Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Opony wielosezonowe - hit czy kit (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=301154)

cezarg1410 24-09-2019 14:44

Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
No hej,
Sprawa wygląda tak, że moje letnie Dunlopy mają bieżnik jak auta Formuły 1 (no dobra do ogranicznika jeszcze nie dotarły, ale zdecydowanie idą na śmietnik za jakiś miesiąc/dwa jak je zdejmę), natomiast moje zimówki mają bieżnik całkiem ok, ale wiek (7 lat) już całkiem ok nie jest.
Koszt nowych Dunlopów (świetne opony - polecam) to jakiś 1000PLN + jakieś nowe Nokiany na zimę 1200.
Okazuje się, że za 1200 zeta to mogę mieć Michelin CrossClimate+ czy GoodYear 4seasons gen2.
Pytanie - czy ktoś z Was posiada i chwali? Autem planuję jeździć maks 2 lata, robię 20 - 23 kkm rocznie (90% w trasach) i często jeżdżę na podlaskie wioski, gdzie śniegu trochę więcej niż w Warszawie i raczej nikt dróg solą nie sypie, bo po co ;)
Super, gdyby wypowiedział się ktoś, kto przesiadł się z fajnych zimówek (i miał je od nowości), na któreś z wyżej wymienionych wielosezonówek.

Pozdrawiam :)

Hansolo 25-09-2019 09:21

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Skoro trasy i podlaskie wioski / znam je z autopsji bo to rodzinne strony / to jednak komplet zima/lato. U mnie na Pomorzu wielosezon jak najbardziej, ale na prawo od Wisły to jednak coś porządniejszego trzeba. Temperatury dużo niższe i w dłuższym okresie się utrzymują. Na Podlasiu -15 przez tydzień , nad morzem od wielkiego dzwona. Mam na Peżocie 308 T9 wielosezon goodyear 4seasons g2 i są nawet spoko teraz choć wyraźnie słyszalne , ale zimy jeszcze nie widziały bo sprowadziłem w czerwcu. Jak porównywałem twardość mieszanki / uciskając / to jednak zimowe wyraźnie bardziej miękkie. Wielosezon przy -15 może być już lekko "plastikowy ".

szmelcmax 25-09-2019 22:28

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Tak jak mój poprzednik napisał: trasa i wioski to lepiej dwa komplety. Sam używam uniwersalnych Vredesteinów (zakup świadomy) i niestety na zimę nie jest to za dobra opona. W lato całkiem ok. Daje radę.

jaksen 26-09-2019 16:11

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
jak dla mnie na oponach nie ma co oszczędzać, a kupno wielosezonowych to zwyczajny kompromis... pytanie na ile kosztem bezpieczeństwa. Na michelinach crossclimate jeździłem niewiele skoda octavia I kombi i powiem Ci, że o ile w lecie tym autem na tej samej trasie mogłem sobie pozwolić na więcej niż cmaxem I FL, to w zimie tą samą trasę cmaxem na nokianach wrd3 jechałemzdecydowanie szybciej i pewniej niż skoda ma crossclimate. Wspomniana trasa to droga krajowa w 100% odświeżona, sucha, temperatury w trakcie jazd zbliżone ~ -10C.
Poza tym w lecie crossclimate nieznośnie buczały, a na Dunlopach Blueresponse w cmaxie względna cisza:)

Matych 26-09-2019 21:34

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Jeśli ktoś śmiga po Polsce ekspresówkami czy autostradami oraz jeżdzi po wioskach w zimę i może trafić naprawdę na śnieg-to wielosezonowa opona to pomyłka.Tylko do miasta i spokojnej powolnej jazdy.Tak jak koledzy powiedzieli.Zmiana opon jest kosztowna i uciążliwa ale jest to warte komfortu głośności ,bezpieczeństwa w skrajnych warunkach i temperaturach.

kopson 26-09-2019 22:57

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
A może by tak sięgnąć do jakichś testów opon wielosezonowych opisanych przez dziennikarzy w różnych pismach motoryzacyjnych? Takie testy robione w różnych warunkach pogodowych/drogowych mogą wyjaśnić więcej niż czyjeś subiektywne opinie.

jaksen 26-09-2019 23:21

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
nie trzeba sięgać do żadnych testów tylko logicznie pomyśleć czym różnią się opony zimowe i letnie i jaki produkt powstanie z ich połączenia - czy dobry na zime, czy dobry na lato? Ani taki, ani taki, bo aby umożliwić względną jazdę w różnych warunkach trzeba zastosować pośrednią mieszankę gumy. Jaką? Zbyt miękką względem opon letnich - dlatego bardziej się "kleją" asfaltu latem i zbyt twardą względem opon zimowych - no bo jednak ta opona przecież musi jeździć też latem... itd., itd., kompromis pogania kompromis.

cezarg1410 27-09-2019 07:43

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Dzięki za komentarze.
Testów w gazetach jest sporo ale jakoś bardziej przemawia do mnie opinia ludiz którzy mieli lub mają.
Spoko tu nawet nie chodzi jakoś o oszczędzanie tylko bardziej chciałem wysondowac czy wielosezon jest tak dobry jak wynika z niektórych testów - z waszych wypowiedzi wynika że nie. Znajomy wulkanizator który mi zawsze przekłada koła też mi odradza wielosezon no ale to z wiadomych względów :D
Ogolnie dużo w zimę na Podlasiu nie bywam no ale jednak czasami jestem tam kilka dni a tu nagle wyskoczy - 15 śniegu opór. No a jednak rozwalić auto to trudno nie jest wystarczy w sumie prosty błąd :)
W sumie jestem zaskoczony spodziewałem się więcej opinii na plus dla wielosezonowek. W takim razie chyba nie mam dylematu :)

piotrek305 27-09-2019 08:02

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
też dumałem o wielosezonach ale jednak zdecydowałem się na sprawdzone Nokiany WR D4, dobra zimówka jest nie do zastąpienia :)

kocur 27-09-2019 08:50

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Testy przez dziennikarzy .... a silnikiem roku został 1.4 - według tych samych dziennikarzy co testują opony :D


Zimówki na oddzielnych felgach i przy normalnych przebiegach 4-5 lat spokojnie wytrzymają a wymiana trwa 30 min za 40 zł .

Piasek80 27-09-2019 09:36

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Jak się mieszka gdzieś w centralnej polsce czy na pomorzu (gdzie zimy od 5 lat to w tv jedynie oglądamy) i nie robi wypraw na jakieś narty - allseason spokojnie załatwi wszystkie bolączki a ile więcej miejsca w garażu czy piwnicy.

Matych 01-10-2019 11:04

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał Piasek80 (Post 3177593)
Jak się mieszka gdzieś w centralnej polsce czy na pomorzu (gdzie zimy od 5 lat to w tv jedynie oglądamy) i nie robi wypraw na jakieś narty - allseason spokojnie załatwi wszystkie bolączki a ile więcej miejsca w garażu czy piwnicy.

Tylko i wyłącznie jak jeżdzi się spokojnie po mieście i autostradach,czy ekspresówkach.Są kierowcy jeżdzący dużo i szybko,dość agresywnie takim osobą odradzam oponę wielosezonową,jako jedyne ogumienie bo mogą się oszukać i może im zabraknąć paru metrów.Opona taka,będzie też bardzo krótko żyła.

Antej 01-10-2019 11:16

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał Matych (Post 3178778)
Opona taka,będzie też bardzo krótko żyła.

Przecież o to chodzi żeby nie kisić zimowych opon dłużej niż 5 lat.

Wolę świeże wielosezonówki od 12letnich zimówek.

Piasek80 01-10-2019 11:34

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Dokładnie o to chodzi. 3 lata i nowe zamiast kisić 12-letni plastik uświadamiając innych co do konieczności posiadania 2 kpl opon/kół...
Opona, bez względu na to czy letnia czy zimowa, jeżeli ma 5 lat i więcej wartość ma jedynie w punkcie przemiału.
To jest to czego polscy kierowcy (nie wszyscy) jeszcze nie zrozumieli że lepszy jest nowy chińczyk nawet niż najlepsze conti/michelin datowany na 2012r (albo starszy)

makinen 01-10-2019 13:59

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Alepuję, żeby wypowiadały się tylko te osoby, które mają doświadczenia z tymi oponami.
Inaczej znowu powstanie dyskusja akademicka.

Piasek80 01-10-2019 14:29

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
2 sezony jeździłem na Kleber Quadraxer 2. Jakieś 30 tyś km. To dość długo aby móc się wypowiadać.

makinen 01-10-2019 14:58

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
No i nic konkretnego nie napisałeś.

Juzek 01-10-2019 15:55

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Założyłem w busie cztery wielosezony. Dam znać po roku ile zostało bieżnika

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Piasek80 01-10-2019 16:22

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał makinen (Post 3178851)
No i nic konkretnego nie napisałeś.

A co mam konkretnego napisać poza subiektywnymi odczuciami które zaraz tutaj zaleje fala krytyki zwolenników "15-letnich" michelinów.
Latem chodziły lepiej niż 7 letnie Micheliny na jakich kupiłem auto
Zimą chodziły lepiej niż zjechane po 2 sezonach zimowe Vredestein`y
Na mokrym kleiły się do asfaltu bez względu na temperaturę otoczenia.
ABS się przestał załączać na byle filmie wodnym, i przestało wyrywać kierę z rąk jak wpadałem w kałużę o wielkości jeziora. Spokojnie do 160km/h się prowadziły (więcej poprzednie auto nie wyciągało :) )
Po 2 sezonach i 30 tyś km zużycie opon było niezauważalne.
Kupiłbym kolejny raz bez wahania gdyby nie fakt że to co nabyłem obecnie ma nówki Firestony i szkoda się prosić po internetach żeby mi ktoś dał za to z 800zł kiedy za te same Klebery Quadraxer muszę 2x tyle położyć.

kopson 02-10-2019 06:25

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał kocur (Post 3177569)
Testy przez dziennikarzy .... a silnikiem roku został 1.4 - według tych samych dziennikarzy co testują opony :D

No i co miała udowodnić twoja wypowiedź? Dziennikarze testują nowe opony, nowe samochody i nowe silniki, które - gdy są nowe, spisują się bardzo dobrze. Nic więc dziwnego, że silnikiem roku został jakiś 1.4 czy nawet 1.0EB od Forda. A to, że się to psuje po jakimś czasie, jakimś przebiegu to zupełnie inna sprawa. Zresztą test opon nie ma nic wspólnego z testowaniem samochodów/silników i ich awaryjnością. Uważasz, że subiektywna ocena opon w stylu: "mnie się wydaje, że ..." itp. jest lepsza od profesjonalnego testu przeprowadzonego np. na torze w różnych warunkach, gdzie masz podane konkretne liczby i wyniki?

ołowiany 02-10-2019 06:36

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał makinen (Post 3178837)
Alepuję, żeby wypowiadały się tylko te osoby, które mają doświadczenia z tymi oponami.
Inaczej znowu powstanie dyskusja akademicka.

Fabrycznie mam całoroczne na kudze. Pierwsze przymrozki ( nowy samochód na nowych oponach) i samochód zaczął się ślizgać. Dość szybko zamówiłem zimowe. Ślizganie się skończyło.

cattani75 02-10-2019 07:05

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
A jakiej marki były te fabryczne całoroczne?

kocur 02-10-2019 11:17

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał kopson (Post 3179003)
No i co miała udowodnić twoja wypowiedź? Dziennikarze testują nowe opony, nowe samochody i nowe silniki, które - gdy są nowe, spisują się bardzo dobrze. Nic więc dziwnego, że silnikiem roku został jakiś 1.4 czy nawet 1.0EB od Forda. A to, że się to psuje po jakimś czasie, jakimś przebiegu to zupełnie inna sprawa. Zresztą test opon nie ma nic wspólnego z testowaniem samochodów/silników i ich awaryjnością. Uważasz, że subiektywna ocena opon w stylu: "mnie się wydaje, że ..." itp. jest lepsza od profesjonalnego testu przeprowadzonego np. na torze w różnych warunkach, gdzie masz podane konkretne liczby i wyniki?

Zostało już wielokrotnie udowodnione że testy i głosowania dziennikarzy o silnikach czy autach są ustawione i sprzedane.

Gadanie że oceniają nowe silniki a nie to co się z nimi dzieje świadczy tylko o ignorancji. Ten silnik 1.4 już po roku się sypał.

Co do opon - tak, wolę opinię użytkownika od 3 sezonów niż od dziennikarza gdzie testowali na super torze betonowym o przyczepności uchodźcy do zasiłku a nie na dziurawej polskiej drodze z resztkami oleju i przejechanego kota.


W ogóle nie Ty zakładałeś temat a moralizujesz już w kolejnym - co to miało wnieść do dyskusji??

cezarg1410 02-10-2019 18:52

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Z tym zużyciem to też... Wydaje mi się, że to zależy też od konkretnego modelu opony.
Zimowe mam Nokiany 7 lat i już w zeszłą zimę zacząłem na nie narzekać. Auto niby w miarę stabilne, ale ruszyć pod górkę to już niełatwo.
Z kolei letnie 3 lata mają, ale są łyse. Jeśli ogranicznik to 2mm to mają ze 4 pewnie. A trzymanie (wiadomo na mokrym jest lipa) jest na suchym naparwdę dobre. Nie widzę problemów ani przy przyspieszaniu/hamowaniu ani przy skręcaniu.
Ogólnie niestety, styl jazdy mam średni - to znaczy raczej na autostradzie to nie jadę 140 tylko 180. Więc z waszych opinii wychodzi, że inwestuję w 2 komplety.
Ktoś się pocieszy za 2 lata jak go sprzedam :P

kopson 03-10-2019 06:27

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał kocur (Post 3179078)
Gadanie że oceniają nowe silniki a nie to co się z nimi dzieje świadczy tylko o ignorancji. Ten silnik 1.4 już po roku się sypał.

Ale o ignorancji kogo? Dziennikarzy testujących, czy producentów, co wypuścili bubla na rynek i nie chcieli sie do tego przyznać? Gdybyś uważnie czytał prasę motoryzacyjną, to byś wiedział, że nie wszyscy dziennikarze są tendencyjni i nie pozostają bezkrytyczni wobec takich czy innych produktów. I dotyczy to też opon, dlatego zachęcałem do porównania.

Bump:
Cytat:

Napisał kocur (Post 3179078)

W ogóle nie Ty zakładałeś temat a moralizujesz już w kolejnym - co to miało wnieść do dyskusji??

I co z tego, że nie ja zakładałem temat? Nie lubisz moralizowania? Nie czytaj. To forum publiczne, i każdy wypowiada się gdzie chce i jak chce. Ważne, by nie obrażać drugich. Jeden moralizuje, inny "leje wodę" etc.

Piasek80 03-10-2019 07:30

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał kopson (Post 3179371)
nie wszyscy dziennikarze są tendencyjni i nie pozostają bezkrytyczni wobec takich czy innych produktów.

a widziałeś takich ?
Wiesz dobrze jak to się odbywa: albo piszesz po ich myśli i pochlebnie przez co na każda prezentacja nowego modelu na Majorce z opłaconym przelotem, zakwaterowaniem, balangą i 3-dniowymi jazdami autami jesteś zapraszany, albo jeden krytyczny artykuł i ... możesz sobie kanał na YT założyć gdzie każdy twój materiał będzie zgłaszany i blokowany za treści niezgodne z regulaminem lub naruszające czyjeś interesy, do czasu aż cię zajadą ich kancelarie prawne.
W żadnej prasie moto nie dostaniesz zatrudnienia bo wszystkie periodyki i tak na końcu w ręku jednego, góra dwóch koncernów są skupione a oni żyją z reklam i artykułów sponsorowanych.

kopson 03-10-2019 13:29

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
nie ma wolnych mediów, nie ma niezależnych dziennikarzy ...Hmm..to w jakim świecie my żyjemy?

czytałem wiele testów, także testów opon, i porównywałem je ze sobą. Wyniki nie zawsze się pokrywały, a bywały zaskakujące, stąd uważam, że nie wszyscy dziennikarze oceniają tak samo. Ale wychodzi z nich (testów) jedno: markowe opony całoroczne okazywały się zaskakujące dobre, co przy coraz łagodniejszym klimacie i dość ciepłych zimach może być interesującą alternatywą dla 2 kpl.opon (letnich i zimowych), szczególnie w przypadku "zwykłych" popularnych samochodów.

Jak ktoś preferuje spokojny styl jazdy i nie robi dużych rocznych przebiegów, to takie opony, moim zdaniem, mają sens. I nie jest to oszczędzanie na bezpieczeństwie, ale raczej na kosztach. Sam rozważę zakup takich, jak zużyją się moje obecne, no chyba że wcześniej zmienię samochód.

Przeglądając oferty aut (np. Fordów) w niemieckich ogłoszeniach, można dość często znaleźć opis "all season tyres", co oznacza "opony wielosezonowe". Gdyby to był szajs, a nie opony, to Niemcy też nie pchaliby się w taki produkt,a klimat mają w sumie podobny do polskiego.

makinen 03-10-2019 14:02

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Kiedyś stałem 45 minut na Horoszkiewicza w Opolu żeby wjechać na Ozimską.
To był dzień, w którym w ciągu godziny spadła cała masa śniegu.
Ulica ma może 300 m długości.
Na końcu jest podjazd na wiadukt.
Wiele aut miało problemy z wjechaniem.
Wtedy miałem akurat nowe opony zimowe i nie miałem problemu z wjechaniem.
Co tam się działo, masakra.
Ludzie wychodzili i pomagali wpychać auta, bo nie umiały wjechać na wiadukt.
Dlatego warto jednak mieć zimówki, a nie mówić, że raz w roku się przydają.
Bo potem cała masa innych ludzi stoi w korku przez jednego człowieka, który zaoszczędził.

Antej 03-10-2019 14:18

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał makinen (Post 3179556)
Dlatego warto jednak mieć zimówki, a nie mówić, że raz w roku się przydają.

NO i w temacie
Cytat:

Napisał makinen (Post 3178851)
nic konkretnego nie napisałeś.

i jeszcze
Cytat:

Napisał makinen (Post 3178837)
Alepuję, żeby wypowiadały się tylko te osoby, które mają doświadczenia z tymi oponami.
Inaczej znowu powstanie dyskusja akademicka.


hindus 04-10-2019 11:18

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Przejdźcie się po parkingu. Połowa będzie miała założone całoroczne opony. Z symbolem śnieżynki :P

kopson 04-10-2019 14:38

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał makinen (Post 3179556)
To był dzień, w którym w ciągu godziny spadła cała masa śniegu.
Wiele aut miało problemy z wjechaniem.
Wtedy miałem akurat nowe opony zimowe i nie miałem problemu z wjechaniem.
Co tam się działo, masakra.

Nie przeczę, że tak było, ale to zapewne efekt tego, że zima zaskoczyła kierowców i jeździli jeszcze na "letnich".
Ale to zdarzenie to nie dowód, że wielosezonówki nie dałyby rady w tej sytuacji.

ołowiany 07-10-2019 06:05

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał cattani75 (Post 3179009)
A jakiej marki były te fabryczne całoroczne?

Michelin Latitude.

TheDriver 12-11-2019 19:19

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Jeżeli piszesz o Tour HP to nie są zimowe. Nie mają śnieżynki tylko oznaczenie M+S.
Przynajmniej moje mają takie oznaczenie.

Deryll 13-11-2019 21:45

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
A wiesz co oznacza M+S? Mad and snow.

cattani75 13-11-2019 23:10

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Ale jeszcze brakuje im symbolu gór i śnieżynki.

piotrek305 14-11-2019 07:54

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
czyli zimowa to taka gdzie jest M+S oraz symbol gór i śnieżynki ? a samo M+S ?

cattani75 14-11-2019 07:59

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Robert 68 14-11-2019 08:01

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał piotrek305 (Post 3193125)
samo M+S

Cytat:

Symbol M+S (Mud + Snow, czyli błoto i śnieg) stanowi jedynie deklarację koncernu, że jego produkt sprawdza się na ośnieżonej drodze lepiej, niż regularny model
Poczytaj [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Marek 21-11-2019 19:54

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
We Wrocławiu trzecie auto mam na wieosezonowkach.
Przez przypadek kupiłem nexen n Blue 4 season i lato czy zima są ok. Teraz nowy komplet do foki założyłem.
Wiadomo, że dolnośląskie zimy to nie Podlasie :)
Po a4 nie jeżdżę szybciej jak 150 obojętnie co za gumy mam na aucie.
W byłym służbowym miałem budżetowe delinte aw5 i też dawały radę. Jedynie na rondach lekko dupa uciekala na mokrym.
Do póki nie spróbowałem all season też twierdził em, że są do dupy :)

Antej 21-11-2019 20:16

Odp: Opony wielosezonowe - hit czy kit
 
Cytat:

Napisał Marek (Post 3195743)
nexen n Blue 4 season i lato czy zima są ok

u mnie też drugą zimę zaczną i póki co jest bez zastrzeżeń


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.