Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 2000-2006] Dołożenie tempomatu (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=125959)

wysokist 18-03-2011 05:37

Dołożenie tempomatu
 
Jak ostatnio nawalił mi tempomat to samochód poszedł do mechanika - okazało się że moja dźwignia tempomatu nie jest oryginalna tylko uniwersalna do grupy VW i że każdy 1,9 tdi można za pomocą dźwigni za 50 zł do 120 zł ( ta za 120 zł ma nawet kabel gdyby go było brak ) przerobić.
Jak ktoś wie co i jak to wychodzi grosze a jak nie to jeszcze 200 zł dla mechanika ( no tyle che mój za skodę kolegi)

Dla mnie to było odkrycie, co prawda w starej (5-6 letniej) dźwigni nawaliła mi tasiemka i kupiłem nową ale można od razu włożyć jakiś płaski cros 6 żyłowy

pyszczak0 18-03-2011 12:52

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Ja mam sharana bez tempomatu 99 r ale okazało sie ze po wymianie manetki i aktywacji vagiem ma byc tempomat ,co do kosztów to zalezy za ile kupisz manetkę ,sprawdz czy nad pedałem sprzegła masz czujnik taki sam jak nad pedałem hamulca i znajdz kostke z przewodem w kolumnie kierowniczej po zdjeciu osłony plastikowej ,powinna ona byc wpieta w ,, slepą wtyczkę,, wiadomosci te mam z forum SHARANA a upewniałem się jeszcze w serwisie VW .

jacekr_2 18-03-2011 20:09

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

Napisał wysokist (Post 1620047)
Jak ostatnio nawalił mi tempomat to samochód poszedł do mechanika - okazało się że moja dźwignia tempomatu nie jest oryginalna tylko uniwersalna do grupy VW i że każdy 1,9 tdi można za pomocą dźwigni za 50 zł do 120 zł ( ta za 120 zł ma nawet kabel gdyby go było brak ) przerobić.

a nie masz sterowania tempomatu na kierownicy?
z tego co się orientuje to w MK2 powinno być sterowanie na kierownicy, chyba że się mylę

Pacific tdi 18-03-2011 21:26

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Mylisz sie

kacyk87 18-03-2011 22:06

Odp: Dołożenie tempomatu
 
witam mam pytanie a w galaxy 98 rok tdi wystarczy tylko wymienić manetkę czy trzeba coś jeszcze dołożyć żeby działał tempomat. na pedale sprzęgła mam jakiś czujnik

wysokist 18-03-2011 22:30

Odp: Dołożenie tempomatu
 
kacyk87

manetka pasuje FORD GALAXY (1995.11- ... )

wrzuć na allegro tempomat galaxy i wyjdzie ci kilkanaście włączników w tym niektóre z kablem gdyby kostki nie było - ja nie dociekałem co i jak bo tylko wymieniałem ale jak ktoś lata trasy, jeszcze na autostradzie to jest to super udogodnienie

no i jeszcze aktywacja VAG

bobo75 19-03-2011 00:18

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Użytkownicy Galaxy z silnikiem diesla którzy nie posiadają tempomatu, mogą go dołożyć. Poniżej instrukcja montażu w autach do 05.2000r, do samochodów po 06.2000r Mk2 procedura jest podobna ale może się nieznacznie różnić.
Sprawdzamy czy posiadamy pociągnięte przewody od sterowania tempomatu, w tym celu musimy odkręcić osłonę kolumny kierowniczej.

Sprawdzamy czy posiadamy 6 pinową kostkę, powinna byc wtyknieta w slepy uchwyt po lewej stronie

http://img833.imageshack.us/img833/2460/kostka11.jpg

Starszy model

http://img52.imageshack.us/img52/1130/kostka13.jpg

Nowszy model

http://img406.imageshack.us/img406/8515/kostkamk2.jpg

Jeżeli posiadamy w/w kostkę to sprawa jest prosta, jeżeli nie to musimy pociągnąć przewody od sterownika silnika. U mnie kostka na szczęście była.
Następnie musimy zakupić manetkę z funkcją tempomatu , lub dorobić sterowanie tempomatem.
Manetka stary model koszt używanej około 150 - 200 zł

http://img341.imageshack.us/img341/489/manetkamk1.jpg

Manetka nowszy model, koszt używanej około 70 - 130 zł pasuje też od golfa IV, passata B5 i innych z koncernu VAG z podobnego okresu produkcji

http://img832.imageshack.us/img832/6526/manetkamrk2.jpg

Manetkę wymieniamy. Do wymiany nie trzeba odkręcać kierownicy (w nowszym modelu jest taka potrzeba) odkręcamy śrubkę kluczem torx T20 albo T25...


http://img38.imageshack.us/img38/303...ntamanetek.jpg

... odłączamy kostki i wyciągamy manetki do góry.
Następnie w odwrotnej kolejności montujemy nowe manetki z tempomatem, podłączamy wszystkie kostki i pozostaje nam jeszcze adaptacja tempomatu (opisana poniżej) i możemy korzystać z nowego udogodnienia w naszym autku.

Teraz opiszę sposób dorobienia sterowania tempomatem, koszt około 15 - 20 zł.
Potrzebne rzeczy:
1 - włącznik ON/OFF 1 szt.
2 - włącznik chwilowy typ dzwonkowy 2 szt
3 - przewód 1 żyłowy
4 - konektor męski 6 szt, żeński 6 szt

Włącznik montujemy w dogodnym dla nas miejscu, ja włączniki zamontowałem w dolnej części osłony kolumny kierowniczej, po lewej stronie


Sterowanie tempomatu podłączamy według schematu (schemat do modelu MK1 ) do 6 pinowej kostki

http://img203.imageshack.us/img203/2...niatempoma.jpg

Wszystkie połączenia dobrze izolujemy, żeby nie było nigdzie zwarcia sterowanie tempomatem jest przy pomocy (+) !!!

Aktywacja Tempomatu:
Aktywacji dokonujemy przy pomocy programu Vag Com, Vw tool, polski vag itp.,
odpalamy program
01 - elektronika silnika
11 - logowanie
wpisujemy
11463 - gdy chcemy aktywować tempomat
16167 - gdy chcemy deaktywować tempomat
zatwierdzamy


Opis działania
Przełącznik 1:
- w pozycji OFF tempomat wyłączony
- w pozycji ON tempomat gotowy do użycia
przycisk 3:
- naciskamy 1 raz tempomat aktywny jedziemy cały czas z ustaloną prędkością
- naciskamy kolejny raz auto przyspiesza, gdy puścimy guzik utrzymuje ustaloną prędkość
przycisk 2:
Gdy jechaliśmy na tempomacie i musieliśmy zwolnić a chcemy powrócić do poprzednio ustalonej prędkości naciskamy raz przycisk 2 .

Tempomat dział od prędkości 35 km/h każde naciśnięcie pedału gazu, sprzęgła lub hamulca rozłącza tempomat.


http://img135.imageshack.us/img135/5669/temp1guziki.jpg

Następnie przy pomocy vaga sprawdzamy czy działa prawidłowo:
01 - elektronika silnika
08 - blok pomiarowy
wybieramy blok 006 i interesuje nas 3 rubryka, sprawdzamy czy zmienia się jak w opisie poniżej

przełącznik nr 1 w pozycji OFF

000000

przełącznik nr 1 w pozycji ON

000011

Naciskamy przycisk 3

000111

Naciskamy przycisk 2

001011

Jeżeli wszystko działa jak należy, sprawdzamy wszystkie połączenia które robiliśmy, oraz jeszcze raz sprawdzamy czy wszystko dobrze zaizolowane. Skręcamy i możemy używać tempomatu.

Jeżeli ktoś nie ma kostki do tempomatu i musi się podłączyć do ECU.
Rozpiska pinów do auta po 2000 roku
PIN manetki - Pin w Ecu

2 - 45
3 - 44
4 - 14
5 - 46
7 - 14
6 - (+) po zapłonie

Auto przed 2000 rokiem
Znalazłem tylko rozpiskę pinów w ECU
58 , 34 , 35 , 66

Jeden pin z ecu bedzie szedl do dwoch pinow manetki i jeszcze do jednego pinu manetki trzeba podlaczyc (+) po zapłonie

Informację te znalazłem w sieci, nie weryfikowałem, dlatego pierw trzeba sprawdzić czy są prawdziwe, jak w opisie wyżej. Podłączamy Vaga
01 - elektronika silnika
08 - blok pomiarowy
wybieramy blok 006 i interesuje nas 3 rubryka
Na poszczególne piny podajemy (+) i sprawdzamy czy zera zmieniają się na jedynki.

kacyk87 20-03-2011 17:22

Odp: Dołożenie tempomatu
 
bobo75 dzięki za taki opis podłączenia jutro próba instalaci tempomatu na przełącznikach tak jak na zdjęciu

slavobos 22-03-2011 23:05

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Witam

Może ktoś z Was miał taki problem. Otóż mój tempomat przez ostatni rok działał prawidłowo. Niestety od kilku tygodni przerywał, czasem się włączał a teraz kompletnie nie reaguje.:( Martwi mnie to bardzo, ponieważ często z niego korzystałem.
Vag nie pokazuje żadnych błędów. Sprawdzałem również manetkę oraz pedały (silnik 2, blok 6 o ile się nie mylę, tam gdzie jest rząd zer i jedynek) i wszystko działa ok. Czujniki pedałów się nie zawieszają, a wszystkie przyciski w manetce działają.
Strasznie mnie to irytuje.

Jeszcze jedno, żeby nie było że nie szukałem. Był podobny temat, objawy takie same, jednak tempomat zaczynał działać po wpięciu wtyczki interfejsu. U mnie niestety tak nie jest.
Może ktoś pomoże?

wysokist 23-03-2011 16:42

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Pisałem w pierwszym poście - ja miałem manetkę nieoryginalną i poszła w niej tasiemka, kupiłem nową manetkę za 70 zł i działa.
Oryginalna też ma pewnie tasiemkę więc tam bym szukał
Objawy były identyczne - coraz trudniej było włączyć a na koniec to już nic, nawet włączenie kierunku uwalało tempomat - akurat przy ruszaniu gór dół ścieżka dostawała przerwy.
Z tym że dziś to bym nie kupował nowej manetki tylko do starej wlutował jakąś taśmę z kabelków

pyszczak0 23-03-2011 18:25

Odp: Dołożenie tempomatu
 
bobo 75 w jakim celu robiłes dziury w osłonie kolumny dokładajac sterowanie tempomatem jezeli masz sterowanie w manetce którą wstawiamy w miejsce starej ???
POZDRAWIAM

kacyk87 23-03-2011 20:21

Odp: Dołożenie tempomatu
 
witam ponownie tempomat założony i dział tylko jest jeden problem po naciśnięciu sprzęgła
nie rozłącza tempomatu na pedale sprzęgła jest jakiś czujnik jak od stopu temponat założyłem jak bobo75 pisał na przełacznikach

slavobos 23-03-2011 20:45

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Do Wysokist

Ok, tylko dlaczego VAG pokazuje, że wszystko ok? Wg VAG-a manetka również sprawna (po naciśnięciu każdego z przycisków w odpowiedniej kolumnie zmieniają się wartości z 0 na 1). Mimo to dziękuję za odpowiedź. W najbliższy weekend rozbiorę to i sprawdzę.
Gdzieś czytałem, że diagnostyka tempomatu jest dosyć problematyczna na postoju.
pozdrawiam

wysokist 23-03-2011 21:11

Odp: Dołożenie tempomatu
 
W moim tasiemka chorowała przez rok, a umieranie trwało kilka miesięcy
Skoro piszesz że logi są ok to jeszcze nią pomachaj w czasie testowania- nie ma prawa to wpływać na odczyty, dopiero potem rozbieraj bo to kilkaście minut ale po drodze jest poduszka, koło kierownicy, zwijacz, obudowa dolna - wiele można popsuć niechcący.

slavobos 23-03-2011 21:36

Odp: Dołożenie tempomatu
 
ok dziękuję. Powtórzę więc testy VAG wraz z "ruszaniem" manetką.
THX

bobo75 24-03-2011 04:21

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

bobo 75 w jakim celu robiłes dziury w osłonie kolumny dokładajac sterowanie tempomatem jezeli masz sterowanie w manetce którą wstawiamy w miejsce starej ???
Gdybym miał manetkę to bym dziur nie robił. Koszt osłony kolumny kierowniczej jest niewielki. Jak trafię manetkę z MFA i tempomatem w dobrej cenie to wymienię manetkę i dziurawą osłonę.

Cytat:

na pedale sprzęgła jest jakiś czujnik jak od stopu
Na pedale sprzęgła jest czujnik . Sprawdzasz go tak samo jak tempomat wchodzisz w bloki pomiarowe i po naciśnięciu sprzęgła któreś 0 zmienia się na jedynkę

jacekr_2 24-03-2011 09:18

Odp: Dołożenie tempomatu
 
witam
mam Galaxy MK2 z 2001r. i właśnie sprawdziłem że nie mam czujnika przy pedale sprzęgła, jest oczywiście jest miejsce na niego ale go nie ma , co w takim wypadku trzeba zrobić aby móc dołożyć tempomat?
pozdrawiam

kuczol 24-03-2011 16:28

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

Napisał jacekr_2 (Post 1624220)
witam
mam Galaxy MK2 z 2001r. i właśnie sprawdziłem że nie mam czujnika przy pedale sprzęgła, jest oczywiście jest miejsce na niego ale go nie ma , co w takim wypadku trzeba zrobić aby móc dołożyć tempomat?
pozdrawiam

To jeszcze sprawdź czy masz kable pociągnięte do manetki - ja czujnik mam, a kabli niet, a przy komputerze nie chce grzebać.

łysy1986 15-05-2011 19:41

Odp: Dołożenie tempomatu
 
ja czujnika nie mam a mam kable i co teraz

xilebo 11-07-2011 19:24

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Zdjąłem u siebie osłonę kierownicy i niestety kabli nie mam. Niestety mam MK2 i czeka mnie zdjęcie kierownicy z odpięciem poduszki...
Kupiłem manetkę używana 1J0 953 513 ale niestety bez kabla. I tutaj mam problem - gdzie jest komputer i wtyczka do której mam się wpiąć? Jak długi kabelek sobie przygotować?
Czytałem w innym wątku że można spreparować od komputera - takie kabelki widziałem w zestawach na allegro.
A może ktoś z Kolegów by mi pomógł bo jeszcze nie zdejmowałem poduszki ...

kuczol 12-07-2011 19:51

Odp: Dołożenie tempomatu
 
2 załącznik(i)
Nie ma tak źle - też się bałem, a poszło gładko (po 2 piwach się ręce nie trzęsły :) ). Komputer jest za akumulatorem, a kabel ... nie miałem nic pod ręką tylko kabel sieciowy - podszedł bez problemu. Rozpiska jak na zał. obrazkach. Tylko do odkręcenia kierownicy musiałem kupić odpowiedni klucz. I na czas odłączenia poduszki wszyscy zalecają odłączyć akumulator.

xilebo 13-07-2011 08:32

Odp: Dołożenie tempomatu
 
krótkie pytanie: pin nr 8 z rysunku to we wtyczce pin nr 6 (skrajny, pod pustym pinem 1 - było w innym wątku) - zgadza się?
Jeśli tak, to gdzie mam pociągnąć ten sygnał - czy do skrzynki bezpiecznikowej w schowku pod kierownica czy jest jeszcze gdzie indziej skrzynka czy możne gdzieś przy komputerze? Czy w takim razie dla tego pinu ciągnąć osobny kabelek, bo pozostałe mam w wiązce 6-żyłowej.

kuczol 13-07-2011 21:09

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Takie coś znalazłem:
Rozpiska pinów do auta po 2000 roku
PIN manetki - Pin w Ecu
2 - 45
3 - 44
4 - 14
5 - 46
7 - 14
6 - (+) po zapłonie
ale to też 10-cio pinowa....
Szczerze powiedziawszy to nie będę strzelał - ja miałem manetkę nowy typ, z 10-cio pinową kostką.

sp9wlc 15-07-2011 04:01

Odp: Dołożenie tempomatu
 
no i klops, jak przeczytałem temat o tempomacie, to zaraz pobiegłem do samochodu i niestety wiązki nie znalazłem, jest miejsce w przełączniku, ale wtyczni nie ma, szkoda bo miałem na tempomat wielka ochotę, musze obejść się smakiem

kuczol 15-07-2011 21:30

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

Napisał sp9wlc (Post 1683139)
no i klops, jak przeczytałem temat o tempomacie, to zaraz pobiegłem do samochodu i niestety wiązki nie znalazłem, jest miejsce w przełączniku, ale wtyczni nie ma, szkoda bo miałem na tempomat wielka ochotę, musze obejść się smakiem

To nie jest takie trudne - na początku też miałem stracha że w komputerze coś źle podepnę - ale wystarczy dobrze czytać schemat i idzie gładko. A ile frajdy z niego jest.

DeVito 19-07-2011 08:17

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Witam szanowne gremium. :one:

I pytanie oczywiście: czy taki tempomacik da radę założyć do automatu?
(bo u mnie nie ma sprzęgła i czujnika o którym tak się rozpisujecie :roll:)

Pozdrawiam i czekam na wieści. :lol:

sp9wlc 20-07-2011 12:53

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

Napisał kuczol (Post 1683472)
To nie jest takie trudne - na początku też miałem stracha że w komputerze coś źle podepnę - ale wystarczy dobrze czytać schemat i idzie gładko. A ile frajdy z niego jest.

Masz racje,ale strach na razie jest wiekszy niż chęć używania tempomatu, to jest jedyna rzecz, która zakładałem że samochód musi mieć a nie ma, kosztem jednak dobrego egzemplarza

sp9wlc 20-07-2011 12:57

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

Napisał DeVito (Post 1684685)
Witam szanowne gremium. :one:

I pytanie oczywiście: czy taki tempomacik da radę założyć do automatu?
(bo u mnie nie ma sprzęgła i czujnika o którym tak się rozpisujecie :roll:)

Pozdrawiam i czekam na wieści. :lol:

Na sprzęgle musi być, gdyż podczas wciskania musi się rozłączać tempomat, jeśli jednak w automacie tego sprzęgła (chodzi o pedał) to nie ma problemu, wystarczy że jest na "gazie" i hamulcu.

SC30 BEY 22-07-2011 15:15

Re:tempomat
 
Witam panowie, ja natomiast mam tempomat ale nie działa :mad: po włączeniu kontrolka się zaświeca a nie jedzie, zwalnia. Oczywiście również po podłączeniu do komputera nie pokazał żadnego błędu, nie wiem gdzie szukać. Podpowiedzcie coś panowie :>

ryju1468 22-07-2011 19:52

Odp: Dołożenie tempomatu
 
witam
rozkrec obudowe kierownicy moze na wtyczce nie ma styku,moze przewody popekaly,moze czujnik sprzegla i hamulca nie dziala(to mozna sprawdzic vag-iem)deaktywuj i ponownie aktywuj moze ruszy,szukaj przyczyn moze byc wiele

KrisW 26-07-2011 09:01

Odp: Re:tempomat
 
Cytat:

Napisał SC30 BEY (Post 1686258)
Witam panowie, ja natomiast mam tempomat ale nie działa :mad: po włączeniu kontrolka się zaświeca a nie jedzie, zwalnia. Oczywiście również po podłączeniu do komputera nie pokazał żadnego błędu, nie wiem gdzie szukać. Podpowiedzcie coś panowie :>

Ja też sobie podłączyłem i podobnie kontrolka świeciła a nie działał. Problemem okazał się czujnik na sprzęgle. Tam jest taki plastikowy bolec który można wyciągnąć, okazało się że ten bolec był za mało wyciągnięty. Komputer odczytywał to jako naciśnięte sprzęgło. dopiero po poprawnym ustawieniu zaczęło działać.

ildarchan 07-09-2011 18:15

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Witam. Jest to mój pierwszy post na tym forum, bo i galaxy mam od tygodnia. Moje pytanie. Czy można zamontować tempomat do silnika 2.3 benzyna z manualną skrzynią. I w którym miejscu jest zamontowany czujnik sprzęgła?

krisford 06-11-2011 10:14

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Własnie przymieżam sie do założenia tempomatu.Ma ktoś moze schemat, jak zrobic tanim kosztem? Nie mam oryginalnej manetki.Kombinuje coś na zasadzie włącznika i przycisku dzwonkowego. Kiedy tak zrobiłem w Vw golf 1,9tdi [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Stefano 06-11-2011 17:23

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Manetka 50 -100 zł, więc nie oszpecaj samechodu dziadostwem.
Pozdr.

tubus 06-11-2011 18:59

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Stefano jeśli znajdziesz oryginalną manetkę z tempomatem do Mk1 w cenie 50 -100 zł, to daj mi znać, chętnie przygarnę. Z ciekawości przejrzałem Alledrogo i znalazłem jedną jedyną za 200pln.
Czekam na wiadomość na PW.
Pozdrawiam.

kuczol 06-11-2011 19:14

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Nie przesadzaj - trochę polowania na allegro i można wyrwać za 30 zł+ przesyłka - tak właśnie upolowałem. To że z 2 szt. musiałem zrobić jedną (ta z tempomatem miała zżarte styki z długich i kierunków) to inna sprawa, ale pięknie działa.

krisford 06-11-2011 20:01

Odp: Dołożenie tempomatu
 
hmm.Chodziło mi o kreatywne podejscie do tematu.Że kupić moża na allegro gotowca- to wiem. Ile frajdy miałem, jak mogłem sie pochwalić tempomatem za 10zł.A źle też nie wygladało. Moze jednak ktos podpowie jak zrobic ?

bobo75 07-11-2011 05:41

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Nie czytałeś całego tematu, na początku zamieściłem fotoporadę z montażu takiego tempomatu za 10zł, w modelu mk1. W mk2 jest podobnie musisz tylko pociągnąć kable od komputera (jest za aku), rozpiska pinów przy ECU jest podana (sprawdzona przez forumowiczów). Podłaczasz VAG coma, wybierasz silnik, bloki pomiarowe i 3 rubryka, podajesz na poszczególne piny (+) i zmienia ci sie 0 na 1 i według tego podłączasz przełączniki.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

krisford 07-11-2011 19:49

Odp: Dołożenie tempomatu
 
1 załącznik(i)
bobo75 rozumiem że oznaczenie 1,2,3,4,5 i 6 na twoim schemacie


odzwierciedla podłączenie
2 - 45
3 - 44
4 - 14
5 - 46
7 - 14
6 - (+) po zapłonie -tu mam poprostu podłączyć napiecie + ?

A co z numerem 1 ze schematu ? gdzie podłączyć do ECU ?
Bede wdzięczny za podpowiedz,po prostu nie chce czegos spierdzielić

krisford 07-11-2011 19:53

Odp: Dołożenie tempomatu
 
Cytat:

Napisał krisford (Post 1733721)
bobo75 rozumiem że oznaczenie 1,2,3,4,5 i 6 na twoim schemacie


odzwierciedla podłączenie
2 - 45
3 - 44
4 - 14
5 - 46
7 - 14
6 - (+) po zapłonie -tu mam poprostu podłączyć napiecie + ?

A co z numerem 1 ze schematu ? gdzie podłączyć do ECU ?
Bede wdzięczny za podpowiedz,po prostu nie chce czegos spierdzielić

No i skąd wziąć nr 7 ??


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:54.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.