Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Ogrzewanie w aucie nie dziala (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=302480)

orsh 28-11-2009 17:15

Brak ogrzewania - wieje chłodem
 
Od dwoch tygodni przeczytałem internet wzdłuż i wszerz, niestety bez większych rezultatow i ustalenia przyczyny. Mam problem z ogrzewaniem - z nawiewu leci zimne albo nawet bardzo zimne powietrze (MK3 2004 Kombi, Tiptronic).
Wykonałem auto-test climatronica. Diagnoza: kod błędu A308 (B2308 / A308(1) Usterka w obwodzie dmuchawy czujnika temperatury we wnętrzu). Próbowałem tez zresetować ten błąd - bez rezultatów.
Dobrałem sie dzisiaj także do czujnika temp. wewnętrznej. Poza tym, ze zasyfiony jak diabli to wydaje sie, ze działa właściwie bo reaguje na polecenie zmiany temperatury (np z 22C do 26C) tyle, ze nadal podaje tylko zimne powietrze.

Czy miał ktos podobny problem?

Mariusz 28-11-2009 17:19

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Co znaczy, że reaguje na zmianę temperatury? Czy wiatraczek się kręci przy czujniku?

orsh 28-11-2009 17:23

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Wiatrak sie kreci. O ile jest zapłon włączony cały czas.
Reaguje w tym sensie, ze jesli zmienie ustawiona temp. z powiedzmy 20C na 26C to zwieksza moc dmuchaw i podaje wiecej powietrza. Choc teraz tak mysle...

Mariusz 28-11-2009 17:57

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
myślisz iiii?

orsh 28-11-2009 18:09

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
... ze to w zasadzie moze byc czujnik. Myle sie?

MARR 28-11-2009 19:50

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
MK3 miało ten problem z klimatronikiem że nigdy nie grzało tak jak powinno.
Przynajmniej u mnie tak było - w trasie grzało, wjeżdżałeś do miasta - ziąb w środku. I tu szlag mnie trafiał :)

orsh 29-11-2009 07:34

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
To raczej normalne zjawisko nie jest bo temp powinien utrzymywać. I tak tez było ostatnie trzy lata. Co mnie zastanawia i to bardzo, ze wcześniej wskazówka temp silnika nie mogla ustać w miejscu, a teraz jak po viagrze stoi niewzruszona do góry - jak nigdy.
Jakis tydzień temu rozpędzałem auto na autostradzie do jakiejś większej prędkości i wtedy cos tam w środku zaczęło lecieć cieple powietrze ale potrzebowałem do tego kilkunastu kilometrów.

nbt 29-11-2009 10:27

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Podobny problem: nagrzewa się, ale po jakimś zaczyna wiać zimnym. Gdy zwiększę nawiew na max, to przez jakiś czas znów wieje ciepłe. Tak mi się wydaje, że problem jest z przełączeniem na ciepłe powietrze. Musze to rozebrać i sprawdzić, czy coś się nie zacina, tylko na razie nie wiem jak się za to zabrać. Test oczywiście żadnych błędów nie pokazuje.

orsh 30-11-2009 05:50

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
To dosc podobobnie objawy. Wczoraj przeganialem troche silnik, i widac, jak popracuje na wyzszych obrotach to cos tam cieplego powietrza leci. Zwolnie, zatrzymam sie i znowu zimne powietrze.

eng 30-11-2009 09:04

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Walczyłem z tym długo i w sumie nadal czasami mam z tym problem. Obawiam się Panowie, że droga do rozwiązania problemu jest długa. Wymieniłem panel sterowania, wymnieniłem silniczki sterowania klimatyzacji, wyczyściłem wszystkie czujniki klimatyzacji - zmieniałem płyn chłodniczy pasek od pompy wody i w może jest lepiej ale czy to jest tak jak ma być? W wielu fordach występuje ten problem i w sumie dziwie się, że ktoś się jeszcze nie wkurzył i nie pojechał z tym do ASO i załatwił sprawe od A do B żeby było wiadomo co jest przyczyną. Ponoć padają panele bo są bardzo czułe. Czasami może być problem z odpowietrzeniem układu chłodniczego.

orsh 30-11-2009 18:45

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Przygladalem sie dzisiaj temu z mechanikiem, który podłączył się do kompa. Diagnoza: blad nr B2308 (czyli mowiac inaczej - blad A308) "Usterka w obwodzie dmuchawy czujnika temperatury we wnętrzu".

Przyglądaliśmy się wszystkim parametrom (a widać tam nawet procent otwarcia kanału ciepło/zimno wyrażony w procentach). Uwaga padla w koncu na temperature wnetrza. Mimo chlodu w garazu (jakies 17C minus cieplo z silnika) we wnetrzu wg sensora panowala tempatura ok. 25C. Proba z zapalniczka i zaciag cieplego powietrza (bo tak dziala ten czujnik, ze wiatraczek zassyla powietrze z auta na sensor). Efekt: 26C. Proba z kompresorem i schladzaniem do jakis nizszych tempratur - bez rezultatu - dalej 26C.

Wychodzi wiec na to, ze ten czujnik jest faktycznie zepsuty. Pracujący w nim wentylator może być dość mylący. Jutro jesli uda mi sie go nabyc i zamontować poinformuje - byc może komuś sie takie info przyda.

Tak jeszcze FYI. Program CDIF (jesli dobrze pamiętam) nie ma tego modulu pod mondeo. Trzeba szukac analogicznego pod Focusem.

eng 30-11-2009 20:39

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Koniecznie daj znać jak poszła próba z wymianą czujnika.

orsh 01-12-2009 18:47

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Oczywiscie. Moze przyda sie tez innym.
Musze tylko poczekać na niego az do ptk, bo mało ktory serwis forda ma go na stanie. Allegro i internet tez ubogi w oferty. Na allegro oferta 1 czujnika.

Za oryginal zaplacilem 42,-- eur czyli jakies 160 -170 pln (wymog przyjecia zamowienia - platnosc z gory).

orsh 03-12-2009 17:59

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Nie mam niestety dobrych wieści a moj problem sie nie kończy. Mimo dosc dziwnych wskazań po podpięciu do komputera okazuje sie, ze nie jest to (albo pewnie nie byl) czujnik temperatury wewnętrznej.

Co mnie dziwi, ze przy wyzszych obrotach (>3000RPM) i większej predkosci zaczyna leciec cieple powietrze. Kiedy zwolnię przestaje.


Nikt nie mial takiego przypadku?

SrebnaStrzała 03-12-2009 19:29

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Ja swego czasu miałem problem z niedogrzewaniem, Co ciekawe wszystko się naprawiło w momencie kiedy odkręciłem nakrętkę od płynu chłodniczego :D Coś sie chyba zapowietrzyło. Nigdy więcej sie to nie powtórzyło.
Swoją drogą, sprawdzałeś czy nie masz zbyt mało wody w chłodnicy ?

aras77 03-12-2009 19:31

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Cytat:

Napisał orsh (Post 1303395)
Nie mam niestety dobrych wieści a moj problem sie nie kończy. Mimo dosc dziwnych wskazań po podpięciu do komputera okazuje sie, ze nie jest to (albo pewnie nie byl) czujnik temperatury wewnętrznej.

Co mnie dziwi, ze przy wyzszych obrotach (>3000RPM) i większej predkosci zaczyna leciec cieple powietrze. Kiedy zwolnię przestaje.


Nikt nie mial takiego przypadku?

Objawy wskazują na pompę wody.

eng 03-12-2009 20:30

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Ale jakby to była pompa wody to czy nie powinien się silnik bardziej grzać?Orsh zmartwiłes mnie tą informacją miałem nadzieje, że raz na zawsze problem będzie rozwiązany,,,,u mnie puki co ciepło leci ale temp. mam cały czas ustawioną na 21 stopni i boje się przestawiać bo działa i jest w miare komfortowo i ciepło. Ja wymieniałem panel silniczki czujniki temp. wewnątrz nagrzewnicy czyściłem czujniki i robiłem resety wymieniałem płyn pasek od pomy wody i dalej nie jest IDEALNIE ale coś tam działa.

aras77 03-12-2009 20:46

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Eng myślę, że jednak warto to sprawdzić.

orsh 03-12-2009 20:59

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1303464)
Ja swego czasu miałem problem z niedogrzewaniem, Co ciekawe wszystko się naprawiło w momencie kiedy odkręciłem nakrętkę od płynu chłodniczego :D Coś sie chyba zapowietrzyło. Nigdy więcej sie to nie powtórzyło.
Swoją drogą, sprawdzałeś czy nie masz zbyt mało wody w chłodnicy ?

Dobrze kombinujesz :) Nie dalo mi to spokoju wiec poszedłem sprawdzic plyn w chlodnicy. Na oko, w ciemnosciach nie widzialem plynu. Wiec zacząłem dolewac wody - pol litra. Nic. Litr. nic. Poltora! Nic! i tak mi szklo do 4 l.

Problem sie rozwiazal [obciach sie przyznac] - brak wody w chlodnicy. Sprawdzałem płyny, ale nie ten. To wydawało mi sie zbyt oczywiste, a plyn sprawdzam co najmniej raz na kwartal. Teraz tylko pytanie gdzie podzialy sie te 4 L plynu, a to juz inna historia.

Eng, a robiles test climatronica?

eng 03-12-2009 21:30

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
I co dolałeś plynu i już?Działa?

lewbran 03-12-2009 21:47

Odp: Problem z ogrzewaniem - wieje chlodem
 
Sprawdzić trzeba termostat . Jak się zepsuje to pozostaje w pozycji otwrtej i daje ciepłą wodę z bloku silnika na duży obieg tzn do chłodnicy i przy chłodzie silnik jest niedogrzany i klimatronic nie da ciepłego powietrza . A przy włączonym odszranianiu dmuchać będzie raczej zimne i bardzo zimne powietrze , bo włączona będzie klimatyzacja .
I oczywiście poziom płynu w zbiorniczku w I kolejności , z doświadczenia wiem że przy niskim poziomie płynu [ brak w zbiorniczku ] to oprócz utraty ogrzewania słychać bulgotanie pod deską rozdzielczą i to jest ostatni gwizdek by dolać płyn . I koniecznie dolewajcie fordowskiego płynu bo inne będą szybko znikać ze zbiorniczka nie mam pojęcia z jakiego powodu ale tak to wygląda .

ekokk 09-12-2009 17:58

wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
no i się zaczęło.............
wróciłem sobie wieczorem do domku slicznie bez problemów
dziś rano mimo iż temp.w normie to z nawiewów zimne powietrze mimo nastawy na HI (climatronik)..........wieczorem nie stąd ni z owąd podczas jazdy temp.wody na max.(na czerwone) wentylator chodzi non stop ......z nawiewów oczywiście zimno...........POMOCY PLISSSSSSSS - płyn oki.
- czy to może pompa wody padła
- jakiś bezpiecznik
- termostat ?
nie mam pojęcia od czego zacząć i jak eliminować kolejne mozliwości:570:
pozdrawiam........... liczę na waszą wszechwiedzę :D

karex 09-12-2009 19:15

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Najprędzej pompa. Bo jakby padł termostat to miałbyś ogrzewanie.

ekokk 09-12-2009 19:22

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
cztery godz.poszukiwań na forum i chyba jednak pompa ????
w ASo ponoc koszt kosmiczny ok.2500 PLN
znalazłem coś takego
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
koszt wydaje się do przyjecia.... ale
proszę specjalistów o radę ... jak najprościej sprawdzić dzałanie pompy ?
pozdrawaim............

Mariusz 10-12-2009 03:37

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Ja po zniżkach kupiłem pompę wody firmy SKF za 220zł +montaż 80zł. By ją sprawdzić, trzeba niestety zdjąć pasek, pompę wspomagania i dopiero pompę płynu chłodzącego. Podejrzewam, że albo na pompie wspomagania oberwało wieloklin, bądź też wpust wieloklinowy na pompie chłodziwa.

karex 10-12-2009 08:34

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Niestety, ale z używką jest problem, że nie wiadomo ile już zrobiła. A zmęczenie materiału robi swoje :( . Sam czasami zakładam używane części. Ale pompę wolałbym kupić nową. Tu np. masz nową: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , możesz też się zapytać Jacka o cenę: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

marctwain 10-12-2009 09:25

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
A może po prostu układ zapowietrzony? ;)

ekokk 10-12-2009 09:26

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
k........ wa chyba zwariuje
-temp. w normie chłodnica cekkko ciepła ,wężę od pompy ciepłe na warsztacie przez 10 min. gazowany i temp. ciągle oki jak tylko wyjechałem na ulicę po od 1km. temp. na czerwone- chłodnica zimna.......:027:
- co dziwne załancza się cały czas wentylator z klimy i mam wrażenie że to zimne powietrze dmuchające do środka to z klimy oczywiście nie reaguje na temp. na wyswietlaczu
-PYTANKO jak wyłąćzyć klimę aby się nie załanczała ...wyjęłem bezpiecznik i przekaźnik od klimy i ???? nadal działa wieje zimno
- jak tylko pomyslę ile pomysłów będą mieli mechanicy to już mam gorączkę....
POMOCY PLASSSSSSS
POZDRAWIAM..........

ekokk 10-12-2009 09:30

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
WITAM
MARCTWAIN - pytanko .... jak to dziadostwo odpowietrzyć bo jestem na skraju wyczerpania nerwowego....... święta ,szaleństwo zakupów żona karze jechać ....a mundzio ma to w d.........

Blackwhite 10-12-2009 09:39

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
To wyglada definitywnie na pompe - chlodnica zimna bo obiegu cieczy nie ma ;)
Samochod na postoju z zapalonym silnikiem sie nie przegrzewa bo nie ma obciazenia - jak tylkko ruszysz zaczyna sie gotowac.

karex 10-12-2009 09:39

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
A ja dalej swoje. Rozumiem, że są to dla Ciebie koszty skoro sam tego nie zrobisz. Ale zobaczyłbym (wyjął) pompę wody.
Oczywiście przez cały czas zakładam, że poziom płynu OK :D .

Cytat:

Napisał ekokk (Post 1307388)
co dziwne załancza się cały czas wentylator z klimy

cały czas, czyli od razu po odpaleniu. Nawet jak jest rano zimny? Czy dopiero po nagrzaniu?
Bo jest jeszcze jedna opcja uszkodzony czujnik temperatury. Wtedy najczęściej włączają się wentylatory od razu po odpaleniu.

ekokk 10-12-2009 09:52

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
wentylaor z kimy włancza się tak jak by chodziła klima tz.włączy się ,po jakimś czasie wyłączy - znowy włączy ,jak przy działającej klimie mimo że przycisk AC się nie świeci
- poziom płynu oki

marctwain 10-12-2009 09:58

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Jak masz gdzie złapać płyn, to zluzuj najniżej położony przewód. Niech zleci ile się da. Całość ma ok 10l. Tylko na zimnym silniku. Potem ustaw grzanie w kabinie na max temperaturę i wlej płyn z powrotem do zb. wyrówn. Jak będzie stan uruchom (z grzaniem włączonym) i niech sobie chodzi na wolnych jakiś czas. Jak trzeba dolej do stanu. Masz wtedy okazję obserwować co się zagrzewa, jak wentylator. Ciepłe w kabinie powinno być w miarę szybko. Próbuj i się nie denerwuj, a zwłaszcza nie denerwuj żony.;)

ekokk 11-12-2009 12:46

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
w aucie nadal temp. ...mrożąca ....
co do temp. silnika........ jechałem przez 15 km przez miasto bardzo delikatnie i na bardzo małych obrotach i wtedty temp. oki norma (wskazówka ne górze lekko w lewo) jak wyjechałem za misato i tylko troszkę więcej gazu i wyższe obroty to już pod czerwone pole podchodziła.....
1.pytanko ???? czy jest mozliwość iż pompa wody coś tam jednak tłoczy i przy delikatnej jeździe to wystarca
wąż z pompy do chłodnicy był ciepły (nie gorący) lecz chłodnica i wąż z niej już zimny
2.czy to prawda że woda (płyn chłodniczy)zawsze przechodzi przez nagrzewnicę niezależnie od ustawionej temp. i tylko przegrody (sterowane elektrycznie???) ustawiają strugę powietza - przez nagrzewnicę gdy ustawiamy na grzanie lub bezpośrednio z dworu (jednym słowem - czy jak chłodnica jest ciepła to i nagrzewnica też????/)
3.bo jeśli to prawda to tak sobie wykumałem !!!! że jak padła pompa nie ma obiegu wody - więc nagrzewnica zimna i dlatego w aucie piździawka jak diabli (normalnie kozy w nosie zamarzają :wink: )
pozdrawaim........

marctwain 11-12-2009 12:54

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Termostaty napewno OK?

Keliopis 11-12-2009 13:06

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Miałem podobny problem, samochód sie grzał i tracil moc, a obiegu w plynie chlodzacym nie bylo ... U mnie byla to pompa wodna, niestety trzeba tez bylo wymienic pompe wspomagania, poniewaz oba elementy sie lacza , i mimo ze pompa wspomagania byla ok , trzeba ja bylo wymienic ze wzgledu na zjechany trzpien (gwint). Ja jedynie sprawdzilbym jeszcze termostaty... Powodzenia

ekokk 11-12-2009 13:17

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
oddałem auto do fachmana i zobaczymy co gość wyduma ????????
ale nadal prosze o informację jak to jest z tą nagrzewnią ?????????
czy nagrzewa się zawsze równocześnie z wzrostem temp. płyny chłodniczego
....mały wymieniałem w tamtym roku ...poczekam na diagnozę fachmana
pozdrawiam..........

marctwain 11-12-2009 13:22

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Nagrzewnica dostaje płyn z bloku, tak że ciepłe powietrze powinno dmuchać dość szybko. Jak temp. na nagrzewnicy masz ustawiona na min, to zawór nagrzewnicy jest zamknięty i nie puszcza z bloku ciepłego płynu. Im wyższą ustawisz tym bardziej się otwiera.

ekokk 11-12-2009 13:56

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
witam
o to mi chodziło........ czyli jak dam min. -to przez nagrzewnicę nie ma przepływu i wieje zimno :D
to znaczy że może tylko jakiś zawór (przy nagrzewnicy) jest niesprawny i dlatego nie puszcza ciepłego
pozdrawiam.....dzięki

karex 11-12-2009 16:12

Odp: wysoka temp.-brak ogrzewania
 
Cytat:

Napisał ekokk (Post 1308084)
czy nagrzewa się zawsze równocześnie z wzrostem temp. płyny chłodniczego ....mały wymieniałem w tamtym roku ...poczekam na diagnozę fachmana

W coraz większej ilości aut jest zawsze ciepłe.
Cytat:

Napisał marctwain (Post 1308088)
Jak temp. na nagrzewnicy masz ustawiona na min, to zawór nagrzewnicy jest zamknięty i nie puszcza z bloku ciepłego płynu. Im wyższą ustawisz tym bardziej się otwiera

Nie zgadzam się z tym.

Chcecie dowód?
Ustawcie nawiew na np 4 biegu z 7 możliwych.
Dajcie powietrze na max zimne, a potem szybko klikajcie na max ciepłe.
Słyszycie zmianę dźwięku? To zmienia się ukształtowanie kanałów dolotowych przez nagrzewnicę, a nie obok. Mało tego na gorącym wieje ciutkę słabiej bo przepływa strumień przez użebrowanie nagrzewnicy.

Po prostu zawory chyba były zbyt awaryjne. W np. nie jednym Polonezie po lecie zapiekał się zawór. I tak zdarzało siew innych markach pojazdów.

Latem w Oplu Astrze kumpla sie zapomniałem i dotknąłem nagrzrzewnicy jak był już długo odpalony, a akurat tam grzebałem. Się trochę oparzyłem :D .


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.