Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] system monitorowania ciśnienia opon tpms (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=308165)

Fiesta Mk8 ST Line 05-11-2019 17:28

Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Wczoraj uszkodzilem felgę na krawężniku i dzisiaj oddałem ją do malowania. W miejsce koła z czujnikiem wskoczył zapas bez czujnika, a sam czujnik zdjęty z felgi trafił do bagażnika. Ruszyłem od wulkanizatora i spodziewałem się zaraz jakiegoś alarmu że brak powietrza, czy cuś, a tu nic... przejechałem ze 3 km, przełączyłem ekran na wskazanie czujników, a tam nadal 2.3. Dojechałem do pracy jakieś 6-7 km w sumie i dalej nic. Wracając z pracy przełączyłem znów ekran na wskazanie czujników i faktycznie pokazało 0 w tym kole. Ale nadal brak jakiegokolwiek innego sygnału, jak znów włączyłem ekran ze spalaniem to tak jakby się nic nie działo. Kolejne kilometry i nic, 0 alarmów, pikania, czegokolwiek. Jak to ma w teorii działać? Bo myślałem że jak złapie kapcia to czujnik ma to wyłapać i mnie o tym poinformować? Tak na zdrowy rozum. Pacjent mondeo 2019r, 5 miesiący od wyjechania z salonu, przebieg 10kkm

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Matych 05-11-2019 18:38

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Bo ten system jest na tyle inteligentny, że przewiduje taką sytuację jak zdjęcie i rozbrojenie koła na wyłączonym zapłonie.Ma on alarmować przy dużym ubytku powietrza żeby tak nie jeżdzić. Jeśli złapiemy kapcia i ubytek jest w kilka sekund ,albo pęka opona to i tak nam ten komunikat nic nie da.

Fiesta Mk8 ST Line 05-11-2019 21:09

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Nie do końca się zgodzę. Kumpel ma astrę i sporo w pracy śmiga po autostradach. Opowiadał że kiedyś włączył mu się alarm z czujnika przy dużej prędkości, zatrzymał się i praktycznie nie miał już powietrza w kole. Jakieś spore przecięcie. To ja rozumiem, system mógł mu uratować życie.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Matych 05-11-2019 21:27

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
W sytuacji która opisujesz jedno wyklucza drugie w tym zdarzeniu Spore przecięcie to natychmiastowa utrata ciśnienia i odczujesz to natychmiast ,po prostu koło bije, ściąga i hałasuje tak, że nie da się tego nie zauważyć i żaden system tu nie pomoże.Ten system ma reagować, kiedy masz np o 1 atmosferę mniej bo ludzie potrafią jezdzić mając 0,5 ata w osobówce.W sytuacji kiedy zdjąłeś koło, on przez jakiś czas próbuje odzyskać transmisje ale przyjmuje że skoro jedziesz to raczej jest ok bo taka sytuacja nie rodzi niebezpieczeństwa, a może to być jeszcze powiązane z prędkością i czasem ,ale to tylko moje przypuszczenia.

Fiesta Mk8 ST Line 06-11-2019 06:49

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
No właśnie, chodzi mi o to czy u Was też tak to działa bo tttm, czy u mnie jest coś skopane? Mam nadzieję że w przypadku spadku ciśnienia system mnie jakoś ostrzeże, a w opisywanym przeze mnie przypadku zadziałała "inteligencja" i faktycznie system wiedział że to nie była groźna sytuacja. Czy jest ktoś, komu system zaalarmował niskie ciśnienie podczas jazdy jakimś komunikatem lub dźwiękiem? Oczywiście chodzi mi o Mondeo mk5. Czytając dział z problemami w nowym focusie jestem pełen obaw co do elektroniki w nowych fordach...

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Dzisiaj rano jak wsiadłem do auta to była wyświetlona pomarańczowa ikona opony z wykrzyknikiem i wyświetlony ekran z ciśnieniem we wszystkich kołach. Tak że działa, tylko dlaczego z takim opóźnieniem?

bartecki92 06-11-2019 09:12

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Są delikatne różnice między ciśnieniem powietrza w oponach kiedy jest ciepło/zimno, kiedy hamujesz i samochód pochyla się na przednie koła to ciśnienie też tam nieznacznie rośnie. Musiałby Ci wyć co chwila ten komunikat.

Z tymi czujnikami jest podobnie jak z przepływomierzem w 2.0TDCi. Jak odepniesz przepływomierz i pojedziesz w trasę to może Ci nie wyświetlić błędu aż do ponownego odpalenia silnika. Tak było u mnie, zrobiłem trasę 120km po czyszczeniu przepływki i zapomniałem jej podłączyć. Kontrolka odpaliła się dopiero po ponownym odpaleniu i nie zgasła też od razu po podpięciu, tylko znowu po podownym odpaleniu chociaż przepływka była podpięta już 100km wcześniej.
Te czujniki TPMS raczej nie należą do przyrządów szybkiego reagowania, a raczej do zgłaszania zauważonej już od jakiegoś czasu rozbieżności.

Matych 06-11-2019 09:23

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Cytat:

Napisał bartecki92 (Post 3190326)
Te czujniki TPMS raczej nie należą do przyrządów szybkiego reagowania, a raczej do zgłaszania zauważonej już od jakiegoś czasu rozbieżności.

Dokładnie tak,częstotliwość wysyłania informacji takiego czujnika jest dość rzadka,świadczy o tym fakt że po zmianie kół trzeba czasem przejechać kilka czy kilkanaście km z prędkością powyżej pewnej wartości.W takim czujniku jest mała bateryjka i ma starczyć ona na kilka lat.Gdyby próbkował co sekundę, i nie usypiał to nie wytrzymałby roku.To zwykła radiowa transmisja.

Fiesta Mk8 ST Line 06-11-2019 09:57

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
ok, wsio jasne

zenq 06-11-2019 11:16

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
jak bedziesz mial stale o 0,2-0,3 bara nizsze cisnienie to system Cie poinformuje, a po oponie nawet nie bedzie widac ze cos jest za malo.

jvc 06-11-2019 11:31

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Cytat:

Napisał Matych (Post 3190328)
Dokładnie tak,częstotliwość wysyłania informacji takiego czujnika jest dość rzadka,świadczy o tym fakt że po zmianie kół trzeba czasem przejechać kilka czy kilkanaście km z prędkością powyżej pewnej wartości.W takim czujniku jest mała bateryjka i ma starczyć ona na kilka lat.Gdyby próbkował co sekundę, i nie usypiał to nie wytrzymałby roku.To zwykła radiowa transmisja.

Chyba nie do końca tak jest.
Weź na włączonym zapłonie, najlepiej po jakiejś trasie upuść powietrze w jednym kole. Moim zdaniem bardzo szybko pojawi się informacja o przebitej oponie.
Co innego gdy założymy koła bez czujów,wtedy faktycznie na sygnał o braku czujnika lub problem z nimi trzeba czekać ładne parę kilometrów.

cattani75 06-11-2019 13:00

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Dokładnie. Zaraz po dopompowaniu kół wyświetlacz pokazuje zmienione wartości.

Matych 06-11-2019 15:02

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Cytat:

Napisał jvc (Post 3190378)
Co innego gdy założymy koła bez czujów,wtedy faktycznie na sygnał o braku czujnika lub problem z nimi trzeba czekać ładne parę kilometrów.

Gdy nabyłem samochód to kupiłem do niego drugi komplet nowych felg z oponami całorocznymi na zimę.Były wyposażone w czujniki do 09.2017,a mój był wyprodukowany ok 15.09.17 i już był inny model czujnika.Gdy założyłem ten komplet, to komunikat wyskoczył po dobrych 30 km.Po wciśnięciu ok potrafiłem wykonać z 4-5 odpaleń i przejechać następne 30-40 km żeby znowu się pokazał.

jvc 06-11-2019 22:24

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Tak, przy nowych czujnikach długo trwa ich aktywacja, ja mówię gdy już są aktywne, po upuszczenia powietrza powinny zadziałać w ciągu kilku sekund.

fixmax 14-04-2020 21:32

system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Witajcie, znajomego tak wkurza tpms w swoim aucie że chce się go pozbyć, a ja bym chętnie przytulił cały zestaw. Możecie podpowiedzieć gdzie są montowane anteny odbiorcze i czy coś jeszcze trzeba przełożyć żeby mieć komplet? Oczywiście poza czujnikami bo to jasne. Mam titanium więc wierzę że bsi mam odpowiedni.

hesiek 14-04-2020 21:40

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Potrzebujesz BSI z przedostatnią literą C
antenki 4 szt.
mocowania antenek tył 2 szt.
i wiązki czyli 8 kabelków które doprowadzą sygnał.

FUSION 2014 14-04-2020 21:44

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Cytat:

Napisał fixmax (Post 3242598)
gdzie są montowane anteny odbiorcze i czy coś jeszcze trzeba przełożyć

Antena Kolego to jest w podsufitówce ta sama co do centralnego zamka. Jak założysz czujniki to musisz tylko do kogoś podjechać kto aktywuje tobie w komputerze. [emoji6]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

fixmax 14-04-2020 21:48

Re: Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Cytat:

Napisał FUSION 2014 (Post 3242603)
Antena Kolego to jest w podsufitówce ta sama co do centralnego zamka. Jak założysz czujniki to musisz tylko do kogoś podjechać kto aktywuje tobie w komputerze. [emoji6]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

A w którym miejscu, da się do niej dostać bez demontażu podsufitki?

Bump:
Cytat:

Napisał hesiek (Post 3242600)
Potrzebujesz BSI z przedostatnią literą C
antenki 4 szt.
mocowania antenek tył 2 szt.
i wiązki czyli 8 kabelków które doprowadzą sygnał.

Dzięki ale ja potrzebuję do mk5 a Ty podałeś chyba do mk4

tomiik 14-04-2020 21:53

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
jest koło konsoli podsufitki (lampki)
a po co chcesz się do niej dostać?

fixmax 14-04-2020 21:58

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Cytat:

Napisał tomiik (Post 3242608)
jest koło konsoli podsufitki (lampki)
a po co chcesz się do niej dostać?

Chociażby żeby porównać numery, chyba że jest identyczna, czyli tylko zamontować czujniki i aktywacja ?

tomiik 14-04-2020 22:04

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
numer modułu komfortu koledze chodziło masz pod schowkiem pasażera
a antena to antena
generalnie łatwiej by było jakbyś napisał do jakiego auta chcesz to dołożyć :D
dobra mk5 też nie spojrzałem ;)

hesiek 14-04-2020 22:07

Odp: Re: Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Cytat:

Napisał fixmax (Post 3242606)

Bump:
Dzięki ale ja potrzebuję do mk5 a Ty podałeś chyba do mk4

mój błąd nie spojrzałem na prefiks

fixmax 14-04-2020 22:16

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms mk5
 
Dodałem tak dla przyzwoitości, ale temat chyba wyczerpany, wniosek że to dużo prostsze do dokładek auto niż np. mk4 :)

FUSION 2014 14-04-2020 22:55

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Cytat:

Napisał fixmax (Post 3242611)
czyli tylko zamontować czujniki i aktywacja ?

Tak Kolego. U mnie tak miałem że jak zamontowałem czujniki ciśnienia trzeba było tylko aktywować komputerem. U ciebie tym bardziej będzie jak masz wersję titanium. [emoji6]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

FUSION 2014 14-04-2020 23:02

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms mk5
 
Cytat:

Napisał fixmax (Post 3242619)
prostsze do dokładek auto niż np. mk4 :)

Nie koniecznie, żeby dołożyć czujniki parkowania musiałem zamówić drugi moduł komfortu(BCM) ponieważ w moim akurat nie było PAM. [emoji3525]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

fixmax 14-04-2020 23:46

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms mk5
 
Cytat:

Napisał FUSION 2014 (Post 3242632)
Nie koniecznie, żeby dołożyć czujniki parkowania musiałem zamówić drugi moduł komfortu(BCM) ponieważ w moim akurat nie było PAM. [emoji3525]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

U mnie jest, sprawdzałem forscanem, dzięki jeszcze raz :)

FUSION 2014 14-04-2020 23:53

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Jak masz forscana to sam możesz sobie aktywować tpms [emoji6]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

fixmax 15-04-2020 00:09

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Mam ale jakiegoś ch...ego, odczytuje ale konfiguracji niewiele mogę zrobić, licencja rozszerzona też nie pomogła, problemu nie ma ,podjadę do znajomego.

FUSION 2014 15-04-2020 00:11

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
[emoji106]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

pint 08-06-2020 18:39

kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
Głupia sprawa ale nie rozumiem systemu kontroli ciśnienia w oponach mojego Mondeo Mk5 . W starym Mk4 wszystko było jasne , były czujniki w kolach mierzące fizyczne ciśnienie w każdym kole, przekazujące tę informacje do systemu , który alarmował w przypadku spadku ciśnienia w którym z kół.
W Mk5,gdy przeczytałem w specyfikacji VIN " Tyre Pressure Sensors - 433 MHZ" pomyślałem ,ze system będzie identyczny ale nie - wyświetlacz nie pokazuje aktualnego ciśnienia w kółkach a jedynie mogę w " Tyre Monitor" zrobić reset (rozumiem,ze wtedy daję systemowi informację o wyjściowym ciśnieniu w kolach) a system powiadomi mnie pomarańczową kontrolką o jakiejś nieprawidłowości. Rozumiem więc ,że mam bierny system , badający fizyczny obwód koła i alarmujący gdy ten obwód się zmniejszy .
Tylko co w takim razie oznacza ta częstotliwość 433 MHZ w VINie?
No i teraz najważniejsze , po wymianie z zimowych na letnie ( pełne kola) i zmianie 2 przednich letnich - kontrolka zapala mi się praktycznie przy każdym odpaleniu , ciśnienie sprawdzam i jest OK , resetuję , kontrolka gaśnie i przy następnym odpaleniu znów się zapala. Czy jest jakiś trick , który można zastosować samemu ( typu resetowanie lampki ciśnienia oleju po jego wymianie ) czy tez trzeba się podpiąć pod komputer i zresetować błąd ?

Fiesta Mk8 ST Line 08-06-2020 18:45

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
W mk5 są normalne czujniki w kołach, u mnie pokazują się wartości ciśnienia. Jak założyłem inne koła z nieprawidłowymi czujnikami to właśnie co chwilę wywalalo błąd, a kasowanie go pomagało tylko na jakiś czas.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

lsulima 08-06-2020 19:34

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
W mk5 są czujniki. Da się zmusić licznik do wizualizacji ciśnienia. Bez czujników układ będzie zgłaszał błąd.

pint 08-06-2020 20:06

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
Cytat:

Napisał Fiesta Mk8 ST Line (Post 3256985)
W mk5 są normalne czujniki w kołach, u mnie pokazują się wartości ciśnienia.


Cytat:

Napisał lsulima (Post 3257006)
W mk5 są czujniki. Da się zmusić licznik do wizualizacji ciśnienia. Bez czujników układ będzie zgłaszał błąd.

Panowie,być może nie wynika to jasno z mojego zapytania ale ja NIE WIDZĘ wartości ciśnienia w oponach. Byc może nie umiem obsługiwać menu Mondeo Mk5 - dlatego pytam: co nacisnąć aby zobaczyć wartości ciśnienia w poszczególnych kołach ?

Druga sprawa : przy założonych kolach zimowych nie było komunikatów o niskim ciśnieniu, czy to oznacza ,ze mam w zimówkach fizyczne czujniki a w letnich Niemiec je zdemontował przed sprzedażą ? Jakos nie mogę w to uwierzyć ale oczywiście sprawdzę jesienią przy wymianie.

cattani75 08-06-2020 20:08

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
Wizualizację ciśnieniaw oponach trzeba aktywować.
A potem najlepiej przypisywać czujniki specjalnym urządzeniem i Forscanem do odpowiednich pozycji.

lsulima 08-06-2020 20:44

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
Nie da się tego włączyć z poziomu licznika. Tak jak kolega wcześniej wspomniał, do tego użyć UCDSa lub forscana.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Fiesta Mk8 ST Line 08-06-2020 21:11

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
Zapytam tutaj bo widzę kilku ogarnietych panów. Moje oryginalne czujniki w mk5 to F2GT-1A180-CD i drugi numer na nich F2GT-1A150-CC. Kupiłem do drugiego kompletu kół (za poradą tutaj na forum, nie widząc wcześniej oryginałow) czujniki o numerach F2GT-1A180-CB i F2GT-1A150-CB. Obydwa komplety oczywiście 433MHz. Te dokupione nie zadziałały, jeździłem 3 dni i nic. Czy jest szansa je wzbudzić bez montażu, czy będą działały w moim aucie? Mam je aktualnie wyjęte z kół. Będę wdzięczny za pomoc.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...79ec9d067a.jpg

tedi_k 08-06-2020 22:34

Odp: kontrolka niskiego cisnienia w oponach
 
Cytat:

Napisał Fiesta Mk8 ST Line (Post 3257037)
...Mam je aktualnie wyjęte z kół. ...

Jeśli są właściwie dobrane - to trzeba uruchomić procedurę dopisywania czujników do auta i każdy z nich (LP, PP, PT, LT) po kolei "wzbudzić" w celu "dopisania do auta". Są tu opisywane różne "sztuki" z upuszczaniem powietrza z kół, ale jednak najłatwiej wzbudza się czujnik stosowną maszynką...

Fiesta Mk8 ST Line 08-06-2020 23:08

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
No właśnie nie wiem czy są właściwie dobrane. Niby taki numer wyskakuje dla mojego auta, ale jak widzisz w kołach oryginalnie miałem nieco inne. Nie wiem na ile ważna jest ta ostatnia literka? Czytałem że samochód sam znajduje czujniki a maszynką to dopisuje się właściwą pozycję koła. Byłem z nimi u miejscowego magika, miał jakąś prostą maszynkę i tylko sprawdził że są sprawne. Dopisać nie potrafił ale wtedy już czujniki były poza kołami. Do kogo się z tym zgłosić? Jak upewnić się czy są ok?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

tedi_k 08-06-2020 23:19

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Cytat:

Napisał Fiesta Mk8 ST Line (Post 3257057)
...Czytałem że samochód sam znajduje czujniki ...

Standardowo niczego nie znajduje. Zależne od konfiguracji, ale normalnie trzeba nowe czujniki dopisać do auta.

fixmax 08-06-2020 23:26

Odp: system monitorowania ciśnienia opon tpms
 
Podjedź do kogoś kto ma forscana, ucdsa ,albo idsa , jeśli nie chcą się same nauczyć to trzeba je programowo nauczyć. Też dokupiłem do 2 kompletu kół i nauczyły się same, jak znajde numer to wkleję.

Fiesta Mk8 ST Line 09-06-2020 07:22

Odp: Czujniki TPMS jak to z nimi tak naprawdę jest?
 
Oki, dzięki, spróbuje. Tyle że nie znam nikogo w okolicy z takim oprogramowaniem. Czy ktoś może mi pomóc w promieniu 100km od Tarnowa?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.