drukiem) sprzedawca nie do końca wie co sprzedaje i zastrzega brak homologacji forda. co nie znaczy, że ten olej jej nie spełnia bądź nawet ją przewyższa. na przyszłość kupowałbym oleje w sklepie motoryzacyjnym przy warsztacie. a to z prostej przyczyny, castrol to castrol, elf to elf a mobil to mobil. co ty kupiłeś jest nie do końca jasne ale nie znaczy, że be czy fu.
a w Szczebrzeszynie to chrząszcz brzmi w trzcinie. :D

rustin 16-04-2010 20:01

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
No i to jest odpowiedź na temat ale jeszcze jakbyś kliknął na ilnk to byś wiedział jaki olej kupiłem a dokładnie motorcrafta 5w30 :) i właśnie chodziło mi o te normy jak nie jest to a1/b1 tak jak każe książka tylko a3/b3 to czy może coś się stać silnikowi.

GrzegorzD 16-04-2010 20:10

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
a co sie ma stac? to ma byc po prostu dobry jakosciowo olej o odpowiedniej gestosci i tyle.
ja castrolem spelniajacym normy A3/B3 czyli lepsze niz to co masz w instrukcji MKIII zalewam MKII i nic sie nie dzieje bo niby co by miało?

Horhe 16-04-2010 20:15

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
widziałem widziałem, motorcraft który nie posiada homologacji forda :D dobre nie? :D odpowiedź jest prosta to nie motorcraft tylko jakiś olej który jest syntetykiem o nie wiadomym pochodzeniu. na pewno z któregoś koncernu paliwowego jak BP, Texaco, Shell itp. właśnie to mnie wkurza, że nie wiadomo co. za to lubią wykorzystywać logo motorcraft :/
i dlatego olej tylko w sklepie. 105+20 przesyłka? a byłby elf excelium :P

rustin 17-04-2010 17:28

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
a wogólę ktoś jeździ na tym oleju motorcrafta czy tylko jak nie taki kupiłem jak trzeba ?:)

1olek 17-04-2010 19:15

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
to pewnie olej na USA i fordy tam sprzedawane a oni go sciagaja do Europy ;)

Horhe 17-04-2010 19:42

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
niestety amerykańce używają dziwnych płynów takich jak 5w20 np taki: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

1olek 17-04-2010 19:43

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
amerykance maja swoje wynalazki ;)

Horhe 17-04-2010 19:52

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
jedyne co Ci mogę powiedzieć rustin, to nie gryź się tym tematem bo nie warto. kupiłeś dobry olej i fordzik będzie śmigał na nim jak ta lala. ja np wmówiłem sobie, że elfik to świetny olej od totala z reklamą na bolidzie R. Kubicy. Siła autosugestii jest taka, że wydaje mi się, że silnik cichutko chodzi, olej po przejechaniu prawie tysiąca jest jeszcze trochę przeźroczysty i kontrolka gaśnie zaraz po zaskoczeniu silnika. technicznie na pewno jest niebo a moralnie... to wiesz zawsze możesz poczuć się lepiej. wymienisz sobie po 10kkm na jakiś markowy i będzie cacy ze wszystkim :D

1olek 17-04-2010 20:18

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
ELF jest swietny, sam stosowalem ELF Evolution 5W-30 w moim MKII V6, teraz przesiadlem sie na Castrol Magnatec 5W-30 bo w Irlandii Elfa w sklepie jeszcze nie spotkalem a Castrol jest ogolnie dostepny.

Bizonek 17-04-2010 20:46

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Rustin ja ma taki olej wlany do Fiesty benzynowej ZETEC i nic sie nie dzieje bo niby (jak to ktos napisal) co ma sie dziac. Kupilem go przez przypadek a wlasciwie przez niewiedze sprzedajacego. Powiedzial mi ze ten olej zastepuje Fordowska Formule F wiec go kupilem. Dopiero potem sie zorientowalem ze to nie prawda bo Formule F zastapil olej Formula E. Tak jak juz napisalem wczesniej klasa lepkosci jest taka samia (5W30) ale klasa jakosciowa wyzsza tylko nie ma specyfikacji forda.

Generalnie moje zdanie na temat oleju jest takie: Firma nie ma znaczenia - nalezy lac olej zgodnie ze specyfikacja producenta. W przypadku Fordow jest to 5W30 i klasa jakosciowa minimum A1 i to wszystko. A Firma to wedle upodobania.

rustin 18-04-2010 07:46

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
W sumie też byłem pewny że to taki jak podaje książka dopiero potem zauważyłem że nie. Ale tych olei jest tyle że tragedia.Właśnie czytam i nie którzy nawet jak jest w książce klasa a1 to i tak leją a3 bo uważają że jest to dużo lepszy olej i bądz tu mądry.Zalać taki jak w książce forda czy jakiś lepszy valvolina z tym a3.W sumie w ksiązce jest podane że może być też olej ten klasowo wyższy.

leszcz 18-04-2010 12:27

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Cytat:

Napisał rustin (Post 1414614)
dopiero zobaczyłem że ten olej [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] którym zalałem mk3 nie spełnia norm ACEA A1/B1.Czy to bardzo źle? zmienić na taki co spełnia normy?
czy coś się może stać silnikowi,panewkom,zaworom?

Napisze tak kupiłem olej Motorcrafta do swojego MK3 ( byłego już ) i silnik chodził strasznie głośno ( nie jak klekot ale głośno ) . Mój mechanik stwierdził ale nie tylko on - po próbie organoleptycznej ze jest prawie jak woda . Troszke się przeraziłem poleciałem kupić Mobila1 i silniczek jak cudo zaczął pracować .
Teraz moje noew mondo jest zalane BP VISCO 500FE 5w30 i jest cichutki . Z tego co wyczytałem oleje BP mają specyfikację Forda wszystkie jego atesty też i są polecane na zachodzie do Fordzików.

Bizonek 18-04-2010 12:30

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Rustin uwazam ze robisz z igiel widly. Masz Motocrafta to go lej nic sie nie stanie. Jesli sie boisz to kup sobie taki jak zaleca producent czyli Fordowska Formule. A jesli masz za duzo kasy to sobie kup najdrozszy na rynku (byleby by sie zgadzala lepkosci i klasa jakosci byla A1 lub wyzsza).

rustin 18-04-2010 20:21

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
zalałeś tego z czerwoną etykietą co ja?

Bizonek 18-04-2010 21:20

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Tak mam go w Fiescie benzynie ZETECU.

Dralion 19-04-2010 08:31

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
swojego czasu szukałem oleju do swojego auta wg książkowej specyfikacji Forda WSS-M2C913-B 5W-30, to co znalazłem na naszym rynku:

- Aral HighTronic F
- BP Visco 5000FE
- CASTROL Magnatec A1
- Ford Formula F
- LOTOS Quazar F
- Mobil Super 3000 Formula FE
- Orlen PLATINUM SYNTHETIC F
- Shell Helix Ultra Extra (Helix F)
- STATOIL LazerWay F
- TEXACO Havoline Energy (?)
- Valvoline DuraBlend FE

może komuś pomoże w wyborze

benio 17-05-2010 11:24

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Przed zawirusowaniem mojego mundka zalałem Motul'em 5W30 i jak mi powiedział spec od chip-tunningu olej tej firmy (tylko 5W40) leją do przygotowywanych do rajdów "wyścigówek" (i wygrywają na nich) i lepszego nie mogłem wlać bo go po prostu nie ma.8)

Tylko jedna uwaga (jak mi powiedziano) - olej ten chłonie wilgoć i lepiej go wymieniać co 15 tys.km przy normalnej jeździe lub co 10 tys.km przy agresywnym "poruszaniu" się pojazdem.

andrzej_gorzynski 30-05-2010 20:52

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Tak dla jasności ford nie ma swoich olejów.Olej o którym piszecie to nic innego jak castrol ,który rozlewa olej dla forda pod jego logiem.To samo dotyczy oleju GM też jest rozlewany przez castrol i też można go forda.Ważne żeby było napisane 5W30. Oleje w/w marek przeznaczone są do silników benzynowych jak i wysokoprężnych.Cały trik polega na cenie zakupu jaki zapłacicie za Castrol,GM,czy Motocrafft.Pozdrawiam wszystkich .

asterix78 31-05-2010 19:05

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Podczas ostatniej wymiany oleju "mechanik" zalał mi silnik syntetykiem Liqui Moly 10W40 nie podając żadnych więcej specyfikacji. Powiedział że to dobry olej, tłumacząc że silnik z przebiegiem 250 tyś.km nie może pracować na 5W30 gdyż jest za rzadki. Teraz zbliża mi się termin wymiany oleju i nie wiem co robić, czy lać nadal 10w40 czy jechać do ASO i pozwolić żeby sami wybrali?

krisoporanku 01-06-2010 17:18

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
ja od roku smigam na castrol edge 5w30, auto jest cichsze, mocniejsze i w ogóle nie bierze oleju.

rustin 01-06-2010 17:25

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
mocniejszy napewno :)

asterix78 02-06-2010 18:41

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
Czyli pomimo mojego przebiegu i oleju w silniku 10W40 mogę zaryzykować i zalać go 5W30?

pupek86 02-06-2010 21:35

Odp: Olej motorcrafta nie do mondeo?
 
ja do mondziaka leje minerlany castrol do diesli 15W40 i jest gitara. zastanawialem sie zeby wrocic do pol syntetyka (poprzedni wlasciciel taki lal) ale z mineralnego juz chyba nie mozna zmieniac. mam racje?? btw, woz ma 244 tysie przebiegu.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.