Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Jakie parametry geometrii zawieszenia? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=246240)

cattani75 19-06-2016 20:01

Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Jakie powinny być wartości geometrii zawieszenia w MK5?
Mój mondziak od nowości ma tendencję do ściągania w prawo, bawiłem się już z geometrią, kierownica nadal była lekko skoszona i w weekend podjechałem do gości, u których zawsze było wszystko super po ustawieniu. Niestety nie mieli w bazie mondeo, więc poszukaliśmy Fusiona z USA. Niby wszystko wg pomiarów ok, ale nadal auto nieco ściąga w prawo.
Być może Mondeo ma mieć inne nastawy niż Fusion? Koła też już kiedyś zmieniałem miejscami i mam wrażenie, że wtedy było lepiej, choć gość pracował w technologii linek :-) - auto nie ściągało, ale kierownica była skoszona.

gandolfinek 19-06-2016 22:41

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Mam to samo tylko że w lewą stronę, kierownica również jest na lewo ze'skręcona. Byłem u dealera i stwierdził że przesadzam, fakt kierownica trochę lekko w lewo - to potwierdził, jak mnie spławili?? Ano przestawili kierownicę, upuścili powietrza z kół do 2.1 i wio. Po przejechaniu nastu/dziesięciu kilometrów kierownica jakby powędrowała z powrotem lekko w lewo i nadal mam wrażenie że mi zaciąga w tą stronę mondziak. Dealer podczas wizyty stwierdził także że geometria jest ok. także nie mam pojęcia w czym jest rzecz, wmawiali mi że wszystko okej a jeśli ciągnie to z winy drogi którą się poruszałem i pewnie wiatr i bla bla bla...
Ehh zaczynam powoli zmieniać zdanie o "najlepszym" wg badań zadowolenia klienta dealerze 2015 roku :)

cattani75 19-06-2016 22:56

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Może to kwestia opon? Ja mam Goodyeary. Chyba w Mk4 miałem zestaw opon, który ściągał i coś mi chodzi po głowie, że wtedy to też były GY.
Masz może wydruk z geometrii, gdzie są podane wszystkie kąty?

gandolfinek 20-06-2016 06:12

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Niestety nie otrzymałem wydruku. A opony mam Michałki, które mi również przekładano myśląc że to od opon

cattani75 21-06-2016 06:42

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
1 załącznik(i)
U mnie jest taki wydruk. Tylko nie wiem, czy specyfikacje z Fusiona są ok.

krzywy_bajbus 21-06-2016 07:38

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Każdy Mondeo tak ma , ponieważ regulacje robi się bez obciążenia samochodu . Jak ktoś ci ustawi kiere na wprost to uwierz nie będzie dobra geometria .

cattani75 21-06-2016 07:46

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Teraz pytam, czy specyfikacja nastawów jest ok, bo mam ją z Fusiona USA, a nie z Mondeo. Czy one są identyczne?
A kierownica i tak powinna być prosto. :-)

krzywy_bajbus 21-06-2016 08:19

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Pisz pw to ci podam

Szkier 21-06-2016 13:37

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Mi robili geometrie dobre 5 razy i dopiero ostatnio daje rade,a mimo to mam lekko przechyloną kierownice w prawo,tyle ze tym razem prwie niezauwazalnie. Spec od geometrii meczyl sie strasznie i uznal,ze lepiej nie da rady,a robi w fordach od ladnych paru lat. Moze cos jest trafione wukladzie kierowniczym naszych autek?!

Szkier 09-11-2016 21:01

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Czy coś udało się Wam zawalczyć i ustawić dobrze geometrię, i żeby jeszcze kierownica była prosto? U mnie geometria ok, ale kierownica nadal lekko przekoszona...

cattani75 09-11-2016 21:30

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Mam wrażenie, że na zimówkach jest ok. Na letnich było gorzej, ale kiedyś gdy jechałem na zbieżność sam sobie udowodniłem, że jest ok., a potem znów miałem wątpliwości.
Jakieś dziwne to zawieszenie...

kaan1 10-11-2016 21:58

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Z tym ściąganiem to jest też tak że odczuwa się dopiero przy szybkiej jeździe na autostradzie. Ale wtedy z reguły jezdnia nie jest płaska jest pochylona. Na południowej obwodnicy KRA są trzy pasy i mocno pod górę lub z górki. Odprowadzenie jest tylko z zewnętrznej strony jezdni i dlatego jezdnia jest mocno pochylona, efekt ściągania murowany (w prawo) a za tym idzie kierownica. Wyjeżdża się na płaski odcinek drogi bez pochylenia i mozna puścić kierownicę - auto sunie idealnie do przodu - nawet z dodaniem gazu

Rothmans 10-11-2016 22:57

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Cytat:

Napisał gandolfinek (Post 2614010)
Mam to samo tylko że w lewą stronę, kierownica również jest na lewo ze'skręcona. Byłem u dealera i stwierdził że przesadzam, fakt kierownica trochę lekko w lewo - to potwierdził, jak mnie spławili?? Ano przestawili kierownicę, upuścili powietrza z kół do 2.1 i wio. Po przejechaniu nastu/dziesięciu kilometrów kierownica jakby powędrowała z powrotem lekko w lewo i nadal mam wrażenie że mi zaciąga w tą stronę mondziak. Dealer podczas wizyty stwierdził także że geometria jest ok. także nie mam pojęcia w czym jest rzecz, wmawiali mi że wszystko okej a jeśli ciągnie to z winy drogi którą się poruszałem i pewnie wiatr i bla bla bla...
Ehh zaczynam powoli zmieniać zdanie o "najlepszym" wg badań zadowolenia klienta dealerze 2015 roku :)

Ale nasz dealer to raczej nie ma sprzętu do geometrii.

llukass 11-11-2016 11:10

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Mam gdzieś wydruk z geometrii (otrzymane od kolegi z forda drogą nieoficjalną) jak będę miał chwile do spróbuje zamieścić chyba że podacie meile to na meila wyślę.

kot_damian 11-11-2016 17:59

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Czyli coś jest na rzecz. Z salonu wyjechałem na zimówkach Dunlopa-a i wszystko było super ekstra, ale jak zmieniłem na letnie Bridgestone Turanza, to też mi coś darło w lewo:P a goście dołożyli tyle ciężarków na jedno koło, że prawie pół felgi zajmowały LOL, potem pojechałem na przeważanie do Forda, coś tam pozmieniali i niby już ok. Ciekawe jak bedzie spowrotem po zmianie z letnich na zimowe:D

Szkier 13-11-2016 12:22

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Podobno ford polska wie o sprawie i na razie zakazał ustawiania geometrii w aso, do czasu ogarniecia sprawy.

leszek 13-11-2016 14:33

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
ja miałem za bardzo zbieżny na prawym kole ok 2stopnie i nic nie ściągało ustawili według prawidłowych parametrów i też jest ok

ale fachman powiedział jak auto jest zbieżne to nie ściąga chyba że rozbieżne to wtedy czuć ściąganie

Szkier 13-11-2016 22:27

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
A gdzie robiłeś geometrię/zbieżność? Szukam gdzieś w okolicach Warszawy.

leszek 14-11-2016 07:52

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
oj 300 km masz do mnie:)

kruger 14-11-2016 09:17

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Cytat:

Napisał Szkier (Post 2693082)
A gdzie robiłeś geometrię/zbieżność? Szukam gdzieś w okolicach Warszawy.

Żyrardów, Jaktorowska 42, Stacja Kontroli Pojazdów.
To nie Warszawa, 20 minut trzeba autostradą dojechać ale sam tam jeżdżę na geometrię bo mają opinię jednego z najlepszych zakładów tego typu.

leszek 14-11-2016 12:22

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
1 załącznik(i)
tu mój pomiar

kot_damian 14-11-2016 15:57

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
To co? Widzę co razi więcej ludzi z nówkami sztukami jeździ na geometrię. Miałoby wyjść na to, że pewnie partie tego samochodu mają fabrycznie zje..... geometrię!?

Szkier 17-11-2016 00:58

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2693185)
Żyrardów, Jaktorowska 42, Stacja Kontroli Pojazdów.
To nie Warszawa, 20 minut trzeba autostradą dojechać ale sam tam jeżdżę na geometrię bo mają opinię jednego z najlepszych zakładów tego typu.

Dzięki za podpowiedź,a robiłeś tam już mk5?

kruger 17-11-2016 08:38

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Cytat:

Napisał Szkier (Post 2695049)
Dzięki za podpowiedź,a robiłeś tam już mk5?

MK5 nie robiłem i raczej już nie zrobię (sprzedałem) ale robiłem MK4.

Szkier 17-11-2016 20:07

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Racja, umknęło mi to, pisałeś w innych wątkach. Dzięki za info.

piotrek1919 17-11-2016 20:09

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Cytat:

Napisał kruger (Post 2695125)
MK5 nie robiłem i raczej już nie zrobię (sprzedałem) ale robiłem MK4.

dobra doczytałem już.

kot_damian 17-11-2016 20:31

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Po wymianie na zimowe....wszystko ładnie...jedzie prosto...jednakże tym razem wymieniałem u innego oponiarza. Zobaczymy co na wiosnę...

Szkier 28-11-2016 20:53

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Zdecydowałem się jeszcze raz pojechać do ASO, żeby powalczyło z ustawieniami geometrii (kierownicy) w moim Mondku. Tym razem w innym - Lipskim.
Akcja zakończona sukcesem. Ustawili geometrię, kierownica jest prosto i wszystko działa jak powinno (pola zielone). Trwało to 1,5 roku, ale nareszcie jest ok :)

leszek 29-11-2016 08:53

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
i git:)

wklej jakie masz ustawienia porównamy

Jakub 14-08-2017 10:04

Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
Mam gorącą prośbę. Potrzebuję wartości geometrii zawieszenia P+T do MK5/Fusiona.
Niestety okoliczne stacje diagnostyki nie mają tego auta jeszcze w komputerach i wszyscy ustawiają na czuja. @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - może pomożesz?

SRS 14-08-2017 15:23

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
Cytat:

Napisał Jakub (Post 2843690)
Potrzebuję wartości geometrii zawieszenia P+T do MK5/Fusiona.

kombi , sedan czy hatchback ???

Jakub 14-08-2017 19:41

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] sedan.

SRS 14-08-2017 20:24

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
Mondeo 2014-
Przód
Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy LH ( 3,35° ± 0,75° ) , RH ( 3,35° ± 0,75°° )
Kąt pochylenia koła LH ( -0,80° ± 0,75° ) , RH ( -0,80° ± 0,75° )
Całkowita zbieżność ( 0,20° zbieżności ±0,14° )

tył
Kąt pochylenia koła LH ( -1,20° ± 0,75° ) , RH ( -1,20° ± 0,75° )
Całkowita zbieżność ( 0,38° zbieżności ± 0,14° )

lukaszant 15-08-2017 09:20

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
A to dla Fusiona:

przód
Camber RH/LH -0.80° ± 0.75° , Total / Split 0.0° ± 0.75°
Caster RH/LH 3.35° ± 0.75° , Total / Split 0.0° ± 0.75°
Toe @ curb ride height (positive value is toe in, negative value is toe out) 0.20° ± 0.20°

tył
Camber RH/LH -1.20° ± 0.75° , Total / Split 0.0°
Toe @ curb ride height (positive value is toe in, negative value is toe out) RH/LH 0.15° ± 0.20° , Total / Split 0.30° ± 0.20°
Thrust angle RH/LH 0.0° , Total / Split 0.0° ± 0.50°

Jakub 15-08-2017 09:43

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - bardzo wam dziękuję. Jutro jadę na geometrię :)

Wytaptane z telefonu.

mad12 23-01-2020 23:10

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Panowie ma ktoś wartości zbieżności dla mondeo mk3?
HB 2.5 benz

GRE8 04-09-2020 20:18

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
mam mk5 od 5tys km ...
już w pierwszych kilometrach wyczułem, że jest coś nie tak z tą geometrią.
Jest duże poczucie wrażliwości na wiatr nawet jak tego wiatru nie ma.

Zacząłem od regulacji ciśnienia (koła 16" balony)
Niestety nie pomogło. Co chwilę czuć bardzo delikatnie, że auto jest jakieś takie nerwowe, jakby chciało co pół sekundy jechać raz w lewo raz w prawo .
Nie bardzo można przypisać do tego jakiegoś szczególnego rodzaju nawierzchni.
Kierownicę mam bardzo delikatnie skoszoną w lewo ale to dosłownie 2milimetry.
Jak jadę na równej drodze i puszcze kierownicę po chwili auto delikatnie wędruje w lewą stronę. Czasami mam poczucie jakby to droga chciała kierować kierownicą - takie wyczuwam delikatne tendencje.
Auto ma przebiegu 55tys km - czyli nic.

Pojechałem na geometrię i okazało się, że wszystko w polu zielonym. Koła idą jedno za drugim. Na serwisie powiedzieli, że nie ma nawet co regulować. Niestety nie poprosiłem o wydruk.

Nadmienię, że w Ciroenie C5 i Peugocie 407 fabrycznie występował problem z geometrią.
Po ustawieniu jej w fabryczne wartości auto na studzienkach uciekało w w tę stronę po której była studzienka. Problem był do rozwiązania, ale trzeba było wyjść poza wartości serwisowe z tylną zbieżnością kół. Jak zalecane wartości były w granicach od 14 do 23 stopni to należało ustawić je na 7. Wiedzą o tym nieliczni i dociekliwi. Mi też to zajęło 3 wizyty na geometrii i przewalone forum od dechy do dechy ale się udało.

Myślę , że w Mondeo mk5 jest podobny problem tylko trzeba znaleźć rozwiązanie.
Wiem już z pewnością, że wartości w polu zielonym nie gwarantują stabilnego prowadzenia pojazdu.
Trzeba zdawać sobie też sprawę, że nie każdy kierowca w ogóle wyczuwa takie detale i będą pisać, że mk5 idzie jak po szynach nawet jeśli tak nie jest.




Cytat:

Napisał Jakub (Post 2844063)
Jutro jadę na geometrię :)

i jak po geometrii ? Ustawiłeś zgodnie z tym co przesłał kolega ?

Jakub 04-09-2020 20:37

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Tak, auto szło jak należy.

Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka

Fiesta Mk8 ST Line 04-09-2020 21:53

Odp: Wartości geometrii zawieszenia - poszukuję.
 
Miałem C5 X7 hydro i wiem o czym piszesz, choć ja akurat nie miałem problemów ze zbieżnością. W mondeo od nowości miałem krzywo kierownicę ale szedł prosto, nigdzie nie uciekał ani nie myszkował na dziurach. ASO poprawiło kierownicę i nadal jest prosto. Jak jadę w trasie to co chwilę wywala mi komunikat żebym trzymał kierownicę, więc raczej nigdzie nie ucieka. Coś musisz mieć innego skopane.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

cattani75 04-09-2020 22:05

Odp: Jakie parametry geometrii zawieszenia?
 
Mój pod nowości ściągał. Kilka razy ustawiałem zbieżność, choć nikt nie miał dostępu do parametrów mk5. W końcu udało się takie namierzyć i po ustawieniu w ASO wg tej mojej tabelki zrobiło się idealnie.
BTW - nie wiem na czym to polega, ale przy każdym aucie panicznie boję się ustawiania zbieżności - zawsze po wyjeździe po tym zabiegu trzeba jechać na korektę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.