Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=55892)

krzkol 24-11-2008 20:24

[Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Witam. Jestem posiadaczem mondeo od niedawna. Nurtuje mnie zachowanie kierownicy na nierównościach.

Czy w Waszych Mondeo kierownica przestawia się jak natrafi na nierówność? Jeździłem wcześniej Vectrą i jak wjechałem w jakąś nierówność to kierownica dalej pozostawała na wporst. Trochę dziwi mnie to zachowanie oraz irytuje bo jest męczące to ciągłe kontrowanie.

Dodam, że była zrobiona geometria i nie ściąga w żadną ze stron.

Markbroda1 24-11-2008 21:02

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Witam!Widzę pokrewną duszę.Nie pisałem na ten temat bo myslałem że to może ze mną jest coś nie tak ale widzę że jest nas dwóch.Najpierw zanim kupiłem mondka naczytałem sie o super prowadzeniu i niesamowitym komforcie no i kupiłem.Dodam że tak jak ty jeździłem oplem tyle że Omegą.I ciekawostka wylądowałem jak ty na geometrii i NIC wszystko OK w każdej płaszczyźnie.Dla mnie to autu przy jeżdżeniu po nierównościach robi co chce w porównaniu do poprzedniego.Miałem problem do momentu kiedy doszedłem do wniosku że mogę sprawdzić go w ten sposób że pożyczyłem mój samochód koleszce na trasę ponad 100 km.Gościu jeździł wcześniej BMW igłą taki trochę pedancik jeśli chodzi o auta.Oczywiście nic mu nie sugerowałem.Trasa wredna dość nierówna powiem nawet bardzo.Ciekawe jest to że gościu wrócił ... :fcp9 :fcp7 oczarowany komfortem,prowadzeniem i przyśpieszeniem efekt taki że kupuje właśnie za chwile mondeo.Psychicznie się uspokoiłem ale napewno mondeo to nie jest auto moich marzeń.Myśle że idąc tym tokiem rozumowania sprawa u ciebie tez sie wyjaśni.

wojtbf1 24-11-2008 21:13

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Czy nie posiadacie przypadkiem w swoich autach szerokich opon?
Często się zdarza że to właśnie one odpowiedzialne są za przenoszenie wszelkich ,,dziur,, na kierownicę.
Pozdrawiam :fcp26

Markbroda1 24-11-2008 21:15

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Nie wiem jak u kolegi ale u mnie standard fordowski.205.

wojtbf1 24-11-2008 21:20

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Mam to samo na alu 205/50R17. Kwestia przyzwyczajenia. Zaraz po kupnie też na to zwracałem uwagę ale teraz mi przeszło.No i w tej chwili jeżdżę na zimówkach 205/55R16 więc trzepanie jest troche mniejsze.
Pozdro :fcp26

Markbroda1 24-11-2008 21:38

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Widzisz dla mnie to była na początku masakra ,przed pojechanie na geometrę ,byłem pewien że może był tłuczony lub coś podobnego ale po moim eksperymencie uspokoiłem.minęły 2 miechy od czasu kiedy jeździłem OMEGĄ i już najnormalniej się przyzwyczaiłem.Nie obrażając właścicieli fordów dodam , szczerze moja Omcia była wiekowa 97 ale komfort w niej był nieporównywalny w żaden sposób do mondka .Niestety zaczynała rdzewieć i musiałem sprzedać.Ale najlepszy numer jest taki że przez rdze sprzedałem OME a po poczytani na temat drzwi w fordzie okazało sie że mam 3 sztuki napoczęte a 1 sztuke ZŻARTĄ.Dobre nie.

rafiraptor 24-11-2008 21:51

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
A ja powiem tak: Mondeo ma bardzo dobre właściwości jezdne i oferuje bardzo dobry komfort-jednak pod warunkiem, że wszystkie elementy zawieszenia są sprawne. Tak samo zresztą jak w innych autach. Fakt, że obszerne wnętrze omegi oferuje wzorową wręcz wygodę, jednak co do właściwości jezdnych jest przynajmniej o 3 kroki za Fordem.

krzkol 25-11-2008 06:06

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Witam. Ja również posiadam standardowe oponki 205/55/R16. Są one troche zużyte i myśle że jak wymienie je jutro na zimowe to troche to pomoże. Dam znać czy to coś zmieniło czy pozostanie mi tylko sie przyzwyczaić. Poza tą drobną wadą
trzymanie się auta jest super. Jeździłem wcześniej benzyną i trudno mi sie jest jeszcze przestawic na "rope" ale idzie mi coraz lepiej. Dzięki za odpowiedzi i do następnego postu.

Zawika 25-11-2008 06:53

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Wrażenie "noszenia" to raczej rzecz normalna po przesiadnięciu się z innego niż Mondeo auta.
Miałem podobne odczucie po zakupie mondka.

Klimek 25-11-2008 08:12

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
ufff. nie jestem sam. :fcp26

tak; przy wjechaniu na nierownosc kierownica ucieka/przestawia sie/ kreci sie.
Dziwne, bo wspomaganie jest miedzy innymi po to, aby zapobiegac takim czynom. Sic!

ekok-k 25-11-2008 09:00

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
witam
mimo wszystko proponuje jeszcze raz sprawdzić łączniki stabilizatora i obejmy gumowe mocujące stabilizator minimalne luzy na tych elementach powodują drgania kierownicy po wjechaniu na nierówności np.przed światłami ("ząbkowany asfalt" )
w poprzednim mundku jak wymieniłem całość ( dwie końcówki + DWIE OBEJMY GUMOWE ) kierownica nie drżała .........a końcówki w tym aucie nie wytrzymują normalnego użytkowania nawet przez rok
pozdrawiam...........

Cobretti 25-11-2008 11:45

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
to ja dorzucę się pytaniem do Kolegów z problemem - czy macie tylko efekt bujania autem w koleinach czy tylko kierownica Wam "ucieka" ??

Zawika 25-11-2008 11:50

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
U mnie jeno ucieka kierownica.

Falconq 25-11-2008 11:57

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
W Fordach ten "uklad jezdny" jest po prostu taki a nie inny.

Nie wiem jak w Mondeo, ale ja w Focusie tez czuje dziury jak w nie wjade, ale auto nie skreca, jedzie tak samo stabilnie jak do tej pory, tyle tylko ze ja poczuje w kierownicy lekkie lub mocniejsze drgniecie i dzieki temu wiem ze jednak nie udalo mi sie ominac tej dziury ;)

Ogolnie dla mnie to jest duzy plus tego auta, ze czujesz jak sie klei podloza i tez czujesz jak cos z tym podlozem jest nie tak.

I jeszcze jeden plus tego rozwiazania, jak juz nadszedl czas wymiany opon to przy wiekszych predkosciach typu 160> kierownica lekko drgala :))
Wymienilem na nowki i wszystko wrocilo do normy i opon tez nie slysze, a wiec kwestia przyzwczajenia i gustu.

Dla mnie fajna sprawa...

Pozdrawiam

ICC 25-11-2008 12:29

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Witam a myslalem ze tylko ja mam take odczucia ze auto zbyt dobrze wybiera nierownosci to sie uspokoilem pozdrawiam :fcp29

Cobretti 25-11-2008 12:30

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Zawika i Koledzy - a odczuwacie to tylko an zimówkach czy na letnich też ??

Zawika 25-11-2008 12:35

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Bez znaczenia czy letnie, czy zimowe. W koleinach kierownica "myszkuje" :fcp2

Markbroda1 25-11-2008 16:47

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Autentycznie chyba powinienem was zaprosić na piwo w realu :fcp29 czameiłem sie od samego początku posiadania Mondeo żeby o tym napisać ale stwierdziłem że pewnie większość forumowiczów pomyśli że jestem psychiczny,jednak co najmniej kilka osób podziela pogląd o mało idealnym pokonywani przez mondeo nierówności.Dodam że moja żona kompletny laik jeśli chodzi o samochody, :fcp23 ,po kilku dniach jeżdżenia ,oczywiście jako pasażer, zapytała dlaczego w tym samochodzie słychać przejazd przez każdą nierówność i dlaczego on tak dziwnie skacze .Przed OMĄ miałem seiczento RACER :fcp1 i powiedziała że przypomina jej się jazda w nim właśnie.Najgorsze jest to że do dnia dzisiejszego nie może zrozumieć dlaczego sprzedaliśmy OME.Jeśli chodzi o sprawdzenie zawieszenia to oczywiście w pierwszym miesiącu byłem na dwóch stacjach diagnostycznych i w każdej stwierdzono geometria -bez poprawek,zawieszenie -bez poprawek.

krzkol 25-11-2008 18:20

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Fajnie że to jaokazałem siętym psychicznym :fcp3 :fcp2 . Dzieje mi się to na letnich a czy na zimowych jest tak samoto zobaczę jutro. Nie sądze żeto coś zmieni - ten typ tak ma!
A co do drgania kierownicy na tarce przed światłami to to nie jest to u mnie. U mnie nie ma wyczuwalnych stuków ani luzów na kierownicy, jest ona podatna na nierówności na drodze i kręci się w tą stronę w którą jest jej wygodnie.

Klimek 25-11-2008 20:35

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
dokladnie. nie chodzi o dragania wyczuwalne na kierownicy.
PRzy wjechaniu w nierownosc kierownica si ekreci. Po prostu sie kreci sama. :fcp3

BTW:
Cytat:

mimo wszystko proponuje jeszcze raz sprawdzić łączniki stabilizatora i obejmy gumowe
co to obejma gumowa ?

ekok-k 26-11-2008 07:28

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
witam
"obejma gumowa" - ustrojstwo przy pomocy którego stabilizator poprzeczny przykręcony jest do ramy pojazdu
a na końcach stabilizatora właśnie są przykręcone łączniki
pozdrawiam.............

Zawika 26-11-2008 07:48

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
To jest ta obejma/tuleja

http://photos01.istore.pl/6373/photos/big/291288.jpg

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Klimek 26-11-2008 09:21

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
dzieki.

z tego co widze u mnie jest nieco inna - cala gumowa.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Legion 26-11-2008 13:32

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Panowie !

Miałem to samo, jeździłem po warsztatach, po stacjach diagnostycznych i wszyscy rozkładali ręce. Samochód pływał po drodze, kierownica żyła własnym życiem na koleinach, przy okazji wymieniłem amortyzatory z tyłu - praktycznie bez efektu, i tuleje z tyłu tez bez efektu.

Na koniec w warsztacie powiedzieli mi - jedź kup nowe opony, jak powiedzieli tak zrobiłem, i jak ręką odjął. Pomimo tego ze opony na ktorych jeździłem byly w dobrym stanie to wymiana na nowe zlikwidowała wszystkie problemy, najwieksze koleiny a samochód nawet nie drgnie :)

Klimek 26-11-2008 18:46

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Legion,
jakosc nie moge uwierzyc w to co piszesz. TO jakis absurd. (chociaz masz swoje doswiadczenie w tej sprawie)
Zmieniasz dobre opony na dobre i jest lepiej. A co ma opona do plywania po drodze. Moze w koncu prawidlowo napompowali Ci kola przy wymianie. :fcp4

To na czym ty jezdziles? co to za opony (te zle i te dobre) :fcp9 :fcp9 :fcp9 :fcp9 :fcp9

Cobretti 26-11-2008 19:09

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
no to wam teraz "zabiję ćwieka"
dziś zrobiłem dosc długą trasę i ....

u mnie nie ma żadnego myszkowania w koleinach - no ale ja mam nowe amory :fcp2

Zawika 26-11-2008 19:20

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
A ja dzisiaj "przyjrzałem" się sprawie jadąc rano do pracy.
To "myszkowanie" to jest w sumie złudzenie(przynajmniej u mnie).Samochód jedzie sobie w koleinach jak po torach, ale jak się skręca, to koła same znajdują sobie najlepsze miejsce w tychże koleinach, a ja trzymając kierę nieco inaczej, mam wrażenie, że ona "myszkuje".

caliph 26-11-2008 20:03

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Zero myszkowania :fcp2 proponuje faktycznie posprawdzać elementy zawieszenia a potem geometrię.

Legion 26-11-2008 21:25

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Cytat:

Napisał Klimek
Legion,
jakosc nie moge uwierzyc w to co piszesz. TO jakis absurd. (chociaz masz swoje doswiadczenie w tej sprawie)
Zmieniasz dobre opony na dobre i jest lepiej. A co ma opona do plywania po drodze. Moze w koncu prawidlowo napompowali Ci kola przy wymianie. :fcp4

To na czym ty jezdziles? co to za opony (te zle i te dobre) :fcp9 :fcp9 :fcp9 :fcp9 :fcp9

Tak się właśnie złożyło że odkładałem to na sam koniec bo było to dla mnie dziwne, koła ze starymi oponami pompowałem i powietrzem i azotem wyważałem ze 3 razy na różnych maszynach, mechanicy powiedzieli że nic nie będą już wymieniali bo wszystko jest w porządku.

Stare opony miały jakies 3-4mm bieżnika, były równomiernie zużyte dlatego nie brałem tego pod uwagę - aż po wymianie ku mojemu zdziwieniu wszystko odeszło w zapomnienie.

Nie mówię że w każdym z w/w przypadków wymiana opon rozwiąże ten problem, także nie podważaj tego co napisałem ;)

Klimek 26-11-2008 22:24

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Prawda jest ze sa opony blede fabrycznie. pisali juz o tym na forum.

Prawda jest tez tez nie widzisz czy rownomiernie sie zuzywaja.

Prawda jest tez ze sa rozne typy opon i roznie pracuje w danym modelu.

ALE NAPRAWDE SZCZESCIA MIALES ze TO TAKA PRZYCZYNA. Pare lat w tym wszystkim siedze i do takiego wniosku w zyciu bym sie nie posunal.

krzkol 27-11-2008 18:53

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Właśnie wymieniłem opony na zimówki. Pewnie jesteście ciekawi czy pomogła wymiana??
Tak, pomogła :569:.
Auto zachowuje się normalnie tak jak powinno według mnie. Kierownica ani drgnie :fcp7 :fcp1

Może nie u wszystkich to pomoże ale warto by spróbować przełożyć opony z tyłu naprzód. Ja nie próbowałem lecz wymieniłem na zimówki. Letnie są dość zużyte mają jeszcze jakieś 3mm bieżnika. Może dlatego tak się zachowywały.

Życzę powodzenie w walce z myszkowaniem :fcp2 , ja już mam chyba za sobą :fcp14

Snot 27-11-2008 21:34

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Ja mialem tak, ze na fabrycznych kolach 205/55/16 nowkach oponach, nerwowe myszkowanie bylo prawie niewyczuwalne. Za to jak zmienilem na lato na 235/40/18 to musialem kierownice oburacz trzymac zeby mi jej nie wyrwalo w koleinach. Oduczylem sie trzymac prawej reki na podlokietniku ;) Ta niedogodnosc zniwelowalo wspaniale wchodzenie samochodu w zakrety i droga hamowania :)

muli9 28-11-2008 06:21

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
witajcie

i ja doloze dwa grosze do tematu - mam podobne objawy, oprócz nierownosci wyczuwalnych na kole to rzeczywiscie auto czasami zachwuje sie jakby jechalo po szynach, albo sciaga lekko w lewo albo w prawo albo ... po prostu, troche mnie to wkurza bo komfort jazdy jest jak najbardziej ok tylko to sciaganie.... przejechalem sie do mechanikow i dostalem gwozdzia na odchodne - powiedzieli jedno slowo PRZEKLADNIA , ze w mondziakach wraz z zawieszeniem jest to jeden z najbardziej wrazliwych elementow na naszych drogach i takie zachowanie to standard - jak to wyleczyc ? ---> dostalem odpowiedz 1000zl, no to pytam za co ten tysiak, za nowa czy co - odpowiedz mnie jeszcze bardziej rozwalila - za regeneracje przekladni, po czym dalem sobie spokoj z tematem i staram sie nie zauwazac tego sciagania, ciekawe jak dlugo ;)

rafiraptor 28-11-2008 08:16

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Ja miałem już wymienianą przekładnię, w którymś z wątków pisałem o kosztach (nie mogę go znaleźć). Zdaje się, że całość wyniosła jakieś 1200 zł. Sama przekładnia to jakieś 700zł, do tego specjalny olej, robocizna i coś jeszcze. Mechanik powiedział, że absolutnie nie warto jej regenerować. A objawem były u mnie głośne stuki z przodu auta przy byle jakiej dziurze. Pamiętam też, że czasem auto zbaczało nieco z toru jazdy, musiałem wtedy krótko skontrować i było dobrze aż do następnej dziury. :fcp26

Klimek 28-11-2008 08:28

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
to moze byc prawda z ta przekaldania. Ja zabieram sie za regenerecja (900 PLN).
Nie polecam kupowania uzywek.Lepeij dac 600 za regeneracje bo robia to naprawde prof.
zobaczymy czy pomoze.

ace2 28-11-2008 08:32

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Duza role odgrywa rodzaj ogumienia, kazda opona ma swoje wlasnosci. GY Ex... to chyba wiedzie prym bo robi co chce :)

Muchor 28-11-2008 11:00

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Tak jak kolega krzkol - właśnie zmieniłem opony na zimowe (nówki) i ten problem - który u mnie też występował - poszedł sobie. Więc to rzeczywiście może być splot kilku czynników, w tym opon.

pioternik 28-11-2008 12:55

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Widzę, że nie tylko ja walczę z myszkowaniem Mondzia. Podobnie jak koledzy nie chciałem zarzucać tematu na forum, bo sądziłem, że uciekanie auta na nierównościach to tylko moje urojenia.
Postanowiłem jednak przeprowadzić eksperyment. Mam dwóch kumpli w robocie, którzy jeżdżą identycznymi Mondkami. Pożyczyłem więc je od nich na krótkie przejażdżki. Oni też spróbowali jazdy moim egzemplarzem. Co z tego wynikło? Ja byłem w szoku jak fajnie prowadzą się ich fury za to oni zgodnie orzekli "fajnie tylko ten przód jakoś tak myszkuje". No to zaczęła się jazda ? po różnej maści stołecznych "szpecjalistach" oczywiście. Wszelkie szarpaki i linie diagnostyczne niczego nie dały. Niby zawieszenie OK. Więc trochę na czuja wymieniłem tuleje wahaczy, łączniki + gumy stabilizatora i tuleje (4x) tylnej belki. Do tego wymieniłem laczki i nawet napompowałem je w ramach testu azotem. Wszystko to niestety niewiele dało
W końcu podjechałem do małego warsztaciku w moim rodzinnym mieście. Chłopaki podnieśli poszarpali, popukali tu i tam ? i wydali wyrok - "magiel ma pan do roboty".
No i pozamiatane. Na pewno żona nie będzie zachwycona kiedy dowie się, że kolejny tysiąc trzeba włożyć w samochód.
Nie chce jej nawet wspominać, że do zrobienia jest jeszcze ten drobiazg co jej "świergoli" po prawej stronie (zespól rolek, napinaczy, "małej dwumasy" itd.)
Ach ten Ford ... :(::

Muchor 28-11-2008 22:30

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Oooj, to niezbyt przyjemny werdykt.

Jak sądzicie, jak długo można jeździć jeżeli to myszkowanie nie jest jeszcze bardzo odczuwalne? I proszę o oświecenie - czym objawia się uszkodzenie maglownicy i jakie może mieć konsekwencje?

krzkol 29-11-2008 06:12

Re: [Mk3] wrażliwa kierownica na nierówności
 
Proponuj nim zaczniecie wymiany maglownic, tuleii, sfożni, etc. to przełóżcie opony. Nic nie kosztuje bo można to zrobić samemu. A jeszcze lepiej by było jak by wymienić przednie opony lub całe koła na próbę od innego mondziaka.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.