Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Nie włączają się czujniki parkowania przy wrzuceniu wstecznego (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=336138)

batek89 31-05-2015 11:23

Nie włączają się czujniki parkowania przy wrzuceniu wstecznego
 
Witam wszystkich forumowiczów.

W moim Mondku doskwierają mi nie działające czujniki parkowania przód i tył. Po wrzuceniu biegu wstecznego rozlega się długi sygnał dźwiękowy i dioda miga we włączniku na desce rozdzielczej. Z tego powodu wyposażyłem się w interfejs od Viakena V3 i program FORScan, mając nadzieje że pokaże mi przyczynę. Po pierwsze to zrobiłem odczyt z PIDów każdego czujnika z osobna, chodziłem do okoła samochodu przykładając rękę do czujników i patrząc później na wykres, było bez reakcji.

W komputerze są tylko dwa błędy: B1B54 (Działanie LED) i Utrata połączenia z modułem A od zasłony wlotu powietrze (coś takiego, symbolu nie pamiętam a nie zapisałem). Dodatkowo wszystkie bezpieczniki sprawdzone, wtyki w tylnich czujnikach przeczyszczone środkiem WD40 fast drying contact cleaner (w sumie to były w bardzo dobrym stanie). Powiem szczerze że skończyły mi się pomysły co sprawdzać itd.

Na printscreen'ach możecie dostrzec że "Stan przedniego i tylnego czujnika pomocy przy parkowaniu" jest NIEAKTYWNY. Nie wiem dlaczego, wciskając włącznik na desce rozdzielczej od DPC nic się nie zmienia, ogólnie podsumowując to wszystko, to wg mnie one zachowują się jak by były wyłączone, ale nie da się ich włączyć.

Pomóżcie proszę bo ja swoje wszystkie możliwości już wykorzystałem. Pozdrawiam

Maniak 31-05-2015 12:03

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
zapala się dioda albo czy wydaje jakiś dźwięk jak wrzucasz wsteczny?
Z opisu błędu wygląda ze jakaś dioda ma zwarcie. Moze to jest ta w przycisku włączania/wyłączania czujników parkowania.

fordfocus2 31-05-2015 12:26

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
w fabrycznych czujnikach wystarczy że jeden przewód w w wiązce od czujnika się przerwie i cały system przestaje działać sprawdzałeś wiązke najczęściej z tyłu przy samej kostce nie ma zasady która

mm32 31-05-2015 12:50

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Czytałeś to:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

batek89 31-05-2015 13:22

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Cytat:

Napisał Maniak (Post 2409923)
zapala się dioda albo czy wydaje jakiś dźwięk jak wrzucasz wsteczny?

Tak, dioda miga 4-6 razy i kilka sekund piszczy

Cytat:

Napisał Maniak (Post 2409923)
Z opisu błędu wygląda ze jakaś dioda ma zwarcie. Moze to jest ta w przycisku włączania/wyłączania czujników parkowania.

też zacząłem podejrzewać działanie włacznika, wiesz może jak wyciągnąć ten włącznik??
a dźwięk rozlega się tylko przy pierwszym użyciu biegu wstecznego ewentualnie przed wrzuceniem jak wcisne guzik.

Cytat:

Napisał fordfocus2 (Post 2409930)
w fabrycznych czujnikach wystarczy że jeden przewód w w wiązce od czujnika się przerwie i cały system przestaje działać sprawdzałeś wiązke najczęściej z tyłu przy samej kostce nie ma zasady która

oglądałem wiązke tylnią, z racji dobrego dostępu ale nie zauważyłem jakichkolwiek uszkodzeń. pójdę dzisiaj jeszcze raz obejrzeć ją dokładnie. spryskam tą duża kostke kontaktem bo szczerze powiem że o niej zapomniałem

Cytat:

Napisał mm32 (Post 2409936)
Czytałeś to:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

za chwile to przestudiuje )

batek89 21-06-2015 18:46

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Witam, powie mi ktoś w jaki sposób wymontować włącznik dpc z deski rozdzielczej? postanowiłem go wymienić tylko nie wiem jak ;/

mm32 21-06-2015 18:56

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Niestety samego go nie wyciągniesz (całego oczywiście) ,trzeba cały panel wymontować.

batek89 21-06-2015 19:00

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Cytat:

Napisał mm32 (Post 2418622)
trzeba cały panel wymontować.

a w jaki sposób ściągnąć panel?:)

mm32 21-06-2015 19:02

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
To zależy jakie masz radio.Przy panelach z "małą dziurą" na radio(sony,fx itp) jest łatwiej i nie trzeba mieć wyjmaków

batek89 21-06-2015 19:11

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
http://images67.fotosik.pl/989/94b1e2bdd5deaad2.jpg

mm32 21-06-2015 19:16

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
W polifcie dokładnie nie pamiętam,ale to Ci na pewno pomoże :
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

batek89 21-06-2015 19:19

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
ooo fajnie, dzięki
a ja też bede potrzebował tych kluczy do radia?

mm32 21-06-2015 19:21

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Nie,jak masz takie radio jak na załączonym przez Ciebie zdjęciu.

batek89 21-06-2015 19:24

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
to moje zdjęcie więc wszystko tak jak jest. dzięki
włącznik zamówiony, jak przyjdzie to będę starał się to pościągać i wymienić. dzięki Pozdrawiam

ppeppe 02-08-2018 09:46

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Witam,
czy wymiana włącznika pomogła i już załącza się parctronic? Nic już nie piszczy??

ppeppe 12-03-2019 10:58

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Odświeżam temat... ktoś coś zrobił żeby parktronic znowu zaczął działać

ppeppe 28-03-2019 20:55

Odp: Nie działą DPC jaka może być przyczyna
 
Miałem błąd : Kod: B1B54 - Działanie LED ,wymieniłem moduł PDC i parktronic zaczął działać. Kosztował mnie 88pln uzywka i 20minut wymiana, w kompie nie trzeba usuwać błędów.

ukryty 03-06-2019 11:27

Awaria czujników parkowania
 
Czołem Pany. Temat poruszany wielokrotnie, lecz u mnie nic nie pomogło. Standardowo, przy wrzuceniu biegu wstecznego kontrolka miga oraz słychać jednostajny krótki dźwięk z tyłu samochodu. Nie działa sposób na "nasłuch". Odpiąłem wszystkie czujniki, kostki przeczyściłem, kable są całe bez przetarć czy pęknięć. Kostka która łączy czujniki z modułem też jest cała oraz wyczyszczona. Macie jakieś inne porady? Pozdrawiam.

poadam 03-06-2019 11:30

Odp: Awaria czujników parkowania
 
masz możliwość sprawdzenia błędów na Forscanie?
u mnie czujniki są prawdopodobnie sprawne, forscan pokazuje tylko błąd przedniego brzęczyka.

algreen 03-06-2019 11:44

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Masz uszkodzony któryś z czujników, ot cała filozofia. Program do diagnostyki lub "od bidy" palcem sprawdzaj, który z czujników nie drga po dotknięciu.

ukryty 03-06-2019 12:30

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Cytat:

Napisał algreen (Post 3138515)
Masz uszkodzony któryś z czujników, ot cała filozofia. Program do diagnostyki lub "od bidy" palcem sprawdzaj, który z czujników nie drga po dotknięciu.

Jak już wcześniej wspomniałem nie działa metoda na "słuch" czyt. również na palec. Mało tego nie działa zarówno na tylnich jak i na przednich.

peteypee 03-06-2019 16:44

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Jak odepniesz czujnik na zaplonie to wyłącz zapłon, wyjmij kluczyk, zamknij auto a następnie podepnij czujnik i dopiero sprawdź. U mnie ta metoda sie sprawdzala. Ale najprościej jednak forscan.

orion512 03-06-2019 17:15

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Panowie, ale tu nie ma co robić nabożeństwa. To nie jest jakaś magia. Trzeba odczytać błędy i centralka sama powie co ja boli.
Jeśli kolega nie dysponuje kabelkiem to proponuję zakupić (na pewno jeszcze sie przyda) ewentualnie podjechać do kogoś kto ma.

leszcz 03-06-2019 17:32

Odp: Awaria czujników parkowania
 
u mnie kabelek pokazywał awarię czujnika w co mało wierzyłem ;) . Poprzepinałem sobie czujniki i znów odczyt i znów ten sam czujnik ;) . Okazała się wiązka do tego własnie czujnika ;) . 20min i naprawione ;D

ukryty 03-06-2019 18:21

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Wracam od kolegi. Po podpieciu wyczytalismy, że awarii doznały wszystkie 4 czujniki parkowania lcu..

peteypee 03-06-2019 19:58

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Wszystkie 4? Trochę dziwne... Zakładam ze najpierw były skasowane błędy a potem odczyt?

ukryty 03-06-2019 21:38

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Ciężko jest mi powiedzieć. Nie patrzyłem na ręce. Jedynie co widziałem to końcowy wynik, który też mnie dziwi.

orion512 04-06-2019 00:15

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Jeśli centralka podaje błąd wszystkich 4 czujników to najprawdopodobniej uszkodzony jest przewód zasilający.
Wtedy wszystkie czujniki nie mają zasilania i stąd centralka zgłasza ich błąd.
Polecam więc prześledzić wiązkę.
A jeśli chcesz sprawdzić czujniki to zamień przednie z tylnymi i odczytaj błędy.
Zobaczysz czy przejdą razem z czujnikami, czy zostaną w tym samym miejscu.

Maco26 08-11-2020 20:19

Czujniki parkowania nie włączają się przy biegu wstecznym
 
Witam,

Od kilku tygodni mam problem z czujnikami parkowania, przy pierwszym porannym odpaleniu włączają się normalnie przy wrzuceniu wstecznego. Natomiast już przy kolejnych odpaleniach się nie włączają, muszę je uruchomić przyciskiem. Forscan żadnych błędów nie pokazuje.

Maco26 13-11-2020 18:35

Odp: Czujniki parkowania nie włączają się przy biegu wstecznym
 
nikt nie ma pomysłu?

tedi_k 13-11-2020 19:27

Odp: Czujniki parkowania nie włączają się przy biegu wstecznym
 
Cytat:

Napisał Maco26 (Post 3294694)
...przy pierwszym porannym odpaleniu włączają się normalnie przy wrzuceniu wstecznego. Natomiast już przy kolejnych odpaleniach się nie włączają,..

A światło cofania Kolega weryfikował czy się zapala?
Moim zdaniem nie - i to będzie znaczyło, że włącznik światła cofania w skrzyni manualnej jest do wymiany albo wiązka przy tym czujniku skorodowała...

AdamKowalczyk 05-12-2020 18:29

Odp: Czujniki parkowania nie włączają się przy biegu wstecznym
 
a to samo przy powershift?

Bartas291 08-11-2021 15:40

Brak czujników parkowania i świateł cofania
 
Po wrzuceniu biegu wstecznego nie włączają sie czujniki parkowania oraz światła wstecznego.
Przez pewniej czas w po wrzuceniu R słychać było jakby klikanie jakiegoś czujnika a światła tylne migały w zależności od naciśnięcia sprzęgła. Teraz nie dzieje sie nic czujniki włączam ręcznie na guziku.
Dodam ze bezpieczniki są ok a czujnki jak włączę to tez nie robią problemów. Czy w mondku jest jakiś czujnik włączenia wstecznego jeżeli tak to gdzie go szukać?
Sprawdził na forum temat ale nic podobnego nie znalazłem

Garbojad 08-11-2021 15:46

Odp: Brak czujników parkowania i świateł cofania
 
Czujnik jest na skrzyni biegów zaraz obok wybieraka o ile się nie mylę,

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

Bartas291 08-11-2021 20:17

Odp: Brak czujników parkowania i świateł cofania
 
A masz jakaś fotke albo schemat ?

ukryty 02-03-2022 16:36

Odp: Awaria czujników parkowania
 
Wciąż walczę z czujnikami, jednak miałem mały chwilowy progres. Otóż musiałem wyciągnąć obydwie lampy w celu poprawienia żarówek. Po wszystkim czujniki przez jakiś czas działały. Może to być oczywiście zwykły zbieg okoliczności. Jednak muszę przyjrzeć się temu dokładniej. Moje pytanie, gdzie leci wiązka przewodów na tył?

karol_ 11-05-2022 12:17

Błędy - Diagnostyka
 
Cześć Wszystkim,

Ostatnio wyświetla mi błąd oświetlenia przedniego, równolegle z nim wchodzi błąd układu IVDC. Po wejściu błędu światła opuszczają się do najniższej pozycji oraz przy prubie przełączania trybów działania zawieszenia błąd jest komunikowany ponownie.

Podczas odczytu błędow, natknąłem się na taki komunikat:
===HCM DTC C1A05:14-28===
Kod: C1A05 - Tylny lewy czujnik wysokości

Dodatkowe symptomy usterki:
- Obwód zwarty do masy lub otwarty

Podpowiedzcie proszę czy do wymiany jest ten czujnik [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ??

slawek-kali 11-05-2022 12:33

Odp: Błędy - Diagnostyka mkIV
 
wiazke masz przegnita przy czujniku, poza tym zly dzial ;)

karol_ 11-05-2022 12:43

Odp: Błędy - Diagnostyka mkIV
 
Cytat:

Napisał slawek-kali (Post 3409990)
wiazke masz przegnita przy czujniku, poza tym zly dzial ;)

Sprawdzę i dam znać :)
Dzięki za odp! :)

grzechu_2 02-04-2023 14:15

Źle działający nowy czujnik parkowania
 
2 załącznik(i)
Cześć, jakiś czas temu padły mi czujniki parkowania (ciągły sygnał z tylnego buzzera+migający przycisk). Forscan pokazał błąd tylnego lewego zewnętrznego czujnika, zamieniłem miejscami lewy czujnik z prawym - błąd w Forscanie "przeskoczył" na prawy czujnik. Zamówiłem nowy czujnik (zamiennik z allegro) i wymieniłem ten, który był uszkodzony. Teraz czujniki działają, ale zarówno nowy (tylny zewnętrzny lewy) jak i czujnik obok niego (tylny wewnętrzny lewy) cały czas wykrywają przeszkodę, gdy przełożę ten nowy czujnik na prawą stronę to ten sam problem występuje z prawej strony. Zdjęcie tego problemu w załączniku "czujniki1". Co ciekawe na wyłączonym silniku, ale włączonym zapłonie problem znika - załącznik "czujniki2". Wyczytałem kiedyś posta, gdzie ktoś opisywał, że po zmianie podświetlenia tablicy rejestracyjnej na LEDowe czujniki zaczęły mu łapać non-stop przeszkodę. Zastanawiam się czy jest to możliwe z fizycznego punktu widzenia. Czy ktoś się orientuje jak działa taki czujnik? Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem?
Mondeo 2007r. 2.0 PB+LPG


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.